30. května 2012 21:30 Lidovky.cz > Zprávy > Design

Akční neziskovka Czechdesign: Propaguje, seznamuje i vaří

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
Sdružení CzechDesign | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Sdružení CzechDesign | foto: CzechDesign

Podporují český design, seznamují čerstvé absolventy uměleckých škol s výrobci, vaří obědy pro zajímavé osobnosti a pořádají mnoho workshopů pro veřejnost. Co chystá nezisková organizace Czechdesign dál? Třeba letní workshop výroby triček s módními návrháři.

Sdružení Czechdesign vzniklo v roce 2003 a Jana Vinšová je jednou z jeho hlavních částí od roku 2005. Za tu dobu stihla společně s několika spolupracovníky a dobrovolníky mnoho - provozují nejdéle fungující český server zabývající se designem, ve Vojtěšské ulici pravidelně pořádají zajímavé výstavy a workshopy, nad jejich knihovnou, do které mohou nejen designéři kdykoliv nakouknout, plesá srdce každému fanouškovi designu nebo architektury a o výtečných obědech se šušká ve všech společenských kruzích. A to vše dělají i přesto, že podpora designu není příliš lukrativní zaměstnání. "Na designu a jeho prodeji se vydělat dá. My se věnuje podpoře, rozvoji a prezentaci oboru a na tom se vydělává hůř." 

Přečtěte si o výstavě organizované sdružením Czechdesign

Velká porce elánu, výstava prací studentů ZČU.

Podle neziskové organizace se český design zatím točí v zamotaném kruhu a ve finále je bohužel brán jako předražený luxus. "Design chápeme jako scénu. Jsou to novináři, kteří o oboru informují, jsou to designéři, kteří se touží stát ikonami, jsou to firmy, které chtějí prodávat. Je to jako kolotoč. Novináři se věnují těm exkluzivnějším kouskům, protože mají za to, že čtenáři nebo veřejnost chce vnímat design jako nedostižný luxus. Designéři, aby se o nich vědělo a psalo musí dělat právě takové kousky. Design se může stát přístupnější, když se napraví jeho vnímání v očích široké veřejnosti. Stane se dostupnější, když se mu bude věnovat více firem. Je těžké z toho kolotoče vystoupit, ale i my se o to snažíme ze všech sil," zůstává optimistická Jana Vinšová.

CZECHDESIGN

Nevládní nezisková organizace, která podporuje a prezentuje design. Občanské sdružení založili v roce 2003 studenti, dobrovolníci a nadšenci designu, kteří cítili potřebu zvýšit povědomí veřejnosti o české designérské tvorbě. Czechdesign prosazuje filosofii tzv. equal design, tedy designu pro všechny. Provozuje server czechdesign.cz, galerii CZD, pořád soutěž Mladý obal a mnoho přednášek a workshopů pro designéry i širokou veřejnost.

A Czechdesign se opravdu snaží. Dokonce vaří obědy pro různé hosty ze všech sfér a mnohdy právě u této příležitosti seznamuje designéry s výrobci. "Myslíme, že příležitosti spojit se s firmou u nás jsou," dodávají k tolik diskutované otázce.

Jaké budou další workshopy? A čemu určitě nepomáhá seriál Jak se staví sen? Přečtěte si celý online rozhovor ZDE.

terTereza Houdková
  • 0Diskuse