Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Ptejte se kandidáta na primátora za ČSSD Jiřího Dienstbiera ml.

Jiří Dienstbier mladší.

UKONČENO

Hlavní tváří ČSSD při volbách do pražského zastupitelstva a kandidátem na primátora metropole je Jiří Dienstbier mladší. Nositel známého příjmení je zastupitelem Prahy 2 a zástupcem fotbalového klubu Bohemians 1905. Co chce Pražanům nabídnout? Jak chce řešit problematické kauzy jako je například Opencard? A koho považuje za možného koaličního partnera?Ptali jste se Jiří Dienstbier mladšího.

položených otázek: 31 | jak se správně ptát | Aktualizovat
  1. Otázka má být stručná a jasná, maximálně tři řádky.
  2. Není možné reagovat na otázku zakládající se na externím odkazu.
  3. Přestože konfrontační otázky vítáme, nesmí překročit hranici slušnosti.
  4. Nepište otázky VELKÝMI PÍSMENY.
  5. Podepište se.
  6. Neopakujte dotazy, které už položili jiní.

Zodpovězené otázky

OTÁZKA (25.8.2010 21:41) David
Jak podle Vás dopadnou volby do ZHMP? Bude to nakonec jen o čtyřech partajích - TOP 09, ODS, VV a ČSSD? Jaká pak vznikne koalice? Prosím - odpověď bez vytáček a mlhy? Děkuju!
ODPOVĚĎ (26.8.2010 11:07)
Přesný vysledek tipovat nebudu. Vzhledem k účelovému a nekorektnímu rozdělení Prahy na sedm volebních obvodů, které prosadila ODS, bude potřeba na jeden mandát získat 9 až 11 %. Vyjdu-li z výsledku ve volbách do Poslanecké sněmovny, je velmi pravděpodobné, že v zastupitelstvu budou jenom čtyři Vámi uváděné strany. Pro sociální demokracii to bude těžká situace, protože bychom museli vyjednávat se třemi pravicovými stanami - ODS, TOP a VV. Pokud bychom se měli účastnit koalice, vyžadovalo by to zejména v některých sociálních otázkách, např. bydlení, značné kompromisy. Na druhou stranu velká část věcí v komunální politice nemá ideologický podtext, takže dohoda by byla možná. Po letošních volbách bude zásadní obnovení důvěry v pražskou radnici, prověření některých sporných zakázek a majetkových transakcí a nastavení pravidel tak, aby se v této oblastni nic nekorektního nadále nedělo a aby Pražané měli co největší kontrolu nad rozhodováním města. Neumím si představit, že bychom tohoto cíle dosáhli s těmi, kteří dnes v Praze vládnou a kteří mají za sebou různé kmotry. Téměř všichni tito lidé jsou znovu na kandidátkách ODS. Koalice s ní je pro mě těžko představitelná. Způsob vzniku VV, jejich vazby na tzv. pražské kmotry, propojení agentury ABL s městem nedává dobré předpoklady pro očištění města od pochybných praktik. Jako nejpřijatelnější z tohoto hlediska mi přijde TOP. Škoda je, že kvůli volebnímu inženýrství ODS v zastupitelstvu asi nebudou Zelení, protože s nimi bych si uměl představit dohodu jak v programových otázkách, tak v transparentnosti řízení Prahy.
OTÁZKA (25.8.2010 21:52) rusty
Držím Vám palce, pane Dientsbiere. S kým preferujete jít do koalice? Považujete VV za standardní politický subjekt? Jak chcete odstavit kmotry? Díky.
ODPOVĚĎ (26.8.2010 11:13)
Na možnosti koalice jsem odpověděl v předchozím příspěvku. Kmotry lze odstavit tak, že v první řadě pošleme po téměř dvaceti letech vlády v Praze ODS do opozice. Tím se zpřetrhá řada korupčních a klientelistických vazeb. Následně musíme nastavit zcela transparentní pravidla rohodování města a prosadit naprostou otevřenost z hlediska poskytování informací občanům. Chtěl bych také co nejlépe spolupracovat se subjekty občanské společnosti a jejich prostřednictvím zlepšit veřejnou kontrolu radnice. Děkuju Vám za podporu.
OTÁZKA (25.8.2010 22:07) Lycka Tomas
Čím chcete přesvědčit mladé voliče do 30 let, aby volili ČSSD? Ze svého okruhu neznám ani jeden případ, kdo by alespoň náznakem chtěl ČSSD volit (řekněmě 50-60 lidi).
