Čtvrtek 18. dubna 2024, svátek má Valérie
130 let

Lidovky.cz

Půjčky Oleu jsou draze vykoupená chyba, říká majitel Ravaku

Česko

  12:24
PRAHA - Jiří Kreysa je jedním z klíčových svědků případu Oleo Chemical. Jeho firma Ravak před lety akcionářsky vstoupila do Olea. Kreysa policisty upozornil na jeho smlouvy s karibskou firmou Cokeville Assets, z níž dle policie měly téct miliony korun na Rittigova konta.

Čekají nás složité soudní bitvy, ví spolumajitel Ravaku Jiří Kreysa. foto: Richard Cortés, Česká pozice

„My jsme jim půjčili fyzicky existující, řádně vydělané a zdaněné peníze, oni proti jejich splácení staví vykonstruované pseudopohledávky a cítí se poškozeni.“ Tak popisuje Jiří Kreysa v rozhovoru pro LN jádro spletité kauzy Oleo Chemical. Kvůli ní policisté obvinili deset lidí, mimo jiné „politického podnikatele“ Ivo Rittiga.

Server Lidovky.cz detailně popsal, jak policie charakterizuje v kauze Oleo roli Jirounka, Urbánka a jejich napojení na lobbistu Rittiga

LN Co vás dnes na první dobrou napadne, když zaslechnete termín Oleo Chemical?
Naše dosud nevrácené půjčky a úvěry, spousta zmařeného času a velké zklamání z části českého „byznysu“, o jehož existenci a postupech jsme do setkání s firmou Oleo Chemical, Michalem Urbánkema Kamilem Jirounkem neměli ani zdání. Současně také dojem z fungování českého státu, který až na čestné výjimky není zdaleka pozitivní.

LN Mohl byste jednoduše popsat, jak jste se do této kauzy namotali a v čem příběh spočívá?
Původně jsme byli osloveni Kamilem Jirounkem a Michalem Urbánkem s žádostí o poskytnutí úvěru ve výši 160 milionů korun na továrnu Oleo Chemical v Liberci. Ty jsme v důvěře v pravdivost a důvěryhodnost předložených informací skutečně poskytli, následně jsme půjčovali další a další peníze, celkem přes půl miliardy korun, vše ve víře, že se jedná o solidní byznys a pánové Jirounek a Urbánek nám podávají pravdivý stav věci. Nyní mám za to, i díky novým zjištěním a postupně doplňovaným informacím, že se věci měly úplně jinak. Jsme investory, kteří po ztrátě důvěry v pány Urbánka a Jirounka začali podnikat právní kroky k vymožení svých peněz, čemuž se uvedení pánové urputně brání. Lze to shrnout tak, že my jsme jim půjčili fyzicky existující, řádně vydělané a zdaněné peníze, oni proti jejich splácení staví vykonstruované pseudopohledávky a cítí se poškozeni. Nyní zažíváme pocity a nabýváme zkušenosti, které si patrně zažila a nabyla řada českých bank při poskytování úvěrů v 90. letech. Navíc, české soudnictví každou žalobu, byť o sebenesmyslnější pohledávce, zpracovává neúměrně dlouho a nahrává tak nepravostem.

LN Jakou roli v případu hraje Ivo Rittig a jeho lobbisté? Jak jste přišli na to, že v kauze může figurovat?
Na to jsme nepřišli my, ale pan Randák, který na podzim 2011 celou věc mediálně prezentoval, což zaujalo policii. My jsme přitom s panem Randákem začali komunikovat až v únoru 2012 poté, kdy pan Jirounek na místo vrácení půjčky panu Vařekovi započetl přes 120 milionů korun na základě směnky a smlouvy, které policie i státní zástupci označili za falešné a pro něž stojí pan Jirounek před trestním soudem. Podle policie a státního zastupitelství přitom pan Jirounek na výrobě uvedených falešných dokumentů spolupracoval s pány Krumlovským a Ciprem, kteří jsou toho času ve vězení pro závažnou majetkovou a násilnou trestnou činnost. S ohledem na probíhající vyšetřování, které se ostatně medializovalo, nemohu uvádět podrobnosti, ale myslím, že mohu uvést, že pokud jsem policií vyzván ke svědectví a nemám zákonný důvod výpověď či informace odepřít, tyto v souladu se svou zákonnou svědeckou povinností poskytnu. Role pana Rittiga je patrně šetřena a musí být objasněna policií, nicméně je zřejmé, že kolem Olea Chemical kroužili z uvedeného pohledu více než zajímaví lidé.

LN Podle policie peníze z Olea Chemical odtékaly do karibské firmy Cokeville Assets, spojované s Ivem Rittigem. Máte indicie, že plynuly i do jiných zahraničních firem?
To je předmětem šetření české policie, a možná nejen jejího. Mohu potvrdit, že naše obavy jakožto investorů se ubíraly i tímto směrem a v nejednom případě jsou indicie více než silné a uvedené obavy potvrzují. Ostatně, akcie Olea Chemical putovaly přes řadu osob do společností se sídlem v Nizozemsku a Panamě, podle mého názoru rozhodně nikoli standardní cestou. Současně takové zahraniční osoby dlouhodobě udělují generální plné moci dvorním českým advokátům pana Urbánka a Jirounka či přímo pánům Urbánkovi a Jirounkovi, což rozhodně dává podnět k myšlenkám o skutečném majetkovém i ovládacím propojení uvedených osob. 

