Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Nárazem do budovy Přírodovědecké fakulty hynou desítky ptáků. Náprava vyjde na miliony

Česko

  6:01
OLOMOUC/PRAHA - Je sídlem přírodovědců a zoologů, kvůli jejímu vzhledu však paradoxně umírají desítky ptáků. Ornitologové na problém Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého v Olomouci upozorňují už roky. Architekt budovy se brání, jednání o nápravě jsou zdlouhavá. Náklady na její úpravu se mohou vyšplhat až na tři miliony korun.

Více než stovka ptáků uhynula po nárazu do oken budovy Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého v Olomouci. foto: Reprofoto/ Česká společnost ornitologická

Pětipatrový moderní objekt stojí mezi botanickou zahradou a řekou Moravou, tedy v místě, kde je zvýšený výskyt ptáků. Lesklá fasáda a reflexní fólie na některých místech vytváří iluzi pokračující krajiny, která ptáky mate a ti v plné rychlosti letu do budovy narážejí. „O problému jsme věděli již od postavení budovy v roce 2009, ale chtěli jsme posbírat i nějaká data, abychom měli svá tvrzení čím podložit,“ vysvětluje pro server Lidovky.cz Jakub Hlaváček z České společnosti ornitologické, která na případ aktivně poukazuje poslední čtyři roky.

Množírny psů jsou problémem, uznává ministerstvo. Chce registrovat chovy

„119 mrtvých ptáků v průběhu tří let není však celkové číslo. Průzkum zahrnoval jen mrtvé ptáky nalezené před budovou. Ty, kteří se jen zranili, odskákali někam do ústraní a uhynuli následně, spočítat nelze. Mrtvé ptáky před budovou mohou navíc odtáhnout potkani,“ vysvětluje výsledky studie Hlaváček, který si zároveň stěžuje, že náprava ze strany fakulty trvá příliš dlouho. Na případ proto upozornil i na Facebooku. Dopad na krajinu je o to větší, že podle Hlaváčka jsou mezi mrtvými opeřenci i chráněné druhy jako ledňáček říční, kos horský a kavka obecná.

Náprava za miliony

Podle mluvčí fakulty Martiny Šaradínové se problémem zabývalo bývalé i současné vedení. „Snažili jsme se najít řešení, které by zahrnovalo jak snížení mortality ptáků, tak stávající nedostatečné stínění a omezené možnosti větrání interiérů, což zase způsobuje problémy našim studentům a zaměstnancům. S doplněním celé předsazené konstrukce bohužel autor stavby nesouhlasí. V současné době se jako možná cesta jeví pořízení kontrastních fólií na skleněné výplně. Máme připravený jejich komplexní návrh schválený architektem a posouzený ornitology,“ uvedla pro Lidovky.cz Šaradínová.

Prachové peří nazančuje, že holub zemřel velmi mladý. Zlomený zobák ilustruje...
Mladý jedinec žluny. Náraz mu zcela zdeformoval hlavu.

Ateliérem speciálně navržený funkční grafický design by měl v první etapě pokrýt přízemní okna budovy a ochránit tak alespoň ptáky hnízdící v okolních keřích a hledajících potravu na zemi. První etapa zabezpečení přízemních skel vyjde podle Šaradínové na zhruba 400 tisíc korun a fakulta bude následně vyhodnocovat účinnost opatření. V dalších etapách by pak mohlo dojít k „oblepení“ celé budovy. „Záměr bude v květnu projednávat Akademický senát fakulty. Pokud jej odsouhlasí, začneme ještě letos,“ uvedla Šaradínová s tím, že zabezpečení celé budovy by mohlo vyjít až na tři miliony korun. „Zjišťovali jsme i možnosti získání dotace pro tento účel, ale bohužel jsme neuspěli,“ doplnila mluvčí.

Kde se stala chyba?

Architekt budovy Jan Hájek z Ateliéru M1 uznává, že se jedná o obecně známou problematiku. „Fasády jsme navrhli s viditelnými předokenními stínícími prvky. V investičním řízení projektu měl hlavní slovo zadavatel, tedy Rektorát UP, v technickém projektant, my měli coby autoři soutěžního architektonického návrhu pouze hlas poradní. Na fasádách například měly být barevné rolety, alespoň v přízemí a žaluzie v horních patrech, které se v té realizační fázi vypustily. Dílčím způsobem mohly i takto vzniknout ty problémy. Na fasády se pak přes náš nesouhlas nalepily reflexní fólie, chránící vnitřní prostory budovy před slunečním zářením, a ty jsou jedním z hlavních důvodů, proč ptáci do budovy narážejí. Nyní spolupracujeme s českým ornitologickým svazem a s vedením fakulty, které je jiné, než v době realizace budovy, na nápravě,“ uvedl pro Lidovky.cz Hájek.

Rektorát olomoucké univerzity nechtěl věc komentovat a odkázal pouze přímo na vyjádření mluvčí Přírodovědecké fakulty. „Stavba byla zahájena v roce 2006 a zkolaudována v roce 2008. V té době bylo povědomí odborné i laické veřejnosti o mortalitě ptáků v důsledku nárazů do prosklených budov výrazně nižší,“ brání stavbu Šaradínová.

Příroda versus moderní architektura

Na svém webu ale Ateliér M1 uvádí, že sjednocujícím abstrahujícím prostředkem je u budovy lesk. Právě ten ptáky mate. Podle ornitologa Lukáše Viktory jde o celosvětový problém. „Na žádné škole, která produkuje budoucí architekty a projektanty, se o riziku budov pro ptáky neučí. Přitom kvalifikované odhady úmrtnosti ptáků jsou katastrofické. V Česku takových budov vznikají desítky. Mezi nebezpečné stavby patří například i protihlukové stěny. V tomhle případě je to pikantní, protože se jedná o budovu Přírodovědecké fakulty,“ říká Viktora.

Ornitolog Evžen Tošenovský upozorňuje například i na nedaleko stojící nový osmnáctipatrový objekt soukromé Moravské vysoké školy. Tam je podle něj úmrtnost ptáků ještě vyšší.

„Jde nám o to, že na Přírodovědecké fakultě se vyučuje ochrana přírody a že zde sídlí celá katedra zoologů a ornitologická laboratoř a oni nejsou schopni si zabezpečit ani vlastní budovu. Přírodovědecká fakulta by měla jít příkladem. Nyní ukazuje krásný příklad toho, jak to vypadat nemá,“ vysvětluje Hlaváček důvod, proč začal na problém poukazovat na sociálních sítích. Doufá, že to povede k rychlejšímu sjednání nápravy. Podle Šaradínové ale fakulta čelí mediální pozornosti paradoxně těsně před její realizací. Akademický senát bude o nápravě jednat ve středu 25. května.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!