Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Protikorupční policie zasahovala na ministerstvu pro místní rozvoj. Jde o IT zakázku

Česko

  10:17aktualizováno  12:33
Praha - Ministryně Šlechtová potvrdila, že protikorupční policie na ministerstvu pro místní rozvoj zasahuje kvůli IT zakázce na monitorovací systém. Další informace nesdělila. K zásahu se vyjádřil i náměstek ministra financí Lukáš Wagenknecht.

Protikorupční policie - ilustrační foto foto: MAFRA - Petr Topič

Podle informací serveru Echo24.cz policie prověřuje zakázku na monitorovací systém, který by měl evidovat všechny evropské dotace v období 2014 až 2020. Zakázku za zhruba jednu miliardu korun získaly v minulém roce firmy Tesco SW a Datasys.

„Protikorupční policie zajišťuje důkazy ve věci dozorované vrchním státním zastupitelstvím,“  řekla k zásahu vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová.

Nejvíc brala společnost Tesco SW

Policisté se zajímají o informace k zakázce na monitorovací systém MS2014+, který by měl evidovat všechny evropské dotace v období 2014 až 2020,“ uvedla ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová. Bližší informace nesdělila.

Zakázku za více než miliardu korun v minulých letech získaly firmy Tesco SW a Datasys. Ministerstvo pro místní rozvoj v minulosti čelilo kritice kvůli předchozímu systému MSC2007+, který kvůli porušení zákona odmítla Evropská komise proplatit. Stamiliony tak šly ze státní pokladny.

Společnost Tesco SW uvedla, že zakázka není předražená, protože jí firma vyhrála ve výběrovém řízení, v němž nabídla nejnižší cenu. Do soutěže se přihlásilo dalších šest firem, přičemž vítězná nabídka byla o 20 milionů nižší než druhá v pořadí. Další nabídky byly vyšší v řádu stamilionů. „Společnost Tesco SW s policií spolupracuje dlouhodobě,“ doplnil mediální zástupce firmy Tomáš Jelínek.

Náměstek ministra financí Lukáš Wagenknecht se vyjádřil k aktuální situaci na ministerstvu pro místní rozvoj

Na zásah upozornila Česká televize. „Ano, mohu potvrdit, že na ministerstvu pro místní rozvoj zasahuje protikorupční policie,“ uvedla pro server Lidovky.cz mluvčí ministerstva Veronika Vároši. Čeho konkrétně se zásah týká a kolik lidí na místě zasahuje, ale neřekla. „Taková informace nemám,“ dodala.

Konkrétnější nechtěl být ani mluvčí Útvaru pro odhalování korupce a finanční kriminality Jaroslav Ibehej, „Dnešního dne náš útvar provádí úkony trestního řízení v rámci jedné věci, kterou se zabýváme. Více informací ale v tuto chvíli nebudeme poskytovat,“ potvrdil serveru Lidovky.cz.

Domnívám se, že jsem nepochybil, říká Jankovský

„Vláda nám uložila zpracování analýzy, zda vůbec zakázku vypisovat. Třikrát se udělala analýza s tím, že se dělat musí, abychom jí nemuseli celou hradit z národních zdrojů. Nakonec se udělal tendr, o němž toho vím málo. Přihlásily se tři, čtyři firmy, vybral se vítěz a opět se s tím šlo na vládu. U tendru byla komise složená ze zástupců rezortu. Problematická zakázka byla svou komplikovaností. Trvalo dlouho, něž se vyřešily technické věci. Domnívám se, že jsem nepochybil.“ vyjádřil se k situaci exmistr Kamil Jankovský 

Ministerstvo financí loni nechalo vypracovat audit, podle kterého MMR v letech 2011 až 2013 nejvíc peněz platilo za IT služby, audity a poradenství. Nejvíc peněz z komerčních dodavatelů získala softwarová společnost Tesco SW, která ministerstvu vystavila faktury za 345 milionů korun. Přes 100 milionů korun získaly také firmy S&T CZ (103 milionů korun) a Datasys (101 milionů korun).

Obviněný Koval

Z auditu ministerstva financí také vyplývá, že MMR z pohledu výdajů na telekomunikační služby patří k úspornějším resortům.

V souvislosti s loňskou zakázkou byly vypsány tři soutěže. Dvě jsou z roku 2012, kdy ministerstvo vedl Kamil Jankovský (VV, třetí je z loňska, kdy byla ministryní Věra Jourová (ANO). Předpokládaný účet za zakázku se šplhá přes miliardu korun, největší část, a to 641 milionů, má připadnout firmě Tesco SW. Vyplývá to z databáze veřejných zakázek MMR.

V souvislosti s MMR se na začátku letošního roku psalo také o obvinění bývalého ředitele odboru na ministerstvu Vladislava Kovala, který si údajně řekl o úplatek od firmy, která s resortem spolupracovala. Ministerstvo na něj podalo trestní oznámení. Koval byl ještě v lednu ostravským zastupitelem za ANO. Z hnutí však byl hned po vypuknutí kauzy vyloučen, vzdal se také dvou mandátů v zastupitelstvech města.

Koval tvrdí, že svým jednáním, při němž si podle policie řekl o úplatek, pouze cíleně testoval, jestli zástupce firmy na korupční nabídku přistoupí. Pokud by prý kývl, ministerstvo by s firmou přestalo obchodovat. Nikomu z vedení ministerstva ale o své údajné akci neřekl. Koval později zástupci firmy zavolal, že už žádné všimné nechce, v té době ho už ale policisté delší dobu odposlouchávali.

Audit si vyžádala Evropská komise

Audit, na jehož základě zasahovala policie na ministerstvu pro místní rozvoj, si vyžádala Evropská komise u ministerstva financí (MF). Novinářům to řekl náměstek ministra Lukáš Wagenknecht. Podle něj jeho úřad v této věci nepodal žádné trestní oznámení, policisté se na ministerstvo minulý týden sami obrátili s žádostí o informace. Ministryně pro místní rozvoj uvedla, že zásah se týká zakázky na monitorovací systém MS2014+, který by měl evidovat všechny evropské dotace v období 2014 až 2020.

Wagenknecht řekl, že k výsledkům auditu monitorovacího systému prozatím nemůže sdělit žádné detaily, protože ministerstvo pro místní rozvoj má v současné době desetidenní lhůtu k tomu, aby se ke zjištěním vyjádřilo. Náměstek zdůraznil, že žádost Evropské komise o provedení auditu není ničím nestandardním. Audit se podle něj týkal nastavení celého systému, nikoliv konkrétního období, a byl jednou z podmínek pro schválení operačního programu Technická pomoc.

Autoři: ,