4. ledna 2010 15:45 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Prvního letošního občánka Jihlavy krátce po porodu opustila matka

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
Spící miminko. (Ilustrační foto.) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Spící miminko. (Ilustrační foto.) | foto: Shutterstock

JIHLAVA První letošní občánek Jihlavy nevstoupil do života příliš šťastně. Krátce po porodu ho opustila jeho matka. Odešla z nemocnice na revers, dítě zůstalo na jednotce intenzivní péče.

Chlapeček se narodil 2. ledna krátce po 03:00. Lékaři mu diagnostikovali vrozenou srdeční vadu. "Jinak je však zdravotně v pořádku, je umístěn v inkubátoru na jednotce intenzivní péče," řekl primář dětského oddělení Milan Svojsík.

Vedení jihlavské radnice, které každoročně svého prvního občánka navštíví a předá rodině peněžitý dar, zatím vyčkává. "Počkáme, zda se matka k dítěti vrátí, nebo ne. Pokud se nevrátí, mohl by finanční dar dostat například kojenecký ústav, nebo jiné zařízení, které se o dítě postará," řekl mluvčí radnice Radek Tulis. V posledních letech se podle něj podobný smutný případ nestal.

V běžných případech poskytuje město Jihlava svému prvnímu občánku v daném roce kromě květin a pamětního listu také 5000 korun.

Kraj Vysočina dává nejdříve narozeným dětem zlatý šperk a šek na 10 tisíc korun. Letos byla prvním miminkem na Vysočině Ema Schadová, která se narodila krátce po 05:00 v havlíčkobrodské nemocnici. V tamní porodnici měli napilno i v dalších dnech. Do konce novoročního víkendu se tam narodilo celkem deset dětí, z toho dva páry dvojčat.

Lidovky.cz, ČTK
Najdete na Lidovky.cz