Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Ptali jste se na střevní nákazu

Přední český odborník na vakcíny Roman Prymula

UKONČENO

Evropu zachvátila panika nákazy ze španělských okurek. V úterý se však ukázalo, že smrtící střevní bakterie v okurkách nebyly. Odkud může nákaza pocházet? Jak se jí bezpečně vyhnout? Jaké jsou její příznaky? Co přesně smrtící bakterie způsobuje? Na vaše otázky odpovídal epidemiolog Doc. MUDr. Roman Prymula, Csc., ředitel nemocnice v Hradci Králové.

položených otázek: 17 | jak se správně ptát | Aktualizovat
  1. Otázka má být stručná a jasná, maximálně tři řádky.
  2. Není možné reagovat na otázku zakládající se na externím odkazu.
  3. Přestože konfrontační otázky vítáme, nesmí překročit hranici slušnosti.
  4. Nepište otázky VELKÝMI PÍSMENY.
  5. Podepište se.
  6. Neopakujte dotazy, které už položili jiní.

Zodpovězené otázky

OTÁZKA (1.6.2011 9:43) Anonym
Dobrý den, chtěla bych znát Váš názor (dohad), z čeho tedy nákaza pochází? Šíří se mezi lidmi kapénkovou infekcí? Dost silně totiž pochybuji o tom, že nejméně 1400 čistotných Němců si neumylo ruce a zeleninu. Děkuji, Ivana
ODPOVĚĎ (1.6.2011 17:02)
Primární zdroj ani vehikulum, tedy prostředek, kterým se nákaza šíří není dosud znám. Kontaminované potraviny, hlavně zelenina jsou nejpravděpodobnější. V současnosti se ale může onemocnění šířit i kontaktem s nakaženými lidmi. Kapénkovou nákazou se nešíří, pokud není bakterie EHEC (STEC) použita v aerosolu jako biologická zbraň. Nedělejte si iluze o čistotnosti lidské rasy. Když náhodně vyberete 100 lidí z libovolného národa najdete dostatek potenciálních adeptů.
OTÁZKA (1.6.2011 10:06) Jana
Dobrý den, pane docenta chtěla jsem se Vás zeptat, jestli je už vysvětlené, proč onemocní zejména ženy? Jsou k onemocnění náchylnější z nějakých "fyziologických" příčin? Mám se tedy zelenině raději vyhnout a manželovi ji mohu připravovat? (samozřejmě očištěnou, nechci se ho zbavit :-) A týká se ten problém jen zeleniny nebo ovoce - mohu se nakazit i z jiných potravin, salámů, sýrů atd. Děkuji za odpověď a přeji mnoho úspěchů, připadáte mi jako člověk na svém místě.Jana
ODPOVĚĎ (1.6.2011 17:06)
Riziko u nás je naprosto minimální, nikde kromě Německa k nákaze nedochází. Hysterie kolem zeleniny by jistě měla pominout. Proč ženy není zcela jasné. Pokud by zdrojem byla bio-zelenina, spekuloval bych o tom, že ji více konzumují ženy než muži. Ale v tuto chvíli nevíme. Fyziologické důvody by zde neměly hrát roli.
OTÁZKA (1.6.2011 13:53) Renata
Dobrý den, nikde jsem se zatím nedozvěděla, jaká je inkubační doba nákazy.
ODPOVĚĎ (1.6.2011 17:07)
Inkubační doba je 3-8 dní.
OTÁZKA (1.6.2011 15:04) Karolína
Dobrý den, pane doktore, zajímalo by mě, jak moc je tato infekce nebezpečná pro těhotné ženy? V současné době jsem v 6. měsíci těhotenství a zelenina a ovoce jsou vělkou součástí mého každodenního jídelníčku. Teď však mám strach, že i přes veškerá hygyienická opatření se mohu nakazit - všude se píše, že omytí a oloupání okurky riziko nákazy snižuje, ale nikoliv ji zabraňuje. Může být zdrojem nákazy i ovoce jako broskve, meruňky, meloun apod.? Nebo jsou rizikovější zejména jahody? Děkuji moc za odpověď.
ODPOVĚĎ (1.6.2011 17:11)
