20. listopadu 2008 12:58 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Protiraketový štít USA zklamal

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 139Diskuse
Patriot PAC-3 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Patriot PAC-3 | foto: Reprofoto

WASHINGTON Japonská válečná loď nedokázala při testu tichomořské části americké protiraketové obrany sestřelit falešnou balistickou raketu, která předstírala útok ze Severní Koreje. USA usilují o rozšíření prvků štítu i do Evropy. V Česku chtějí vybudovat radarovou základnu a silo s deseti obrannými střelami v Polsku. Záměr ale naráží především na odpor Ruska.

Několik vteřin před plánovaným zásahem falešné balistické střely selhalo antiraketě infračervené čidlo, které slouží k přesnému navedení na útočnou raketu. Obranná střela proto ve výšce 150 kilometrů nad Havají minula cíl.

"Bylo to selhání," přiznal po testu ředitel námořní části tichomořského protiraketového programu Brad Hicks. "Snad to byl pouze problém té konkrétní antirakety a ne celé vývojové řady," dodal s tím, že střela stejného typu byla v únoru úspěšně využita k sestřelení vadného amerického špionážního satelitu.

Po dnešním cvičení je bilance pokusného užití tichomořského protiraketového štítu 16 úspěšných sestřelů z 20 pokusů. Náklady na poslední test dosáhly 55 milionů dolarů (1,1 miliardy korun) a hradilo je Japonsko.

Japonsko je nejvýznamnějším americkým spojencem při budování protiraketového štítu. Ten je podle USA zaměřen proti balistickým střelám, které mohou být odpáleny z nevyzpytatelných států jako KLDR nebo Írán a mohou nést hlavici s jadernou, chemickou nebo biologickou náloží. Tokio ke spolupráci přiměl severokorejský raketový test z roku 1998, kdy přes Japonsko přeletěla balistická střela.

Český vicepremiér Alexandr Vondra neočekává, že by po nástupu nové americké administrativy nastala v příštích měsících "nějaká dramatická rozhodnutí" týkající se americké protiraketové obrany.

Předpokládá, že vláda příštího prezidenta Baracka Obamy, který se ujme úřadu 20. ledna, posoudí situaci v klíčových oblastech, včetně protiraketového štítu. "Vycházím z toho, co řekl Barack Obama ještě v prezidentské kampani několikrát, že ten systém svůj smysl má. Pokud se budou chtít na něj nějakým způsobem podívat, je to svaté právo vlády Spojených států," řekl ve středu Vondra.

Lidovky.cz
  • 139Diskuse