Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

První rezervace tmy? Jizerky

Česko

Foto Profimedia

Unikátní projekt vznikne na hranicích Liberecka s Polskem. Astronomové chtějí chránit oblohu před umělým světlem. PRAHA Nápad založit vůbec první rezervaci na tmu na světě dostali polští astronomové. Chráněné území chtějí společně se svými českými kolegy vyhlásit už v říjnu.

Oblast temné oblohy má mít rozlohu zhruba sedmdesát kilometrů čtverečních. Polovina bude v Česku druhá v Polsku. Území, které astronomové „vykolíkovali“ má být bez světelného znečištění. Astronomové toho chtějí dosáhnout dohodami s městy a obcemi. Místním chtějí vysvětlit, aby začali používat správné venkovní osvětlení. Hvězdáři chtějí, aby lampy na ulicích měly clony. Pak by totiž svítily jen pod sebe. „Dobré zaclonění je přitom důležité, protože paprsky, které svítí i jen trochu výš než vodorovně, přispívají ke světelnému znečištění mnohem víc než ty, které svítí přímo vzhůru,“ řekl Pavel Suchan z Astronomického ústavu AV ČR. Podle něj je také lepší používat oranžové světlo sodíkových výbojek, než bílé světlo výbojek rtuťových.

Vybraná oblast v Jizerských horách je podle astronomů vhodná, i když by se v Česku našly ještě lepší místa, například Novohradské hory. Podle astronomů je ale jizerská noční obloha dost temná na to, aby byla za jasného počasí vidět Mléčná dráha. Každopádně je tam prý vidět nejlépe v celém Liberecku. „Ve městech můžou lidé pozorovat jen několik set hvězd, určitě méně než pět set. A tady v oblasti temné oblohy jsme jich napočítali patnáct set. Ani to ale není konečné číslo, při přirozeně zatemněné obloze je možné napočítat dva tisíce, možná i o několik set víc hvězd,“ řekl měsíčníku Ekolist, který o rezervaci informoval jako první Sylwester Kolomanski, astronom z univerzity ve Wroclawi. Tam nápad na ochranu tmy vznikl. Hvězdáři mají zatím připravené informační tabule, kde bude problém světelného znečištění vysvětlen.

Znečištění světlem není problémem jen pro astronomy, kteří mají stále méně míst k pozorování hvězd, ale i pro živočichy a lidi. „Dopady to má na přírodu, protože rušením noční temnoty zároveň rušíme spoustu živočichů, kteří tmu ke svému životu potřebují,“ popsal Kolomanski. Podle něj je ztráta noční oblohy plné hvězd i velká kulturní změna. „Jde o věc, která byla pro nás důležitá jako pro lidské bytosti,“ soudí astronom.

Astronomové chtějí „Jizerskou oblast temné oblohy“ vyhlásit ještě letos, protože Organizace spojených národů vyhlásila rok 2009 Mezinárodním rokem astronomie.

***

Vzácná tma

Světelné znečištění (anglicky light pollution)

Je důsledek nehospodárného nakládání se světlem.

Městské osvětlení je v noci vidět na velké vzdálenosti, světelné znečištění narušuje přirozené biorytmy organismů. Některým nočním dravcům ztěžuje lov, jejich obětem zase orientaci a člověku narušuje spánek.

Největším zdrojem světelného znečištění jsou billboardy a veřejné pouliční osvětlení. Například drtivá většina billboardů je osvětlena zespodu, a navíc silnými výbojkami.

Problém jsou také v noci osvětlené architektonické památky. Kostely jsou například osvětleny zespoda a z velkého úhlu. Jeden osvětlený kostel je schopen znehodnotit tmu i oblohu na desítky i stovky kilometrů daleko.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!