Riziko pro těhotné ženy není na rozdíl od nechvalně známé pandemické chřipky horší než pro běžnou populaci. To že v laboratorních podmínkách běžným omytím nemusíme bakterii zcela eliminovat je pravdou. V praxi však je to dostatečné, pokud chceme být zcela ostražití, můžeme produkt i oloupat. Vzhledem k současně téměř zanedbatelnému riziku v ČR bych zeleninu a ovoce konzumoval v nezmenšené míře, ale její opláchnutí doporučuji.
OTÁZKA (1.6.2011 15:10) Jiří Tichánek
Není kolem té nákazy příliš mnoho mediálního humbuku,ostatně jako vždy a okolo všeho? Jedno je ale asi jisté,lidi jsou zhýčkaní antibiotiky a nemají přirozenou imunitu organizmu.Jak je možné,že naši předci hnojili pole naprosto přirozenou cestou a nikomu nic nebylo,maximálně nějaký ten tyfus nebo tetanus ale v ojedinělých případech.
ODPOVĚĎ (1.6.2011 17:18)
Antibiotika zde bohužel nezabírají. Jistě trochu zhýčkáni jsme, zejména pokud jsme vyrůstali témeř ve sterilním prostředí. Hlavní problém však je globalizace. Pokud jsme měli dříve svou drůbež či krávu, zvykli jsme si časem na její bakterie a i když k nějakému průjmu na počátku mohlo dojít, stali jsme se postupně imunními. V současnosti jsme vystaveni mase pro náš imunitní systém neznámých kmenů mikroorganismů a když je byť jediná kráva v nějaké zapadlé vísce nakažená, může následně infikovat půl Evropy. Dřive by to zůstalo v zmíněném rodinném kruhu. Tím nechci říci, že EU nemá dostatečné kontrolní mechanismy. Celá situace je naprosto náhodná a trochu záhadná.
OTÁZKA (1.6.2011 15:41) bohumila
Jaké potraviny a potravní doplňky, případně byliny doporučujete proti této bakterii ? Je mutovaná ?
ODPOVĚĎ (1.6.2011 17:20)
O mutaci se uvažovalo, zatím ale prokázána nebyla. Nejsem si jist že nás přírodní látky ochrání, v tuto chvíli by měla dominovat důkladná osobní hygiena a omývání rostlinných produktů.
OTÁZKA (1.6.2011 16:27) Dobry den,
jake leky zabiraji v pripade,ze strevni bakterii dostanu? Mohl by jste uvest konkretni lek?Dekuji za odpoved.
ODPOVĚĎ (1.6.2011 17:26)
Bohužel konkrétní lék není. Antibiotika již nezaberou, protože projevy nezpůsobuje samotná bakterie, ale její toxin. Léčí se pouze příznaky, hlavně se aplikují infúze proti dehydrataci. U ledvinného selhání se používá hemoperfúze někdy i lék Ecolizumab, ale to je pole pro specializovaná zdravotnická pracoviště.
OTÁZKA (31.5.2011 18:52) Emeritní student mediciny
Opakovaně se prám zda folie na okurkách nepřislpívají k tomu že Escherichia coli zůstává živá. Otázku jsem položil již v Blesku, bez odezvy !!
ODPOVĚĎ (1.6.2011 17:32)
V blesku bylo téměř 100 dotazů, takže odpovězeno bylo chronologicky prvních 40. Fólie na povrchu nepochybně může přežívání bakterie ovlivnit. Myslím si však, že nijak zásadně. Ovlivnění může být jak pozitivní tak ale i negativní.
OTÁZKA (31.5.2011 20:24) František a Marie
Příští týden jedeme do Německa do Franfurtu am Main. Jak se máme chránit před nákazou? Děkuji
ODPOVĚĎ (1.6.2011 17:33)
V Německu bych dodržoval zásadně osobní hygienu a ve vztahu k zelenině bych požíval vařenou či osobně důkladně omytou.
OTÁZKA (1.6.2011 6:23) Hana
Malé dítě ve vzorné péči se nakazilo bakterii o 55 vysoké horečky průjem,mám strach ,aby se neopakovalo,jak se bránit.Hanaděkuji
ODPOVĚĎ (1.6.2011 17:38)
Příliš sterilní prostředí může být i trochu kontraproduktivní a někdy se spekuluje, že nedostatek podnětů pro náš imunitní systém může následně vést k jeho nedostatečnému vyzrání. Ne vždy jde infekci zcela zabránit. Ku příkladu rotavirové nebo norovirové průjmy se ani důkladným mitím rukou zpravidla nezastaví. Důležité pro dospělé je vyhýbat se zejména rizikové stravě, dospělý pak může nákazu na dítě přenést.
