Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

Symbolizuje Těreškovová komunismus? Ukrajina schválila tlustou čáru za sovětskou minulostí

Svět

  6:00
KYJEV/PRAHA - Nejméně 122 ulic Kyjeva ponese brzy nový nebo historický název. Zákon o dekomunizaci Ukrajiny vyvolal obrovské diskuse – například i o tom, zda kosmonautka Valentina Těreškovová je symbolem komunismu, nebo ženské emancipace.

„Musíme zakázat (komunistickou) ideologii, stranu, tak jako odsoudili morálně i právně Evropané nacismus,“ uvedl před časem místopředseda ukrajinského parlamentu Andrij Parubij. (Ilustrační snímek). foto: Reuters

Jen v Záporožské oblasti bude brzy přejmenováno 720 ulic a 36 měst i obcí, strženo bude nejméně 123 pomníků a památníků. V celé zemi má být ještě letos vyměněno obrovské množství nápisů, cedulí a ukazatelů. Budou tištěny nové mapy, pohlednice i turistické průvodce.

Státní kasu má akce, kterou na Ukrajině nazývají dekomunizací, přijít na obrovské peníze. Přesto je podle ukrajinských poslanců nezbytně nutné učinit tlustou čáru za sovětskou minulostí. A možná v rámci nového zákona zakázat i samotnou komunistickou stranu.

‚Úchylné umění nemá v Doněcké lidové republice místo.‘ Separatisté nahradili kulturu mučírnou

Komunistická strana Ukrajiny podle řady politiků, včetně místopředsedy parlamentu Andreje Parubije, významně přispěla k okupaci Donbasu a vzniku separatistických republik. „Musíme zakázat ideologii, stranu, tak jako odsoudili morálně i právně Evropané nacismus,“ prohlásil.

Komunisté se ale na takový vývoj událostí připravili – spolu s Pokrokovou socialistickou stranou, dalšími třemi stranami a 13 organizacemi vyhlásili o víkendu vytvoření „Levé opozice“.

Vlajka separatistů u Leninovy sochy v centru Doněcku.

Svorně pod Leninem. Proruští demonstranté v Doněcku mávají ruskými vlajkami.

Vlajky, hvězdy, obrazy

Zákon o dekomunizaci se složitým názvem „o odsouzení komunistického a nacionálněsocialistického totalitárního režimu na Ukrajině a zákazu propagandy jejich symboliky“ podepsal ukrajinský prezident Petro Porošenko už 18 .května.

Jenže vytvořit seznam toho, co skutečně je sovětským symbolem a musí být zlikvidováno a co je nedílnou součástí ukrajinské historie, zatím nikdo nedokázal.

Tajný ruský plán na obsazení Ukrajiny: důkaz nenasytnosti Kremlu, nebo podvrh?

Institut národní paměti sice sepsal obce a města, která by se měla do 21. listopadu 2015 přejmenovat – jde o 76 měst a 795 vesnic. Jenže to zdaleka není všechno, co podléhá novému zákonu – spadají pod něj i hvězdy, vlajky, obrazy, mozaiky atd. Proto se na řadě míst občané různých politických názorů přou o každý pomník či sochu nebo název ulice. Například vesnice Moprovskaja na první pohled nebudí žádné podezření. Ovšem její název je vytvořen ze zkratky názvu Mezinárodní organizace pomoci revolucionářům – MOPR. Ukrajinci mají čas jen do 21. listopadu 2015, aby věci uvedli do souladu s literou nové zákonné normy.

V Charkovské oblasti už byla inventarizace objektů, kterých se nový zákon týká, zahájena. Jen v Charkově bude muset být přejmenováno sedm čtvrtí a tři stovky ulic, parků a náměstí. Obrovské množství symbolů je na domech, jejichž obyvatelé často se zákonem nesouhlasí.

A co s Těreškovovou?

Jasné je, že Charkov přijde o Leninskou čtvrť, Ordžonikidzevskou i Dzeržinskou. Tyto názvy ani nevyvolávají žádné bouřlivé veřejné diskuse. Zato název Okťabrskij, tedy „Říjnový“, může být podle některých občanů vnímán jako neutrální, jiní v něm – právem – vidí asociaci s Velkou říjnovou socialistickou revolucí, která byla počátkem tragických událostí. Naopak prospekt Maršála Žukova nikoho neuráží. „Ani hvězdy z výložek plukovníků nikdo strhávat nebude,“ říká charkovský gubernátor Igor Rajnin.

Sen služebníčků socialismu. Slavný tábor Artěk se otevírá ruským vlastencům

Ve Lvově zase mají problém se sochou první sovětské kosmonautky Valentiny Těreškovové. Část občanů v ní vidí symbol technického pokroku a ženské statečnosti, část sovětské snahy zvítězit nad celým světem nejen na Zemi, ale i ve vesmíru. A co dělat s četnými roztomilými soškami malých pionýrů, které „zkrášlují“ prakticky každý dětský objekt a tábor na Ukrajině?

Problémem není ale jen odstranění názvů a symbolů, ale vymýšlení nových. Co člověk, to názor a občané si nechtějí nechat od úředníků diktovat, po kom bude pojmenována jejich ulice. Někteří jazykovědci a politologové radí vyhnout se raději pojmenovávání po slavných osobnostech. Co když se ale někdo rozhodne pojmenovat ulice po měsících v roce a na scénu se opět dostane zideologizovaný říjen?

V neposlední řadě jde také o peníze. Dekomunizace bude stát miliony hřiven. I proto se někteří regionální politici bouří. Například starosta města Poltava Alexandr Mamaj prohlásil zákon o dekomunizaci za „hrubou chybu“ a odmítl se přejmenovávání účastnit.