Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

‚Pracovní tábor‘ Kuřim? Kontroverze je v pořádku, říká autor na kritiku brněnského průvodce

Česko

  11:15aktualizováno  11:55
BRNO - Nový průvodce Brnem vyvolal kritiku některých starostů kvůli tomu, jak se v knize píše o jejich městech a obcích. Publikace, kterou vydalo Turistické informační centrum města Brna (TIC), píše například o Kuřimi jako o pracovním táboře nebo o Rousínově jako o sídle firmy na výrobu hracích automatů, ve kterých lidé utápějí svou budoucnost. Starostové to považují za urážku a provokaci.

Kontroverzní průvodce Brnem. foto: Facebook - Michal HašekReprofoto

Primátor Brna Petr Vokřál (ANO) v pondělí řekl, že o tom nevěděl a přijde mu to jako schválnost. Publikaci bude řešit. Ředitelka TIC Jana Janulíková v prohlášení napsala, že reakce potvrzují nepochopení konceptu, který je postavený na sebeironii a nadsázce.

Brněnský primátor Petr Vokřál chce celou situaci řešit. „Já jsem publikaci neviděl a nevěděl jsem o tom. Pokud jsou ale pravda úryvky, které se ke mně donesly, tak je to na stažení a přetištění. Mně to přijde jako schválnost,“ řekl Vokřál.

Autor kapitoly o brněnském okolí Stanislav Biler je ale se svou prací spokojen a nechtěl by ji předělávat. „Neočekávám, že by k tomu vůbec došlo. Myslím, že se to zklidní, a doufám, že se pan primátor zastane ředitelky TIC a nechá ji dělat svou práci,“ řekl Biler serveru Lidovky.cz.

Na problém s publikací upozornil jako první Blesk. Průvodce vyšel v sobotu, ale jak zjistila, nebyl to apríl, protože je vytištěno 3000 kusů, které se prodávají za 119 korun. Kniha má několik kapitol, které pojednávají o Brně, o jeho dopravě, literatuře, bazarech, trzích a dalších oblastech. V závěru ale obsahuje i popis okolí, který budí nevoli.

O Kuřimi se totiž píše, že je to specifická variace pracovního tábora a dominantou je průtah pro auta. Komentář doplňuje, že „obtížně se zde hledá cokoli hezkého, a to i v bizarním smyslu slova. Jedná se o neustále se rozšiřující pomník ‚ztráty lidské soudnosti‘.“ Slova rozzlobila starostu Kuřimi Draga Sukalovského (Kuřimská občanská liga). „Je to urážka. Nelíbí se to ani dalším starostům, jejichž města brožura zmiňuje. Napíšeme dopis primátorovi, zda to prezentuje názor města na obce, se kterými spolupracuje a hodlá spolupracovat,“ řekl Sukalovský.

V pasáži se zmiňuje například Blansko, kde podle brožury dýchne na turisty „nicota, deprese a prázdnota“, ale také Velké Pavlovice, kde „vybudovali tzv. ‚opilé sklepy‘ - skrumáž kýčovitých budov, které jsou výsměchem architektuře.“

Michal Hašek má novou práci. Dělá koncipienta v advokátní kanceláři

Znepokojený je i Jiří Lukášek (nez.), starosta Rousínova, o kterém se v knize píše jako o sídle jednoho z největších výrobců hracích automatů, ve kterých závislí lidé utápějí hypotéky, studium svých dětí a celou budoucnost. „Vytáhnout největší slabinu města, to je provokace. Navíc je to soukromá firma, kterou město neovlivní. Na takové věci musí být kontrola, nebo si každý v Brně může dělat, co chce? Sejdeme se se starosty a budeme s tím něco dělat,“ řekl Lukášek.

Úsek o městech se nelíbí ani bývalému hejtmanovi Michalu Haškovi (ČSSD). „Neumím si představit, že by kraj něco takového vydal. Urážet sousedy za veřejné peníze, to se Brnu opravdu nepovedlo. Na místě je minimálně omluva,“ uvedl Hašek.

Autor diskutované pasáže Biler takové nelibé reakce nečekal. „Průvodce je netradiční svým zaměřením na jiný druh turistů, než na který se zaměřují města obvykle. Nepředpokládám, že objíždí zámky, ale hledají místa, která obvykle vyhledávaná nejsou. Je to napsáno takovým jazykem, aby tento typ turistů nalákal a oni chtěli místa vidět,“ řekl Biler. Kontroverze je podle něj „v pořádku“. „Nevím, o kterém průvodci se v poslední době tolik psalo,“ uzavřel.

Ředitelka TIC Janulíková uvedla, že brožura není oficiálním turistickým průvodcem Brna a okolím. „Jedná se o sborník deseti autorských textů psaných lokály. Do publikace přispěli například i Olga Erharttová nebo Kateřina Tučková,“ vyjmenovala Janulíková.

„Koncept publikace je přímo postavený na sebeironii, nadsázce, která se z 90 procent strefuje do brněnských témat. Pouze jedna kapitola je věnovaná brněnskému okolí. Cílem publikace je ukázat významnou vlastnost, která je Brnu vlastní, schopnost sebeironie a nadhledu, svérázný pohled na realitu, schopnost ostře a vyrahněně reflektovat realitu,“ zdůraznila Janulíková. V pasáži o Brně se například píše o časostroji na náměstí Svobody, ze kterého nelze poznat čas, nebo že Bohumil Hrabal má na svém rodném domku v Brně pamětní desku umístěnou tak nízko, že slouží psům pro vykonání potřeby. Podle Janulíkové texty vyjadřují pohled autora. „Nejedná se o PR texty,“ dodala Janulíková. Podle ní je publikace zejména pro alternativní cestovatele, které zajímají zvláštnosti a bizarnosti a pohled, který vyvolá zamyšlení i kontroverzi.

Autoři: ,

Kdy dát dětem první kapesné a kolik?
Kdy dát dětem první kapesné a kolik?

Kdy je vhodný čas dávat dětem kapesné a v jaké výši? To jsou otázky, které řeší snad každý rodič. Univerzální odpověď však neexistuje. Je ale...