11. května 2009 10:46 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Půlnoční slunce přivítá znovu Apocalyptiku

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
Apocalyptica | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Apocalyptica | foto: Reprofoto

PRAHA Finská skupina Apocalyptica bude největší atrakcí letošní oslavy slunovratu Midnight Sun, která se uskuteční 25. června na Branické louce v Praze. Na pódiu se dále vystřídají domácí Support Lesbiens a nejúspěšnější česká dýdžejka Lucca.

"Loňský ročník festivalu přinesl doslova pastvu pro vyznavače severské hudební alternativy, stačilo pohlédnout na program čítající dánské Efterklang nebo Islanďanku Hafdís Huld. Letos oproti tomu ovšem sází na osvědčená jména," uvedla za pořadatele Marta Pražáková.

Vstupenky na Midnight Sun, který nabízí seznámení se severskou hudbou a tradicemi, jsou k dostání za 199 korun.

Součástí akce bude doprovodný program, v rámci kterého mohou zájemci za pomoci šamana spálit staré hříchy, a očistit se tak od nich, učit se sochat z ledu nebo si nechat pomalovat tělo šamanskými symboly. Vyzkoušet bude možné také řadu speciálních her od házení sněhovou koulí až po chytání sobů.

Apocalyptica: Notning Else Matters

Často, ale úspěšně
Apocalyptica je nyní na turné čítajícím 16 koncertů, z nichž se tři uskutečnily v České republice. Po dubnových vystoupeních ve Zlíně, Ostravě a Praze po pauze pokračuje turné Apocalyptiky až 5. června koncertem ve finském Tampere.

Apocalyptica v Česku vystupuje poměrně často, přesto je o její hudbu stále velký zájem. Čtyři koncerty v letech 2005 a 2007 byly do posledního místa vyprodané. Svou strhující show loni v červenci předvedla také návštěvníkům mezinárodního festivalu Masters of Rock ve Vizovicích na Zlínsku.

Kapela začala hrát v roce 1993. O tři roky později vydala debutové album Plays Metallica By Four Cellos, na kterém převedla písně této metalové legendy do nového originálního hudebního hávu. Alba se po celém světě nečekaně prodalo několik milionů kusů.

V roce 2000 skupina hudebníků s klasickým vzděláním vydala přelomové album Cult, kterým opustila coververze známých hitů a začala psát skladby vlastní. Ve svém repertoáru má však stále písně od Metalliky, Faith No More, Sepultury nebo Slayer.

Zatím poslední nahrávku Worlds Of Collide kapela vydala roku 2007. Nyní pracují členové Apocylaptiky na novém albu, které má vyjít v příštím roce.

Oslava slunovratu
Oslava slunovratu je každoročně označována za nejvýznamnější událost finského léta. V České republice připadá letní slunovrat na 21. června.

Během letního slunovratu se v severských zemích v noci úplně nesetmí. Za severním polárním kruhem se Slunce o půlnoci dotkne horizontu, aniž zapadne. Finové označují tento okamžik jako Juhannus - Midnight Sun.

Takzvané půlnoční Slunce svítí v některých oblastech Finska až po dobu 73 dní, od 17. května do 28. července. V českých zemích se pro oslavu slunovratu vžil název Svatojánská noc.

ČTK
Najdete na Lidovky.cz