ODPOVĚĎ (26.8.2010 11:18)
Otevřeností a slušností politiky, snahou, aby Praha byla moderním, kulturním a zeleným městem, podporou ekologické dopravy. Mladí lidé by mohli ocenit i naše sociální přístupy, protože by zatím ještě mohli aspoň trochu uvažovat idealisticky a ne jen pragmaticky o svém budoucím ekonomickém úspěchu, který se může a také nemusí dostavit.
OTÁZKA (26.8.2010 9:53) Jaroslava
Dobrý den, máte Opencard? A jak se díváte na celou věc? Máte nějaké řešení celého problému? A co tunel Blanka? Díky.
ODPOVĚĎ (26.8.2010 11:32)
Po Praze se nejraději pohybuji pěšky nebo veřejnou dopravou. Platím si roční jízdenku, kterou si bez opencard nelze koupit, takže jí samozřejmě mám. Projekt Opencard je tak daleko a vydalo se za něj tolik peněz, že zrušit nepůjde. Musíme posoudit, kde je možné smluvní vztahy změnit tak, aby to bylo pro Prahu co nejvýhodnější a zamezilo se dalším zbytečným nákladům. Projekt by se neměl převádět na Dopravní podnik a tak ještě více zneprůhlednit. Budeme také prosazovat vypsání zakázky na provoz kartového centra. Bude také nutné prověřit odpovědnost konkrétních osob za projekt a jeho náklady, např. proč nebyly vymáhány smluvní pokuty ve výši až 224 mil. Kč za společností Haguess za prodlení s projektem, pokud na ně mělo město nárok.
OTÁZKA (26.8.2010 9:57) Petr K.
Dobrý den, je pravda, že byste byl ochoten jít v radě do koalice s TOP 09? Které další strany by jste si uměl představit jako koaliční partnery ČSSD?
ODPOVĚĎ (26.8.2010 11:35)
S ODS, s VV i TOP bychom v případné koalici museli udělat programové kompromisy, v tom příliš rozdíl není. S TOP bychom z těchto stran snad mohli nejspíše dosáhnout očisty pražské politiky a radnice, s ODS v tomto složení je to nepředstavitelné. Uměl bych si lépe představit řadu dalších stran, které však v zastupitelstvu téměř jistě nebudou.
OTÁZKA (26.8.2010 9:58) Honza
Proč bych měl volit zrovna ČSSD? Co mi můžete jako Pražanovi nabídnou?
ODPOVĚĎ (26.8.2010 11:38)
V podstatě už jsem odpověděl v předchozích příspěvcích. Ochrana zeleně, historicky hodnotných částí města, podpora sportu, ekologické dopravy, pomoc s bydlením pro ty, kteří ze svých příjmů, zejména důchodů, nedokážou sami utáhnout náklady na bydlení.
OTÁZKA (25.8.2010 11:11) Adam
Koho volíš Losnu nebo Mažňáka, tedy omlouvám se, Haška nebo Sobotku? A olympijské hry v Praze, ty pod ČSSD budou nebo ne?
ODPOVĚĎ (26.8.2010 11:41)
Každý je trochu jiný, ale oba jsou dobrou variantou a představují změnu k lepšímu oproti předchozímu způsobu vedení ČSSD. Olympijské hry v Praze bych přinejmenším v nejbližších letech nepodpořil, je celá řada důležitějších věcí, kam by měly směřovat omezené prostředky na investice.
OTÁZKA (25.8.2010 12:22) Mirek
Dobrý den, jaký je Váš názor na působení pana Tvrdíka v ČSA? Ptal jsem se v jiném chatu pana Haška, ale vyhýbavě odpověděl, že je to složité, že by se to muselo analyzovat a nedozvěděl jsem se vůbec nic... Bylo podle Vás jeho působení v čele ČSA v pořádku? A pokud ne, co ČSSD podnikne? Děkuji.
ODPOVĚĎ (26.8.2010 11:44)
Jeho působení v ČSA znám jen ze sdělovacích prostředků a to je nedostatečná znalost pro korektní hodnocení. Je pravda, že hospodářské výsledky nebyly ideální, ale do jaké míry to bylo vinou pana Tvrdíka nebo jinými okolnostmi neumím posoudit.
OTÁZKA (25.8.2010 14:05) Anonym
Chci se zeptat na Vaše názory na českou justici, justiční mafii, zda by měla pí .Vesecká opustit svůj úřad a vůbec na problémy kolem celého resortu spravedlnosti. Kde cítíte problémy, jak byste je chtěl řešit. Jste novým stínovým ministrem spravedlnosti, ale nikdo neznáme Vaše názory na tuto problematiku, nikde jste se k nim dosud nevyjádřil a jste neviditelný v této sféře. Nebyly též prezentovány Vaše předchozí zkušenosti s resortem spravedlnosti. Nikdy se k němu nevyjadřujete. Chci vědět jaký má stínový ministr spravedlnosti za ČSSD ve svém oboru zkušenosti, představy a zda má i vizi.
