Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Průhled do českých dějin

Česko

V jubilejním roce republiky vychází očekávaná a potřebná historická příručka Encyklopedie českých dějin.

PRAHA Po Encyklopedii světových dějin, již nakladatelství Reader’s Digest Výběr vydalo před osmi roky, uvádí tentýž vydavatel další zásadní titul: Encyklopedii českých dějin. Dva a půl tisíce hesel, doplněných tematickými esejemi a více než 550 obrázky a ilustracemi představuje dvouletou práci třicítky historiků a dalších odborníků v čele s encyklopedistou Josefem Tomešem.

Podle hlavního autora (Josef Tomeš napsal více než polovinu všech hesel) je Encyklopedie českých dějin první publikací svého žánru v českém naučném písemnictví. Historická hesla jsou pravidelně zpracovávána v rámci všeobecných encyklopedií a dílčí slovníky se věnují vždy určité epoše či tématu, chybí v nich však obvykle souhrnné biografie a průhledy do dalších oborů, například kulturních dějin, historického místopisu atd. V dřívějších dobách vycházely příručky leckdy ochuzeny z ideologických důvodů, ve starších jsou některá hesla pro dnešního uživatele nadměrná a jiná chybí. V současné publikaci jsou například hesla všech řeholních řádů působících u nás, charakteristiky 50 významných měst a lokalit, v nichž se cosi důležitého v dějinách událo, v doprovodných textech se autoři věnují podstatným fenoménům, jako je česká otázka, smysl českých dějin, svatováclavská tradice, české politické stranictví, ústavní uspořádání, volební systém, ale také poválečný odsun Němců, Němci, resp. Židé v českých dějinách atd. Hesla si všímají i pojmů z oblasti kultury, architektonických a výtvarných stylů a podobně. Na jejich zpracování se podílel široký kolektiv odborníků, výrazný autorský podíl má vedle PhDr. Josefa Tomeše i prof. Robert Kvaček.

Redaktor publikace Jan Zelenka upozorňuje, že drtivá většina hesel vznikla nově, pohled na konkrétní osobnosti či děje je co možná objektivní a věcný, byť může být i polemický. Těžiště je v osobnostech, encyklopedie si však všímá i obecnějších souvislostí, jež mohou pomoci „tam, kde člověk pojmově tápe“.

„Nemám rád encyklopedie poplatné času a neměli jsme ani v úmyslu stavět nějaký panteon zasloužilých,“ říká Josef Tomeš, jenž letos slaví třicet let ve službách encyklopedistiky a který je mj. autorem třísvazkového Českého biografického slovníku XX. století. „Také je třeba myslet i na ty, kdo historické povědomí mají hodně vybledlé. Snad získají jistou orientaci nejen v klasických heslech, ale zejména v doprovodných textech a v obrazovém materiálu, který rozhodně není jen ilustrací, naopak, má hodnotu dokumentární; v rozšířených popiskách jsme se snažili přidat další zajímavé informace.“

Autor: