Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Ptali jste se člena iniciativy Ne základnám

Jan Tamáš

UKONČENO

Jan Tamáš, člen iniciativy Ne základnám, začal už na začátku minulého týdne držet hladovku na protest proti radaru. Akci ukončí, až vláda splní jednu ze tří podmínek - vyšle signál, že uzavře jednání s Američany, vyhlásí referendum, nebo začne o radaru otevřeně debatovat. Ptali jste se 23. května v 13:00 člena iniciativy Ne základnám a Humanistické strany Jana Tamáše.

položených otázek: 263 | jak se správně ptát | Aktualizovat
  1. Otázka má být stručná a jasná, maximálně tři řádky.
  2. Není možné reagovat na otázku zakládající se na externím odkazu.
  3. Přestože konfrontační otázky vítáme, nesmí překročit hranici slušnosti.
  4. Nepište otázky VELKÝMI PÍSMENY.
  5. Podepište se.
  6. Neopakujte dotazy, které už položili jiní.

Zodpovězené otázky

OTÁZKA (22.5.2008 14:17) MLOK1
Myslíte to s hladovkou vážně, nebo je to jenom další akce na efekt pro diváky? Myslíte-li hladovku vážně, doporučuji Vám napřed přečíst knihu: "Hladovění pro zdraví". Ona taková 20 denní očistná hladovka je docela zdravá. Pokud s hladověním už máte nějaké zkušenosti, pusťte se směle do 30 a vícedenní hladovky. Vadí Vám "brdský" radiolokátor více z důvodů technických, nebo z důvodů politických?
ODPOVĚĎ (23.5.2008 13:05)
Dobrý den, hladovku, stejně tak jako všechny ostatní protesty za referendum a proti radaru myslím 100% vážně. Stejně tak, jako pan premiér myslí 100% vážně umístění cizí vojenské základny na našem území proti vůli většiny z nás. S hladověním žádné zkušenosti nemám. Chystaná vojenská zakladna USA v Brdech mi vadí z politických důvodů. Jednak je úplně neopodstatněná, jednak vyvolá další kolo zbrojení a jednak bychom se stali novou "kolonií" USA.
OTÁZKA (22.5.2008 14:26) Iva
Anna Voňavková z republikové rady Strany zelených říká toto: „Často je jako jedna z hrozeb uváděn například útok Íránu, ale já si nemyslím, že by Íránci byli něčeho takového schopní. Účastnila jsem se přednášky, kde byli jejich diplomaté, a ti útok vůči nám a našim spojencům vyloučili. Nemám důvod jim nevěřit.“ ( http://www.respekt.cz/clanek.php?fIDCLANKU=879&fIDROCNIKU=2008&f_search_text=raketov%E9ho ). Je i váš názor podepřen takovouto "vírou"?
ODPOVĚĎ (23.5.2008 13:08)
Irán dle mého názoru nepředstavuje největší hrozbu, které v tuto chvíli svět musí čelit. Nekonečná "válka proti terorismu", v jejímž důsledku zemřelo jen Iráku více jak milion lidí, je pro mě daleko více znepokojující a pro mír ve světě je podle mě daleko nebezpečnější.
OTÁZKA (22.5.2008 14:20) František Dobrota
rád bych se zeptal, kolik ignorance a hlouposti je potřeba, aby člověk pokládal vojenskou okupaci ze strany Sovetského svazu a smluvně upravenou a oboustranně výhodnou dohodu s USA za naprosto stejnou věc.
ODPOVĚĎ (23.5.2008 13:11)
Dobrý den, 1. smlouva s USA není v žádném případě oboustranně výhodná. Naopak, udělala by z nás vazaly zcela mocensky podřízené cizímu státu. 2. příchod sovětských vojsk byl také smluvně upraven. 3. v obou případech jde o něco, co proběhlo nebo se plánuje proti vůli většiny obyvatel.
OTÁZKA (22.5.2008 14:34) Jaromír Opa
Proč Vám vadí radar v Brdech o jehož stavbě se jedná a nevadí Vám obdobné radary postavené u Slavkova na Moravě a u Chlumce nad Cidlinou, které postavily socdem vlády a nikoho se na nic neptaly??
ODPOVĚĎ (23.5.2008 13:15)
Protože se jedná o dva zcela odlišné radary a dvě zcela odlišné základny. Radar u Slavkova je radar, který obsluhuje a řídí česká armáda a jeho výsledky dává k dispozici spojencům v NATO. Oproti tomu chystaný radar v Brdech by byl jednak součástí projektu Hvězdných válek, tedy infrastruktury, která umožňuje například sestřelování cizích satelitů (jak ostatně námořnictvo USA před pár měsící předvedlo, když sestřelili (tentokrát jejich vlastní) satelit) a jednak by byl umístěn na vojenské základně USA na území ČR. Tato základna by mohla být využita na cokoliv, co by si vláda USA rozhodla - naše země by neměla nad základnou žádnou kontrolu. Mohly by na ní například probíhat výslechy nepohodlných lidí, třeba i za použití mučení, jako je tomu na základně v Guantanamo a jinde. Jistě víte, že stávající americká adminsitrativa nepovažuje techniku "waterboarding" za mučení. Přestože tato metoda byla považována za mučení již ve středověku.
OTÁZKA (22.5.2008 15:12) Tomáš
proč si myslíte, že země Beneluxu, které byly před II. sv. válkou neutrální takový postoj již nezastávají? Jaký je podle Vás důvod toho, že obranné rozpočty neutrálních státu Švédska a Švýcarska dosahují několikanásobků rozpočtů zemí NATO (na obyvatele). Jakým systémem by jste doporučil ochraňovat naše území a obyvatelskvo před dnes neznámými horzbami?
ODPOVĚĎ (23.5.2008 13:22)
Vaše otázky jsou tři a všechny jdou dost do hloubky, nechci odpovídat příliš povrchně, ale současně chci, aby se dostalo i na ostatní tazatele. Tak omluvte mou stručnost. 1. Nad touto otázkou jsem se nikdy nezamýšlel a abych si na ní udělal názor, musel bych o ní vědět více informací. 2. Z jakých statistik vycházíte? S jakými zeměmi v NATO je porovnáváte? Pouze s některými, nebo s průměrem? Pokud s průměrem, pak lze namítnout, že i v NATO jsou země s nadprůměrnými výdaji. Mám pocit, že vaše druhá otázka je pouze hra s čísly. 3. Velmi dobrá otázka, která bohužel za uplynulé zhruba dva roky téměř nezazněla v debatách o radaru. I proto voláme po opravdové debatě. Jde totiž samozřejmě o velmi složitou otázku. Jak hrozit něčemu, o čem v tuhle chvíli ještě nevíme. Ještě lepší je ale se zamyslet nad tím, jak čelit tomu, o čem již víme. Již dnes totiž víme o řadě věcí, které ohrožují demokracii a bezpečí naší země. Vojenská základna USA na našem území by byla jednou z nich. Nedostatek demokracie, absence zákona o obecném referendu, vysoká míra korupce (viz například prezidentská volba), násilné řešení mezinárodních problémů proti vůli většiny zemí světa(např. Irák), nerespektování mezinárodních dohod (např. Kyotský protokol, Smlouva o nešíření jaderných zbraní NPT), atd. atd.
OTÁZKA (22.5.2008 15:18) Boris Drštka
Moje matka Tamara Drštková také držela hladovku, a to v souvislosti s rozmístěním amerických raket v Západní Evropě před 25 roky. Dokonce dostala plaketu mírového hnutí.Po krátký zbytek života však trpěla krutými bolestmi zažívacího traktu. Nebojíte se zdravotních následků, vašeho jinak mezinárodně uznávaného činu? Mou matku pak léčili i v Moskvě přední odborníci, ale bohužel marně.
ODPOVĚĎ (23.5.2008 13:23)
Dobrý den, zdravotní důsledky hladovky jsou samozřejmě velmi vážnou věcí. Ale ještě vážnější důsledky by mělo umístění vojenské základny USA na našem území. Ve srovnání s tím je můj žaludek zanedbatelný.
OTÁZKA (22.5.2008 16:47) JSP
Na začátku 90. let žil na Moravě jakýsi Mareček, který také hladovkařil kvůli kdejaké blbosti, pak se ukázalo, že se potají cpal tlačenkou! Vaše tzv. hladovění mi připadá také pěkně přitažené za vlasy, navíc se objevily relevantní informace, že vaše hnutí je financováno ruskými tajnými službami. Vyvraťte mi to!