ODPOVĚĎ (26.8.2010 12:03)
Začnu svými profesními zkušenostmi. Od absolvování Právnické fakulty Univerzity Karlovy pracuju 15 let v advokacii. K politickým zkušenostem patří mj. dvouletý mandát ve Federálním shromáždění. Co se týče tzv. justiční mafie, je zřejmé, že docházelo k nepřípustnému zasahování do trestních kauz. Paní Vesecká za to nese odpovědnost a svůj úřad by měla opustit. Divím se, že tak neučinila již dávno sama. Bez této změny nikdo neuvěří, že trestní řízení probíhá spravedlivě. Za jeden z největších problémů české justice považuji zdlouhavost soudního řízení. Řešením by mohly být už od dob ministrování Pavla Rychetského neustále zmiňované justiční minitýmy, které by byly k dispozici každému soudci a pomáhali mu s přípravou řízení, aby se mohl v ideálním případě věnovat výhradně své rozhodovací činnosti a nebyl zahlcen administrativou. K tomu jsou však samozřejmě nezbytné finanční prostředky. V současné době mají některé soudy problémy zajistit administrativní pracovníky, natož vytvářet uvedené minitýmy. Situace se s vládními škrty příští rok spíše zhorší. Plošné snížení platů zhorší možnost sehnat pracovníky pro soudy. Samo Ministerstvo spravedlnosti upozornilo, že pokud nedojde k navýšení plánované výše jeho rozpočtové kapitoly, bude justice bez peněz zhruba v září příštího roku. Za této vlády se zřejmě zrychlení a zkvalitnění práce soudů nedočkáme.
OTÁZKA (25.8.2010 21:20) Jan Rechnovský
Jiří, vážím si vašeho otce za jeho postoje za normalizace. Víte asi sám nejlépe jak s ním bolševici zatočili. Prosím vysvělete mi jak můžete existovat ve straně, která je z významné části složená z bývalých komunistů nebo lidí, kteří tuto zločineckou sebranku zjevně či skrytě podporovali a nadávali vám do "odpadlíků a zrádců v cizím žoldu"? Jinak nemám nic proti skutečné levici, byť s ní nesouhlasím. Proč si nezaložíte se svým jménem vlastní politickou stranu?
ODPOVĚĎ (26.8.2010 12:08)
V sociální demokracii mohu být, protože souhlasím s jejími hodnotami, které prosazuje už více než 130 let. V politické straně se člověk nesdružuje podle kvality jejích členů ale právě podle hodnot, které strana zastává. Nemusím být nadšen ze všech svých stranických kolegů, přesto si myslím, že je to právě sociální demokracie, která může nejlépe prosazovat spravedlivý a efektivní evropský sociální model. Nových stran tu vznikla v poslední době řada a z žádné nemám zrovna ten nejlepší pocit. Dávám přednost postupnému posouvání věcí k lepšímu před revolučními, radikálními nebo populistickými postupy.
OTÁZKA (25.8.2010 21:53) Erik Čipera Asistence o.s.
V pondělí 30.8. v 16 hodin jste přislíbil účast na akci Asistence o.s. v BIO OKO a sice debaty kandidátů na primátora po premiéře filmu "Prague needs revolution" na téma veřejná dopravy a její bariéry. Jak se k tomuto tématu staví a jaké cíle si v této oblasti klade ČSSD v Praze. Předpokládám, že přístupnost veřejné dopravy je pro Vás důležitá, stejně jako například je ve Vídni, kterou jste v nedávném rozhovoru zmiňoval jako jedno z Vašich oblíbených měst a která má již metro kompletně bezbariérově přístupné, což oceňují nejenom cestujícící na vozíku, ale i senioři a rodiny s malými dětmi...Věnuje se ČSSD tomuto tématu ve vnitřních debatách nebo například ve volebním programu? Děkuji za odpověď a na viděnou v pondělí:)
ODPOVĚĎ (26.8.2010 12:15)
Ohled na všechny občany Prahy považuji za důležitý, každému by se ve městě mělo žít dobře. Bezbariérovost je proto důležitá otázka, nejen ve veřejné dopravě. Byl bych samozřejmě rád, kdyby se nám podařilo zajistit během příštího volebního období kompletní bezbariérovost veřejné dopravy, pokud to bude jen trochu možné. Absolutní slib se však zdráhám dát, protože neumím z hlavy posoudit nutné investiční náklady. Těším se na setkání v BIO OKO.