OTÁZKA (1.6.2011 11:13) Tereza
Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, jakým způsobem má člověk očišťovat zeleninu, jestli na odstranění bakterie stačí ji omýt studenou vodou (když teplá na některé druhy nejde použít, protože je znehodnotí, jako třeba salát) nebo by měl teď člověk raději jíst jen tepelně upravenou zeleninu nebo opatrně tu, která se loupe? Případně, jestli máme vyčkat a omezit spotřebu syrové zeleniny? Děkuji
ODPOVĚĎ (1.6.2011 17:40)
V tuto chvíli je riziko na území ČR zcela zanedbatelné. Domnívám se, že stačí omýt zeleninu chladnou vodou. Zeleniny ani ovoci se rozhodně vyhýbat nemusíme.
OTÁZKA (1.6.2011 12:22) Koukalova A.
Dobry den, muzeme jist zeleninu omytou jarem, teplou vodu a pote jeste oplachnutou studenou vodou, popripade oloupanou? Nebo radeji syrovou zadnou, pouze mrazenou a tu, ktera se vari (brokolice a podobne)? Bydlime na severozapade Nemecka. Dekuji za odpoved.
ODPOVĚĎ (1.6.2011 17:45)
Na severozápadě Německa je situace nepochybně odlišná a zde riziko samozřejmě je. Vařená zelenina je zcela bezpečná. Mražená už ne, protože pokud byla zamražena s bakterií, tak se nakazit můžeme. Váš popis ošetření zeleniny je zcela dostatečný, otázkou je pouze Jar, abyste při nedokonalém oplachu vodou zase nekonzumovaly saponáty. Možná lépe je použít mírný roztok manganistanu draselného.
OTÁZKA (1.6.2011 13:54) eva
mame v polovine cervna jet na dovolenou do schleswick-holstynska (2 dospele zeny s 2letym ditetem, vsechny bez "zakladnich onemocneni"; ubytovani mame predem zajisteno v male obci, v apartmanu s vlastnim varenim). jaka opatreni - krome dukladneho omyti ci vareni tam nakoupenych cerstvych potravin a dukladneho myti rukou byste doporucil? ma smysl napr. po ceste pri pouziti toalet pouzivat jednorazove rukavice bezne dostupne v nasich obchodech? a za jakych okolnosti (pokud se situace bude vyvijet k horsimu nebo se nezlepsi) byste pripadne doporucil cestu zrusit? dekuji za odpoved
ODPOVĚĎ (1.6.2011 17:52)
Standarní výše zmíněná hygiena je dostatečná. Rukavice bych nepoužíval.
OTÁZKA (1.6.2011 14:29) Brouk Pytlík
Chtel bych se zeptat, jestli se bakterie mohou šířit rozprašováním v ovzduší. V poslední době létá po obloze křížem krážem nějak hodně těch rozprašovacích letadel, která za sebou nechávají dlouhé práškovací stopy, která jsou nesprávně označována jako kondenzační.
ODPOVĚĎ (1.6.2011 17:53)
Mohou, ale to by ale byla otázka zneužití formou jakési biologické zbraně.
OTÁZKA (1.6.2011 14:50) blissy
Dobrý den.Nynější případ nákazy není v ČR nic neobvyklého,v minulosti byli různé případy známé,z letních "afer" ať těch vajíčkových nebo zmrzlinových.Takže výskyt škodících bakterií pro člověka může být jednak technoloickou nekázní při výrobě,tak nerespektováním základních hyienických zásad známích minimálně desetiletí.Pane dr. je známé,že různé bakterie jsou v okolí člověka všudepřítomné,ať ty přínosné nebo ty škodlivé.Ve většině států EU platí přísné normy o používání ochranných prostředků při pěstování ovoce a zeleniny se zřetelem na ochranné lhůty před sklizní a konzumací.Myslíte si,že je v ČR dostatečné odborné vzdělávání nových mladých odborníků v čs stravovacích provozech případně mediích?
ODPOVĚĎ (1.6.2011 17:54)
V poslední době se situace spíš zhoršuje, tak jak je decimována hygienická služba a všude převažuje komercionalizace.