Čtvrtek 18. dubna 2024, svátek má Valérie
130 let

Lidovky.cz

První identifikovanou obětí požáru Grenfell Tower je Mohammed Alhajali. Mrtvých je nejméně 58

Svět

  16:42
PRAHA - Velitel londýnské policie Stuart Cundy v sobotu oznámil, že po středečním požáru věžáku Grenfell Tower zahynulo nejméně 58 lidí. Právě tolik lidí je pohřešováno a policie u nich předpokládá, že jsou všichni mrtví. Cundy zároveň varoval, že toto číslo bude zřejmě dál stoupat.

Zkáza Grenfell Tower a holubi. foto: Reuters

Prví oficiálně identifikovanou obětí požáru je pak třiadvacetiletý syrský uprchlík, Mohammed Alhajali.

Do 58 obětí je zahrnuto třicet obětí, potvrzených už v pátek. Po smrti je však také podle Cundye patrně všech 28 lidí, kteří se v současnosti pohřešují.

Velitel londýnské policie Stuart Cundy popisuje situaci tisku.

„Bohužel v tomto okamžiku je tu 58 lidí, o kterých nám řekli, že byli v Grenfell Tower během oné noci, kteří se pohřešují, a tak se bohužel musím domnívat, že jsou mrtví,“ uvedl Cundy. Bilance 58 mrtvých je podle něj stále ještě předběžná a může se zvýšit.

V nemocnici zůstává stále ještě 19 zraněných, deset z nich je v kritickém stavu, uvedl v sobotu zdravotnický úřad NHS.

Počet pohřešovaných a tím pravděpodobně i obětí tragického požáru by se podle Cundye ještě dál mohl zvyšovat. Potrvá několik týdnů a možná i déle, než se podaří najít všechny mrtvé a těla identifikovat, dodal šéf policie v britské metropoli.

Nestabilní horní patra znesnadňují pátracímu týmu práci.
Najít v budově všechna těla může trvat i několik týdnů.

Podle Cundye, který požár popsal jako „lidskou tragédii“, jsou policisté nyní zpět v domě a pátrají po obětech i příčině neštěstí. Dříve museli nakrátko budovu opustit kvůli obavám o bezpečnost.

Grenfell Tower, budova se zhruba 120 sociálními byty ve čtvrti Kengsington, vyhořela od druhého až po poslední 24. podlaží. Podle různých údajů v ní žilo 400 až 600 lidí.

Mayová v Downing Street přijala přeživší i dobrovolníky

V sobotu v Londýně lidé protestovali proti premiérce Mayové v souvislosti s tragédií. Premiérka Mayová pak po ostré kritice, která se na její hlavu snesla kvůli tomu, že se přímo na místě tragédie nesetkala se zástupci postižených i místní komunity, ve svém sídle v Downing Street přijala skupinu obětí tragédie a dobrovolníků, kteří jim pomáhají. Už v pátek Mayová slíbila vytvořit fond s pěti miliony liber (150 milionů Kč) na pomoc obětem.

Výtky, že Mayová nereagovala na tragédii správným způsobem v sobotu odmítl vicepremiér Damian Green. Mayová je podle něj tragédií „otřesena stejně jako my všichni ostatní“. Vláda během příštích dnů jmenuje předsedu veřejné vyšetřovací komise, uvedl Green.

Navzdory těmto slibům v sobotu proti premiérce a jejímu konzervativnímu kabinetu ve vládní čtvrti protestovali lidé s transparenty, které vyzývaly k demisi vlády a nástupu labouristů k moci pod vedením jejich předsedy Jeremyho Corbyna. Odchod Mayové z čela vlády požadovali demonstranti v Londýně již v pátek.

Jeden z deseti nejhorších požárů za posledních 25 let

Přehled nejtragičtějších požárů v evropských státech od roku 1992 (řazeno podle počtu obětí):

  • 289 obětí: - 28. října 1995, Ázerbájdžán - Při požáru v ázerbájdžánském metru v hlavním městě Baku zahynulo 289 lidí, dalších 270 osob bylo zraněno. Požár zavinila technické závada na jednom vagoně.
  • 156 obětí: - 5. prosince 2009, Rusko - Při požáru nočního klubu v ruském městě Perm přišlo o život 156 osob. Požár způsobila pyrotechnika, která podpálila výzdobu na stěnách a stropu.
  • 155 obětí: - 11. listopadu 2000, Rakousko - Požár, který zachvátil pozemní lanovou dráhu v tunelu při jízdě na Kitzsteinhorn v rakouském lyžařském středisku Kaprun, si vyžádal 155 obětí (mezi nimi byla jedna Češka). Přímo v tunelu přišlo o život 152 lidí, další tři se otrávili v horní stanici jedovatými plyny. Zachránilo se pouze 12 lidí.
  • 64 obětí: 30. října 2015, Rumunsko - Po explozi a následném požáru v hudebním klubu v rumunské metropoli Bukurešti zemřelo 64 lidí. Na místě přišlo o život 26 návštěvníků, další oběti pak umíraly postupně v nemocnicích na následky zranění. Požár způsobila exploze při pyrotechnické show na koncertu metalové skupiny Goodbye to Gravity, jejíž členové byli také mezi oběťmi. Od jedné jiskry se vzňala hořlavá zvuková izolace na sloupu. Oheň se pak bleskově rozšířil po celém sále.
  • 63 obětí: - 30. října 1998, Švédsko - Při úmyslně založeném požáru na diskotéce ve švédském Göteborgu zahynulo 63 lidí a 190 osob bylo zraněno. V červnu 2000 byli čtyři žháři íránského původu odsouzeni v rozmezí od tří do osmi let.
  • 62 obětí: - 20. března 2007, Rusko - Při požáru v domově důchodců v městečku Kamyševatskaja na jihu Ruska zahynulo 61 klientů domova a jedna zdravotní sestra.
  • 58 obětí: - 14. června 2017, Velká Británie - Při požáru výškového obytného domu na západě Londýna zahynulo zřejmě přinejmenším 58 lidí. Po smrti je patrně všech 28 lidí, kteří se v současnosti pohřešují. Třicet obětí požáru policie potvrdila již v pátek. Je ale pravděpodobné, že počet mrtvých ještě stoupne.
  • 45 obětí: - 9. prosince 2006, Rusko - Nejméně 45 lidí zahynulo při požáru, který vypukl v léčebném ústavu pro drogově závislé v jihozápadní části Moskvy. Signalizace sice fungovala, ale únikové východy zůstaly zavřené. Požár způsobil žhář.
  • 42 obětí: - 24. listopadu 2003, Rusko - Nejméně 42 lidí zemřelo a 180 utrpělo zranění při požáru kolejí Univerzity přátelství národů Patrice Lumumby v Moskvě.
  • 39 obětí: - 24. března 1999, Francie - požár v tunelu pod Mont Blancem mezi Francií a Itálií, který se rozšířil z belgického nákladního auta na další vozy si vyžádal 39 mrtvých. Uhašen byl až po 50 hodinách.
Autoři: ,