28. června 2010 16:28 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

První debatu polských prezidentských kandidátů vyhrál Komorowski

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
Komorowski a Kaczynski v televizní debatě | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Komorowski a Kaczynski v televizní debatě | foto: ČTK

VARŠAVA/PRAHA V nedělní televizní debatě kandidátů na polského prezidenta přesvědčivě zvítězil úřadující prezident Bronislaw Komorowski z liberální Občanské platformy. Jeho protikandidát Jaroslaw Kaczynski byl příliš nevýrazný, shodli se polští komentátoři bez ohledu na politické přesvědčení.

Druhé kolo prezidentských voleb se koná 4. července. V prvním, které se uskutečnilo 20. června, zvítězil Komorowski. Jeho náskok před Kaczynským však není nijak výrazný, dostal jen o necelých pět procent víc hlasů než jeho protikandidát ze strany Právo a spravedlnost (PiS)."Komorowski byl aktivnější, ostřeji útočil na Kaczynského. Ten se spíš držel v pozadí a mluvil pomaleji," píše Gazeta Wyborcza. Podobně debatu zhodnotil i deník Rzeczpospolita, a to i navzdory tomu, že ve volbách podporuje Kaczynského. Noviny zveřejnily průzkum agentury Gfk Polonia, podle níž je 52 procent Poláků přesvědčených, že v debatě zvítězil Komorowski. Jen 28 procent se domnívá, že byl lepší Kaczynski.

ČTĚTE TAKÉ: Komorowski vyhrál 1. kolo voleb, Kaczynski mu ale dýchá na záda

Kandidáti hovořili na téma zahraniční politiky, umělého oplodnění, penzijní reformy a legalizace registrovaného partnerství.

Podle průzkumu volebních preferencí Komorowski před Kaczynským vede o 11 procent. Maršálkovi Sejmu chce dát hlas 53 procent Poláků, bývalého premiéra bude volit 42 procent voličů. Rzeczpospolita ale přípomíná, že bratr zesnulého prezidenta Lecha Kaczynského končí ve volbách vždy s podstatně lepším výsledkem než mu předpovídají průzkumy. Podle sociologů je to tím, že voliči se stydí dát najevo, že podporují právě jeho. To se potvrdilo v prvním kole voleb, kdy měl Komorowski získat přesvědčivější výsledek než konečných 41,5 procenta.

Lidovky.cz, Miluše Trefancová
Najdete na Lidovky.cz