1. května 2009 18:40 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

První máj ve světě v obrazech

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 32Diskuse
Demonstrant vrhá kameny na těžkooděnce (Istanbul). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Demonstrant vrhá kameny na těžkooděnce (Istanbul). | foto: AFP

PRAHA Ve větších městech po celém světě probíhaly prvomájové pochody, které se nesly ve znamení protestů nespokojených zaměstnanců a příznivců opozičních kruhů, anebo levicových a pravicových radikáků, kteří mnohdy zapalovali auta. Tradičně pochodovali také komunisté.

V Německu již den před májovými oslavami probíhaly tvrdé střety mezi policií, anarachisty a neonacisty. Střety pokračovaly v podobném ražení i na "svátek práce". Více jak 50 policistů z Hamburku a Berlína bylo zraněno, nejčastěji vrženými dlažebními kostkami a kameny. v německém hlavním městě bylo za výtržnictví na první máj zatčeno 57 lidí. Demonstranti zapálili pět aut a čtyři mobilní záchodové budky.

Ve Francii demonstranti využili první máj k protestům proti opatřením vlády proti ekonomické krizi. Podle neoficiálních údajů přišlo na demonstrace méně lidí než na ty odborářské 19. března. V Marseille protestovalo přibližných 35 000, v Toulouse asi 30 000, v Bordeaux odhadem 50 000 lidí. Ohlášených májových průvodů bylo po celé Francii kolem 280.

V Řecku policie zasahovala proti demonstrantům, kteří útočili na budovy bank a na dopravní kamery v ulicích. V centru Atén anarchisté zápalili nejméně jedno auto. Přibližně 6 000 policistů dohlíželo na průvod 4 000 demonstrantů.

V tureckém Istanbulu utrpělo při demonstracích zranění nejméně osm lidí. Policie pomocí slzného plynu a vodních děl zabránila stovkám levicových demonstrantů, aby se u příležitosti oslav Svátku práce shromáždili i přes úřední zákaz na hlavním náměstí Istanbulu. Turecko má od letošního roku nově 1. máj uzákoněn státním svátkem.

V Rusku se během se pochodů a shromáždění účastnilo na 2,5 milionu lidí. Na pořádek dohlíželo více než 200.000 policistů. Nejmasovější shromáždění o 25 000 lidech uspořádala v centru Moskvy vládnoucí strana Jednotné Rusko spolu s odbory, aby podpořila prezidenta Dmitrije Medveděva a vládu Vladimira Putina.

Lidovky.cz
  • 32Diskuse