ODPOVĚĎ (23.5.2008 13:25)
Nemám potřebu vám nic vyvracet. Pokud chcete věřit těmto blábolům, prosím. Vaše volba. Pro ty ostatní dodávám, že iniciativa Ne základnám má od založení transparentní bankovní účet k nahlédnutí každému na intenetu. Takovou míru transparentnosti nevykazují ani v parlamentu zastoupené politické strany! Jak víte, že oni nejsou placeny z Ruska? Nebo z Číny? Nebo z USA??? Co se týká naší hladovky, tak jsme ochotni podstoupit zdravotní testy, které prokáží, že nejíme.
OTÁZKA (22.5.2008 18:38) Petr
Proč vaše iniciativa tak obtěžuje občany Prahy a jiných měst svým brutálním výlepem plakátů a samolepek? Je to vandalství. Tvrdíte že vláda vede mohutnou propagační kampaň, ale kam se podívám vidím jenom vás.
ODPOVĚĎ (23.5.2008 13:26)
Zajímalo by mě, jeslti vám stejně tak jako letáky proti radaru vadí také to mnohokrát větší množství jiných reklam, které se na nás valí ze všech stran. Nebo to je v pořádku, protože za to někdo zaplatil? Takže bohatý může lepit cokoliv kdekoliv a chudý nic?
OTÁZKA (22.5.2008 18:46) Leon
Nepřijde vám zvláštní že se Ne základnám ohání pojmy jako demokracie, humanismus apod. když jsou jejími nejaktivnějšími členy organizace typu Socialistická Solidarita, Socialistický kruh, KSM, Muslimská unie, když je z programu těchto skupin jasné, že k demokracii mají hodně daleko?
ODPOVĚĎ (23.5.2008 13:29)
Nevím, jak jste přišel na (mylnou) informaci, že nejaktivnějšími členy iniciativy Ne základnám jsou organizace Socialistický kruh, KSM či Muslimská unie. KSM dokonce členem iniciativy není vůbec. A co se týká demokratičnosti jednotlivých organizací, tak myslím, že většina z nich je daleko demokratičtější, než náš stávající premiér. Nemyslíte, že byste měl být spíše znepokojen chováním vašeho premiéra, který prosazuje něco o čem ví, že si to většina lidí nepřeje? Tohle vám přijde demokratické?
OTÁZKA (22.5.2008 19:12) Karel Myška
Někde jste říkal že jeden z důvodů vašeho odporu proti radaru je současná americká vláda (prezident), vy jste ale protestoval už proti našemu vstupu do NATO, na svém webu bojkotujete americké firmy a zboží, takže není to spíše tak že jste proti americko-evropské západní civilizaci jako celku?
ODPOVĚĎ (23.5.2008 13:32)
Kdybych byl proti "americko-evropské západní civilizaci", asi bych se už dávno odstěhoval do Tibetu nebo někam jinam. Rozhodně ale nepopírám, že to stávající společenské uspořádání, ve kterém žijeme, má své chyby a je potřeba pracovat na jeho zlepšení. Například demokracie v naší zemi (a i jinde, např. v USA) je velmi formální. Lidé nemají reálnou moc ovlivňovat chod událostí v jejich zemi. Daleko větší moc mají média a finanční skupiny či mezinárodní společnosti. To je velký demokratický deficit. Zbrojení a války vychází z tohoto deficitu demokracie. Kdyby lidé měli skutečnou moc rozhodovat o věcech, žádné války by už nebyly.
OTÁZKA (22.5.2008 19:13) tom
radar chci a doufám ,že vy vydržíte do úplného konce, nezklamete mne?
ODPOVĚĎ (23.5.2008 13:34)
máte právo radar chtít. To je demokracie. A stejně tak já mám právo ho nechtít a třeba proti němu držet hladovku. Jak dlouho vydržím netuším. Nikdy jsem nic takového nedělal, takže nevím, co přijde zítra.
OTÁZKA (22.5.2008 19:26) Pavel
Kde jste zaměstnán pane Tamáši, popř. jaký je jiný zdroj Vaší obživy (podnikání apod.) ? Kdepak berete čas na všechny ty Vaše protiradarové aktivity ? Vaše billboardy, letáky a www stránky jsou na první pohled profesionálně graficky vyvedené, kdo to prosím Vás všechno platí ?