OTÁZKA (26.8.2010 2:29) Michalq
Proč sázíte na pasivitu a mlčení ? Novináři vás stejně nebudou mít rádi, a připomeňte si že tvrdost a nekompromisnost vám vyhrála krajské a senátní volby. Vaše kampaň v Praze se vždy vyznačovala vyblitostí a nevýrazností, až si občas člověk říkal jestli nevolí oranžového ptáka.
ODPOVĚĎ (26.8.2010 12:17)
Na pasivitu a mlčení nesázím. Naopak využívám každé příležitosti promluvit prostřednictvím sdělovacích prostředků, např. právě teď.
OTÁZKA (26.8.2010 6:28) Petr Kladrubský
Dobrý den, jak je možné, že v roce 2010 máte na kandidátce lidi, jako je Jan Slezák, což je člověk, který v roce 89 mlátil lidi na Národní třídě, kvůli čemuž musel odstoupit i z Rady hl. m. Prahy (stranické a oblíbené "dozorčí" funkce si však ponechal). Necítíte se pak jako bývalý bojovník proti komunismu trochu blbě, jako takový fíkový list pro tato individua?
ODPOVĚĎ (26.8.2010 12:24)
V demokraticky fungující straně kandidátky sestavují členové v primárních volbách. Výsledek se mi může líbit více či méně, ale demokratickou volbu musím akceptovat. V opačném případě bych musel na vše rezignovat a obětovat možnost měnit věci k lepšímu. Na našich kandidátkách pro podzimní volby je řada zajímavých a kvalitních lidí, některé nové mladé tváře, podařilo se nám dosáhnout i větší vyváženosti mužů a žen na čelných pozicích, takže náš klub v pražském zastupitelstvu by mohl být kvalitní.
OTÁZKA (26.8.2010 7:10) Jiří
Dobrý den, rád bych se zeptal, proč je česká společnost taková nesvéprávná a vždy papežštější než papež. Když jsme byli součástí východního bloku, tak jsme byli nejkomunističtějším státem, zatímco v mnohých socialistických zemích byly dovoleny aspoň malé živnosti, u nás úplně nic. Byli jsme největším otrokem CCCP a sluhou. Po převratu od 90. let jsme zas zde naopak zaváděli divoký kapitalismus a la neexistují špinavé peníze, právo musí počkat, zhasneme, a pak se uvidí, více takových Kožených, atd... Rozkrádání, tunelování, daňové úniky (LTO) a další. Teď máme skoro nejmenší zdanění bohatých na světě, zatímco v civilizovaných zemích na západ o nás mají progresivní daň, tj, že s rustoucím bohatsvím člověka rostou daně a tím je solidární. U nás je tomu naopak, Kalousek navrhuje dokonce povodňovou daň 100kč pro každého, tzn. že člověk s podprůměrným přájmem to pocítí, ale ti, co vydělávají statisíce, těm to je jedno. Proč je u nás taková nenávist k obyčejným lidem, kteří poctivě chodí do práce, akorát nemají to štěstí na dobrý flek. Přece nemohou být všichni manažeři, bankéři, musejí být i ostatní profese, proč jim neumožníme důstojný život a sociální stát, který existuje v Něměcku, Francii, skandinávských zemích. Proč zas musíme být kapitalističtější než zavedené kapitalistické země. Proč stále ode zdi ke zdi?
ODPOVĚĎ (26.8.2010 12:30)
Naším programem je evropský model sociálního státu, který je nejen sociálně spravedlivý ale i efektivní, protože dává šanci všem a využívá tak nejlépe potenciálu celé společnosti. Jeho základem jsou kvalitní veřejné služby (např. školství, zdravotnictví, sociální služby), které však i něco stojí. Stát musí mít dostatečné příjmy, aby je zajistil. Není proto možné donekonečna snižovat daně. Progrese u daní z příjmů fyzických osob je správná, solidární a spravedlivá. Rádi bychom tento program realizovali a dali tak každému šanci na důstojné prožití jeho života. Budeme proto ostře ale věcně kritizovat kroky současné vlády, které jdou přesně opačným směrem.
OTÁZKA (26.8.2010 8:03) Mirek Frank
Kolik firem jste vybudoval a jakých prokazatelných manažerských úspěchů jste dosáhl? Kolik jste řídil lidí a s jakými výsledky? Myslíte že k funkci primátora jste dostatečně charakterově a profesně způsobilý? Prozradíte Vaše přednosti, případně slabiny? Děkuji.
ODPOVĚĎ (26.8.2010 12:34)
Vybudoval jsem si partnerské postavení v advokátní kanceláři. Spolu s řadou politických zkušeností z parlamentu i z komunální politiky bych mohl mít předpoklady pro zvládnutí primátorské funkce, kdybych si to nemyslel, vůbec bych se o funkci neucházel.