Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Evropa

PRŮZKUM: Luxus nadstandardu využije jen 8 procent lidí

Doktor - ilustrační foto.

Doktor - ilustrační foto. foto: Shutterstock

Doporučujeme
PRAHA - Měl to být průlom v českém zdravotnictví. Jenže zavedení nadstandardu, tedy legální možnosti připlatit si za kvalitnější péči, lidi zatím příliš neláká.
  13:47

Každý druhý Čech je přesvědčený, že i do budoucna si vystačí s plně hrazenou péčí. Naopak pouhých 8 procent lidí by v roli pacientů pravidelně preferovalo nákladnější zákrok, na který by sami přispívali.

ČTĚTE TAKÉ:

Vyplývá to z exkluzivního průzkumu agentury Millward Brown pro LN, kterého se 13. až 16. září zúčastnil reprezentativní vzorek 530 respondentů starších 18 let. LN mapují, jaký dopad bude mít pro Čechy čtveřice zásadních reformních kroků (v oblasti daní, zdravotnictví, důchodů a sociálních norem), jejichž přijetí koalice ve sněmovně prohlasovala zkraje měsíce.

A závěry průzkumu odhalují, že avizovaná revoluce ve zdravotnictví zůstane minimálně při svém startu spíše nevyužita. Zejména starší ročníky odmítají myšlenku, že by za lékařské zákroky měly platit více než dosud. Jen každý devátý člověk starší 60 let by byl ochotný přispět si třeba na kvalitnější sádru. Možnost dražší lékařské péče naopak vítají mladší občané. Každý třetí člověk mezi 18 až 39 lety se hlásí k tomu, že nadstandardní péči využije pokaždé, kdy to bude možné.

KOLIK SI PŘIPLATÍME?

„Záleží samozřejmě, jak se ta změna prodá. Pokud si přečtete pasáž, že ekonomicky náročnější varianta musí mít stejný terapeutický efekt jako ta základní, tak si přece nikdo normální nebude platit něco dražšího,“ kritizuje aktuální znění reformy Ondřej Dostál z Platformy zdravotních pojištěnců.

Pomalejší rozjezd novinky už dříve připustil i ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09). „Nadstandard bude v nejbližším roce spíše symbolický. Chtěli bychom, aby se vrátil pocit, že ne všechno je zadarmo, že za některé luxusnější věci se musí platit,“ vysvětlil Heger s tím, že v prvním roce odhaduje výnos okolo 200 milionů korun.

Využijete možnosti připlácet si za nadstandardní péči ve zdravotnictví?

* Ne, vystačím si se základní, plně hrazenou péčí 52,8 %

* Ano, u zákroků v řádu stokorun, dražší zákroky si nechám hradit pouze pojišťovnou 37,3 %

* Ano, vždy, když to bude možné  8,1 %

* Nevím 1,8 %

Průzkum pro LN: Millward Brown, s. r. o.

Problém je, že lékařští experti se stále neshodli na konkrétním rozdělení péče na standardní a nadstandardní. Také proto se podle odborníků lidé k využívání kvalitnější péče zatím příliš nehlásí.  „Racionálně se budou moci lidé rozhodnout až ve chvíli, kdy budou jednotlivé nadstandardy zřetelně definovány. Ale zájem bude, vždyť už nyní si lidé často platí celé zákroky, i když nelegálně. Jsem proto v tomto směru optimista,“ věří šéf sněmovního zdravotnického výboru Boris Šťastný (ODS).

Zatím je jisté, že od ledna si budou moci pacienti připlácet za odlehčenou sádru, lepší čočky a klouby. Očekává se, že do nadstandardu bude spadat i většina robotických operací či výběr konkrétního lékaře.

2. týden: Vyhrajte dobroty pro batolata v hodnotě 3 466 Kč
2. týden: Vyhrajte dobroty pro batolata v hodnotě 3 466 Kč

Zúčastněte se volby jména roku 2024 a správně odpovězte na soutěžní otázku.