ODPOVĚĎ (23.5.2008 13:36)
Dobrý den, živím se podnikáním v oblasti IT poradenství. Kde beru čas? Tak jako vy mám k dispozici 24 hodin každý den, takže čas nikde "neberu". Udělám si ho. Na to, co považuji v životě za zásadní. Díky za ocenění našich letáků a www stránek. Máte pravdu, dělají je profesionální grafici ve svém volném čase. Oni (stejně tak jako dvě třetiny čechů) nechtějí cizí vojáky na našem území. Billboardové plochy nám byly poskytnuty zdarma.
OTÁZKA (22.5.2008 20:38) šebek
Tamáši - na začátku naší posametové demoskrácie - byl nějaký chlap na Moravě, co hladověl i 5O dní. Pak ho chtěli zachránit, aby neumřel ....... A on jim utekl přes zahradu. Na půdě potom našli bedny čerstvě vypitého piva. Dotaz č 1: na jaké tekuté palivo jedete Vy? Dotaz č. 2: Jsem pro radar. Můžu hladovět jako Vy? Dotaz č. 3: Když oba umřeme z hladu, komu z nás bude postaven pomník?
ODPOVĚĎ (23.5.2008 13:40)
Dobrý den, ano, na toho muže si vzpomínám. Rozdíl mezi jeho hladovkou a tou naší je ten, že my ji držíme ve veřejně přístupném místě v Bělehradské ulici v Praze, kde je otevřeno každý den od 10 do 20, zatímco on ji držel doma, jaksi "ve skrytu". My pijeme převážně vodu, štávu a čaj. Žádný alkohol nepijeme. Hladovět samozřejmě můžete, pokud chcete, je to vaše volba. O pomnících je myslím předčasné mluvit.
OTÁZKA (22.5.2008 23:15) Jan Satrapa
Nenarušuje důvěryhodnost hnutí Ne základnám, že jeho mluvčí gratuloval k vítězství hnutí Hizballáh, s jeho raketovou baráží proti izraelským městům s cílem zabít co nejvic civilistů? Je to důvod, proč hnutí Ne zakládnám bylo v tichosti uloženo "k ledu" a stále více protěžujete paralelní hnutí Nenásilí?
ODPOVĚĎ (23.5.2008 13:44)
Hnutí Ne základnám nebylo "uloženo k ledu", jak píšete. Naopak, dnes například organizuje v 19 hodin zapalování svíček před úřadem vlády a před krajskými zastupitelstvy v reakci na tajné schválení radarové smlouvy vládou. K výrokům Jana Májíčka před tím, než se stal mluvčím iniciativy Ne základnám nemám potřebu se vyjadřovat. Pro nás je podstatné, jaké výroky vynáší dnes a tam mluví z duše nejen lidem z iniciativy, ale myslím že i většině z těch zbylých dvou třetin obyvatel, kteří si nepřejí americké vojáky v Brdech.
OTÁZKA (23.5.2008 0:38) Tomas Havlik
Jak hodnotite to ze zpravodajstvi verejnopravni ceske televize nestal doposud Vas protest hladovkou za zminku a tv nova dala pred touto zpravou prednost reportazi o protestni "zradlovce" poradane na podporu vystavby radaru a patrne jako pokus o zesmesneni vasi akce? Vnimate toto jako vyvazene a nezaujate zpravodajstvi za nase koncesionarske poplatky?:)
ODPOVĚĎ (23.5.2008 13:48)
Bohužel jak jste pochopil i vy sám, zpravodajství českých médií včetně těch tištěných není nezaujaté. Podobně jako v minulém režimu fungovala cenzura, je tomu i dnes. Jen dnes tato cenzura nefunguje na ideovém základu, ale na základu ekonomickém. Jestliže je tu subjekt (konkrétně 4 subjekty - firmy, které systém "raketové obrany" pro americkou armádu dodávají), jehož zájmem je získat tuto zakázku za 4 miliardy dolarů a tento subjekt ví, že podmínkou amerického kongresu pro uvolnění čerpání peněz z americého rozpočtu je souhlas Českého parlamentu, pak je (logicky) vyvíjen obrovský tlak na veřejné mínění, politiky, vědce, umělce, aby byli tomuto projektu nakloněni. Jsou zaplaceny PR agentury, které mají "prodat" tento geniální plán veřejnosti. A tyto PR agentury pak produkují různé PR akce, například "žranici pro radar". Samozřejmě současně s tím zaplatí média, aby tuto akci patřičně zviditelnila. Přátelé, žijeme v diktatuře peněz. Je třeba prohlédnout tuto past a začít něco dělat!