LN Kolik trestních stíhání v kauze evidujete?
Pokud se nepletu, aktuálně bylo panu Jirounkovi sděleno obvinění ve třech případech, v jednom již byla podána obžaloba a stojí před soudem. Co se týká trestních oznámení, těch je ve věci daleko více, na oba pány jsou tuším čtyři, dále jsou podány i na znalce, kteří pánům pomáhali s pseudopohledávkami. 

LN Kdy podle vás policie či soudy nepracují správně, respektive pracují na zadání protistrany?
Nechci zmiňovat žádný konkrétní případ. Ale uvedl bych, že v obecné rovině se setkáváme s nekompetentností, nedostatkem kvalifikace, nezájmem, lhostejností, leností a průtahy. V rovině konkrétní mohu uvést, že nepovažuji za standardní, aby soud rozhodl bez toho, aby zásadní návrh protistrany zaslal k vyjádření straně naší, aby soudy o návrzích a odvoláních protistrany rozhodovaly v řádu několika dnů či týdnů tam, kde běžně rozhodují v řádu mnoha měsíců, nebo aby soudkyně měla napsané rozhodnutí před prvním jednáním ve věci, kde jsou jí teprve předloženy pro věc zásadní tvrzení a důkazy. Výjimky existují, ale celkově jsem spíše zděšen z „fungování“ české justice, tím spíše, nemohu-li se zbavit dojmu, že nekvalita fungování může mít rozdílné a ne vždy plně legální důvody.

LN V kauze se objevili i podnikatel Karel Janeček nebo někdejší šéf civilní rozvědky Karel Randák. Proč?
Myslím, že by bylo korektní tyto otázky směřovat přímo na ně. Dle mých informací však pan Janeček půjčil peníze panu Jirounkovi (75 milionů na nákup letadla – pozn. red.) a tyto dosud nedostal zpět, v čemž sdílí náš osud. Pan Randák pravděpodobně disponuje informacemi, i s ohledem na své profesní zaměření, které se týkají Olea Chemical a vazeb na související osoby. Podrobnosti však budou vědět pouze oni nebo policie. 

ČTĚTE TAKÉ:

LN Jak byste charakterizoval obviněné podnikatele Michala Urbánka a Kamila Jirounka? Jaká jsou s nimi jednání?
Na tuto otázku se mi bude špatně odpovídat, abych se nevystavil soukromoprávním žalobám pro nactiutrhání či jiným krokům vynalézavých právníků uvedených pánů. Snad jen uvedu, že na osobu neznalou skutečného stavu věci působí pan Jirounek jako výřečný obchodník mající spoustu nápadů, kontaktů a nejčestnějších úmyslů. Pan Urbánek je naopak spíše mužem v pozadí, jehož diplomatické a vyjednávací schopnosti jsou dle mého na nižší úrovni, proto zásadní jednání vede spíše pan Jirounek. Zároveň se v současné době oba pánové snaží vyvolat dojem a opakovaně se tak u soudů i jinde vyjadřují, že vše negativní okolo Oleo Chemical je komplotem mým a Ravaku, v podstatě tvrdí, že se stali obětí spiknutí, které jsme proti nim zosnovali.

LN Kolem Jirounka a Urbánka se pohybují podnikatelé, kteří v 90. letech figurovali například ve vedení několika zkrachovalých bank. Jak na vás její okolí působilo?
O tom, že pánové mají takové konexe, jsem slyšel před poměrně krátkou dobou, při půjčování peněz jsme tyto informace neměli. Dnes musím dodat bohužel, protože bychom se od pánů drželi dál a nebyli bychom v situaci, v níž nyní jsme.

LN Vzhledem k tomu, na koho Lenka Bradáčová a protimafiánský útvar (ÚOOZ) udeřily, máte pocit, že se vyšetřovatelé pustili do odhalování českého podsvětí?
Nepřísluší mi hodnotit práci Lenky Bradáčové ani ÚOOZ, informace mám v podstatě jen z médií. Na druhou stranu vítám, pokud Česká republika po 25 letech od pádu komunismu začíná alespoň v náznacích bránit své občany a své vlastní zájmy a majetek. Je tristní, pokud naše velké národní kauzy musí řešit a vyřešit cizí justice jako v případě MUS, kde švýcarská strana v řádu jednoho roku vyšetří a pravomocně uzavře trestní věc, ve které česká justice 15 let přešlapuje na místě. Skoro každý den tiše závidím Švýcarům a přeji si, aby i náš případ proběhl ve stylu švýcarských justičních standardů.
Realita všedního dne České republiky je však jiná a já si jen přeji, aby doktorka Bradáčová a ÚOOZ, respektive statní zastupitelství a policie obecně, rozkryly co nejvíce nepravostí, které se v České republice dějí. Dle mizivého počtu odsouzených ve věcech závažné hospodářské kriminality za posledních 25 let je nejvyšší čas, aby český justiční marasmus a beznaděj pominuly.

LN V jedné z kauz Olea se váš obchodní partner Jindřich Vařeka soudí kvůli falešné směnce. V případu vystupují lidé, za nimiž jdou podezření z vražd. Báli jste se někdy o život?
Takové informace vám na klidu nepřidají a je to jen další střípek mých pocitů a zážitků spojených s kauzou Oleo Chemical. 

LN Považujete navázání kontaktu s firmou Oleo Chemical za životní chybu?
Podnikatelsky určitě, je to draze vykoupená chyba. O jejích trestněprávních či jiných důsledcích nechť je rozhodnuto policií, respektive příslušnými soudy.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!