15. května 2009 17:07 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Ptali se ho, zda není agent

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
Rom Jaroslav Suchý, který se soudil se státem o půlmilionové odškodné za to, že chodil do zvláštní školy, odletěl 11. května z ruzyňského letiště do Kanady požádat o politický azyl.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Rom Jaroslav Suchý, který se soudil se státem o půlmilionové odškodné za to, že chodil do zvláštní školy, odletěl 11. května z ruzyňského letiště do Kanady požádat o politický azyl. | foto: Stanislav ZbyněkČTK

PRAHA Je mu prý občas do pláče, slibuje si ale, že se rychle naučí anglicky, aby mohl dělat tlumočníka. Rom Jaroslav Suchý odjel žádat o azyl do Kanady a v emailu pro LN píše o tom, jak úředníkům dokazoval, že nepracuje pro tajnou službu. Muž, jenž se proslavil tím, že pohladil Obamu, také policistům prý řekl, že Romové, kteří s ním žádali o azyl, lžou o podmínkách v Česku.

Vážený pane redaktore,
do Kanady dne 11.5. 2009 jsem přiletěl v pořadku v 18:45.  Ihned jsem požádal na letišti o uprchlický statut. Policisté na mě nějprve koukali divně, když jsem jim řekl, že jsem z ČR. Nemohli uvěřit tomu, že jsem Rom, protože vypadám jinak než ti, co tady v Kanadě již o azyl žádali. Já jsem se nenechal odbýt a odvolala jsem se na imigrační zákon státu Toronto. Poté, co jsem požádal o statut uprchlíka, tak mě ihned podrobili focení a vzali otisky prstů. Celý první den až do druhého dne jsem strávil na letišti...

...Dne 12. 5. 2009 jsem se dostavil k imigračním policistům na letišti. Imigrační úředníky také zajímalo, zda jsem se nepodílel na genocidě nebo nebyl v nějaké organizované skupině. Či jsem nebyl v Česku zadržen policií pro trestný čin, nebo zda jsem se nedostal do křížku s českými soudy. V souvislosti s tím, že jsem pohladil Obamu, po mě chtěli vysvětlit, zda nepracuji pro tajnou službu, zda s nimi nemám něco společného. Chtěli vědět proč jsem nepožádal o azyl v USA, když jsem tam před časem byl.

Do protokolu jsem uvedl, že jsem v ČR dlouhodobě nezaměstnaný a také, že mám podezření, že čeští zaměstnavatelé skutečně diskriminují Romy. Tím jsem nehanil všechny zaměstnavatele, ale pouze tu část, u nichž soudy již rozhodly o diskriminaci. Dále jsem uvedl, že jsem vloni v červnu prostřednictvím právníka zažaloval ČR, tedy ministerstvo školství pro diskrimanci k přístupu v zaměstnání.

...Byli tam se mnou i nějací Romové z Plzně, kteří hanili ČR. Říkali, že Češi jsou rasisti a já jsem tam s policisty poté hovořil a řekl jsem jim, že nemluví pravdu, že lžou. Neboť, když zavítají do Chánova mezi tyto nepřizpůsobivé Romy, tak jim dojde, co jsou tito Romové zač. Jsou to ti Romové, kteří do Kanady jedou zneužívat azylový systém. Že to jsou všechno lživé výroky, které pronesli o ČR. Ať jsem naštvaný na ČR kvůli neschopnosti řešení romské problematiky českou vládou, tak za to, co tu plkali ti Romové z Plzně, bych se styděl i já. Jedna z nich například Kanaďanům vypověděla, že nám Češi nadávají do černých hub a že nás chtějí pozabíjet. Podle ní je to v ČR jak ve válce. ...Notabene pod přísahou se nemá lhát a nedělá to dobrou vizitku té rodině z Plzně.

Druhý den po slyšení, jsem se dostavil do azylového zařízení přímo v centru Toronta. Od imigrační policistky jsem dostal kontaktní adresu. Dala mi taky peníze na dopravu. Nejprve busem number 192 pět stanic a potom na metro. Podle plánku jsem našel místo, kde se to zařízení nachází, ještě že nemám problém s orientací. Byl jsem hezky uvítán.

Je to tu dost divné, ale musim to překousnout. Jsou tu dosti nebezpeční lidé, kteří mají zkušenosti z kanadských věznic. ...Jinak vynikající systém a servis, to se nedá porovnat se službami a úřady u nás. Mám tady možnost vyprat si věci, koupání, stravování a klidný spánek zdarma. Snídaně 7:15, oběd 12:05 a večeře v 18:00. Jím zdravěji, než v ČR. Nepřecpávám se, jím hlavně zeleninu a piju obyčejnou vodu z vodovodu a dobré čaje tu mají.

...Jinak to řízení trvá a může být během dvou let nebo čtrnácti dnů. Záleží na soudu. Žijí tady i Češi, které jsem dnes potkal v Torontu. Byli mile překvapení, že mě tady potkali, znají mě z českých médií. Díky Obamovi tu mám výhody a chovají se ke mně mile. Již jsem si sobě nakázal, že nesmím lhát a že musím být noblesní a k něčemu to dotáhnout. A také pomáhat druhým. A být poctivý a slušný, což jsem díky výchově v dětských domovech u nás. Jestliže se tu ke mě chovají takto, tak já se také musím přizpůsobit.

Příští týden tedy od pondělka do pátku, denně od 9:00- 12:00 hod, budu navštěvovat zdarma kurzy AJ, abych dokonale mohl mluvit a psát v AJ. Už kvůli tomu, že bych mohl pracovat jako tlumočník pro kanadské soudy, zejména v trestních věcech. Tady ta možnost zaměstnání je dobře placená služba. Je tady mnoho Čechů, kteří již tuto službu vykonávají. A také na závěr obdržím v Torontu byt. Tedy azylové zařizení mi s tím pomůže a taky zaplatí první nájmy dopředu. A také budu dostávat na byt příspěvek. Příspěvek budu dostávat i na jídlo. Co se týče práce tak do doby než dostanu od soudu pracovní povolení, nemohu ji vykonávat. Dnes jsem dostal osm kanadských dolarů.

S přáním hezkého dne
Jaroslav Suchý 

P.S. Až budu moci volně pobývat ve svém a budu mít job, tak se objevím u nás doma v Praze. Budu se těšit. Ten začátek je pro mě dost těžkej a je mi do pláče, protože se mi stýská po dobrých lidech v ČR. Co se týká rasismu, tak jsem Kanaďanům řekl, že se najdou blbci a pitomci, kteří chodí po městech a skandují stupidity. Česká policie vše dobře zvládá a má to pod kontrolou. Řekl jsem jim, že mě nikdo nenapadl, přestože mě skinheadi znají z médií. ...A  že těm Romům tady nemají věřit, a že se mají kanadští policisté a úředníci přijet do ČR přesvědčit sami.

Redakčně kráceno a upraveno

Lidovky.cz
Najdete na Lidovky.cz