Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Ptejte se na energetickou budoucnost Česka

Edvard Sequens, energetický konzultant, specialista na obnovitelné zdroje.

UKONČENO

Jádro, uhlí, nebo obnovitelné zdroje? Státní energetická koncepce se bude opět přepisovat. Z čeho bude Česko získávat energii za 50 let? Byl boom solární energetiky zlodějinou, nebo šancí do budoucna? Ptejte se Edvarda Sequense, energetického konzultanta, specialisty na obnovitelné zdroje a bývalého člena první Nezávislé energetické komise při vládě ČR.

položených otázek: 59 | jak se správně ptát | Aktualizovat
  1. Otázka má být stručná a jasná, maximálně tři řádky.
  2. Není možné reagovat na otázku zakládající se na externím odkazu.
  3. Přestože konfrontační otázky vítáme, nesmí překročit hranici slušnosti.
  4. Nepište otázky VELKÝMI PÍSMENY.
  5. Podepište se.
  6. Neopakujte dotazy, které už položili jiní.

Zodpovězené otázky

OTÁZKA (2.3.2012 9:53) petr
Proč se ptáte ekologického extrémisty? Odpovědi jsou přeci předem jasné: obnovitelné zdroje, obnovitelné zdroje, obnovitelné zdroje, což bude vyfutrováno ideolgickými klišé o úsporách, které jsou nereálné a další data vycucaná z prstu
ODPOVĚĎ (2.3.2012 15:56)
Děkuji za názor, rád si vyslechnu kritiku a upozornění na slabá místa obnovitelných zdrojů. Jen konstruktivní debata nás může posunout dál. Ve vaší poznámce však bohužel žádná data nebo podstatné informace nejsou.
OTÁZKA (2.3.2012 10:24) kooba
Kolik má Český stát z vytěžené tuny uhlí? A jaký na tom mají čistý zisk těžaři? Kolik peněz napumpoval stát do infrastruktury zemního plynu a co z toho má od plynárenských společností? Proč musí být u výstavby jaderné elektrárny přítomen stát jako garant? Tedy u ryze soukromé investice?
ODPOVĚĎ (2.3.2012 16:05)
Omlouvám se Vám, ale neznám odpověď na vše. Ale jednu zajímavost k uhlí. Již tady zmíněná studie Centra pro otázky životního prostředí UK týkající se škod na zdraví a životním prostředí jen z případného energetického využití uhlí, které je za limity jeho těžby (http://www.koreny.cz/news/prolomeni-limitu-tezby-by-zpusobilo-externi-naklady-1-3-bilionu/) došla k částce u dolu ČSA cca 3 miliardy korun ročně. To je zhruba tolik, kolik Tykačova firma ročně vydělá prodejem uhlí. Bez veřejné podpory by soukromý investor postavil tak drahé zařízení, jako je jaderná elektrárna, jen ztěží. Proto už i ČEZ takovou podporu začal vyjednávat.
OTÁZKA (2.3.2012 10:40) Ctirad Beránek
Znáte Kirchhoffovy zákony?
ODPOVĚĎ (2.3.2012 16:06)
Ano. Pokud narážíte na přetoky elektřiny přes naši soustavu, již jsme to řešili.