Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

První chod i lék na potenci

Česko

Jak se staří Egypťané dívali na stvoření světa? V jejich představách rozhodně nechybělo vajíčko: Z pravodstva se vynořil prvotní pahorek a na něm spočívalo tajemné vejce. Z něj povstal božský pták, který byl dárcem světla a pořádku. Ukončil tak dosavadní chaos. „To je podstata mýtu, jehož jednotlivé verze se ovšem liší v tom, jak vejce vzniklo, kde bylo umístěno a jaký pták z něho povstal,“ vysvětluje Břetislav Vachala z Českého egyptologického ústavu FF UK v Praze.

Vejce však nevystupovalo jen ve staroegyptských mýtech. „Součástí pohřební výbavy dávných Egypťanů byla z blíže neznámého důvodu holubí, husí a pštrosí vejce. V některých hrobech se našly také hliněné a travertinové modely vajec,“ připomíná profesor Vachala. Vejce ale nepatřila mezi pokrmy zesnulých, nejspíše tedy měla určitý symbolický význam. Podle Břetislava Vachaly je navíc zajímavé, že se sen o pojídání vejce považoval za zlý.

Krásná Helena ze skořápky To staří Římané si konzumaci této potraviny naopak užívali. Vajíčko bylo na hostinách prvním chodem a odtud pochází i latinské úsloví ab ovo, tedy od vejce, znamenající přeneseně „od úplného počátku“.

„Vajíčka představovala důležitou potravinu pro všechny společenské vrstvy, kromě toho se často přidávala i do různých léků, například do prostředku, který měl vyvolat potrat, nebo do medikamentu proti mužské impotenci,“ upozorňuje docent Václav Marek z Ústavu řeckých a latinských studií FF UK. Dále připomíná, že například římský básník Ovidius vejce zmiňuje jako prostředek na povzbuzení lásky. To potvrzují i některá vyobrazení na řeckých vázách vyráběných v tehdejších koloniích. „K sedící ženě přistupuje mladík a přináší jí předmět vejčitého tvaru,“ popisuje jeden z příkladů docentka Iva Ondřejová z Ústavu pro klasickou archeologii FF UK. Vázy se dávaly zemřelým do hrobů a tak výjev mohl symbolizovat i znovuzrození.

Z vajíčka se podle docentky Ondřejové měli narodit také synové nejvyššího boha Dia a spartské královny Ledy, dvojčata Kastor a Pollux. Jejich jména dnes nesou hvězdy v souhvězdí Blíženců. Uvnitř skořápky navíc podle mytologie začal i život sestry dvojčat, krásné Heleny, kvůli níž propukla trojská válka.

Autor:

Slož puzzle a vyhraj jedinečné dárky od značky BEBELO
Slož puzzle a vyhraj jedinečné dárky od značky BEBELO

Každý den po celý tento týden můžete vyhrávat jedinečné dárky od značky BEBELO.