Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Protikorupční speciál. Třetina zástupců může jít nahoru, říká Bradáčová

Česko

  8:00
PRAHA - Plán na zrušení Vrchních státních zastupitelství a vybudování zvláštního protikorupčního útvaru dostávají konkrétní obrysy. Pro takzvaný "protikorupční speciál" by mělo pracovat 15 až 20 státních zástupců po sedmileté funkční období, stejnou dobu by pak ve funkci zůstávali i krajští státní zástupci. Uvedla to vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová.

S vytvořením protikorupčního útvaru počítá novela zákona o státních zastupitelstvích, kterou chce ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) koncem března předložit vládě. Speciál by měl po zrušení vrchních zastupitelství převzít závažné hospodářské kauzy.  

ČTĚTE TAKÉ:

"Ekonomicky by měl působit pod Nejvyšším státním zastupitelstvím, nebyl by tedy samostatnou rozpočtovou složkou a skládal by se asi z 15 až 20 státních zástupců, kteří by tam měli být pouze dočasně přiděleni na dobu pět až sedm let," nastínila Bradáčová. Po uplynutí funkčního období by se státní zástupci vrátili na původní místo, nebo by po výběrovém řízení zůstali. 

V čele speciálu by stál vedoucí státní zástupce v pozici náměstka nejvyššího státního zástupce, který by byl odvolatelný pouze na kárný návrh Nejvyšším správním soudem. Do jeho kompetencí by nejvyšší státní zástupce nemohl nijak zasahovat.  

Náročnější styl práce

Od klasických státních zastupitelství by se to protikorupční lišilo náročnějším stylem práce. "Pokud chceme uspět, není to práce na osm hodin, ale na celý den. Státní zástupci by tam měli být ohodnoceni jako na Nejvyšším státním zastupitelství," přiblížila Bradáčová. Podle údajů, které nedávno zveřejnil šéf žalobců Pavel Zeman, by tak brali 104 tisíc korun měsíčně.

Na sedm let, ale bez možnosti opakování by se nově mělo omezit i funkční období u krajských státních zástupců. "V kraji bychom měli najít člověka, který by pozici mohl sedm let vykonávat. Myslím si, že máme dostatek kvalitních lidí," míní Bradáčová. Ne každý ale má o funkci zájem. "Člověk se v té chvíli musí vzdát půlky své práce a začít dělat manažera, navíc po sedmi letech půjde opět dělat dozor," popisuje.

Ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS)

Část odejde

Zrušení vrchních zastupitelství by znamenal i odchod státních zástupců. "Část by šla na krajská zastupitelství, část na Nejvyšší a část by skončila. Záleží na jejich úvaze. Třeba na Vrchním státním zastupitelství v Praze je 22 lidí v důchodovém věku," vypočítala Bradáčová. Předpoklady přejít na Nejvyšší státní zastupitelství má prý zhruba třetina zástupců. "V případě, že budou přeloženi níž, platy jím zůstanou, to jim zákon garantuje," ujišťuje.

Pokud skutečně norma projde, na realizaci změn bude podle Bradáčové potřeba rok. "Reálný je termín 1.1. 2015," myslí si. Do sněmovny by se ideálně měla dostat do konce léta.  

Autor: