Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

PUNČOCHÁŘ: Jsou farmářské trhy pouličním prodejem pochybných alternativ?

Jídlo

  6:00
Více než kdy předtím vnímám silný trend farmářských trhů. Na každém rohu, v každé městské části, a nejen té pražské, vznikají trhy, které mají přízvisko farmářské. Je mnoho lidí, kteří na takové trhy chodí už léta a nyní, když zažívá slovo „farmářský“ obrovský boom, zůstávají raději doma a vyhledávají si dodavatele, za kterými raději pár kilometrů dojedou.

Šéfkuchař Jan Punčochář foto: MAFRA - Tomáš Krist

Farmářské trhy mi často přijdou jako pouliční prodej kohokoliv, kdo si vymyslí nějakou alternativu ke komerčním značkám. A tak by to asi být nemělo.

Farmářské trhy mají být o podpoře lokálních farmářů a zemědělců, kteří nabízí produkty výjimečné kvality. Farmáři a pěstitelé, od kterých beru suroviny do své restaurace, na žádné trhy nejezdí. Jednoduše na to nemají kapacitu. Mám osvědčené malé farmičky, které produkují jen určité množství surovin. Tím ovšem nechci říct, že vždy musí jít o potulné prodejce. Jistě jsou i ti, kteří nabízí opravdu kvalitní produkty bez chemického ošetření, maso i vajíčka z domácích chovů a zeleninu a ovoce z domácích farem.

Jak je ale poznat? Jak se vyznat v té záplavě nabízených produktů, které se tváří super zdravě a bio?

Často se může stát, že potraviny, které koupíte za nemalé peníze se překupují z různých velkých řetězců a rozhodně nemají nic ze slibované kvality. A už vůbec nejde o podporu místního pěstitele či chovatele. Sledujte i sezonnost daných produktů. 

Nabízí prodejce chřest v únoru či srpnu? Nebo má krásná rajčata či jablka jedno jako druhé?

Pak vězte, že zcela jistě nepůjde o produkty lokálního malého zemědělce a chemicky neošetřené potraviny. Jahody bez vůně, jablíčka bez kazu také nejsou známkou, která poukazuje na domácí pěstování. Samozřejmě nikdy nemáte záruku, odkud produkty pochází, ale je dobré se dívat i na to, jak se značka prezentuje. Je dobré, když má nějaké své webové stránky, kde se dozvíte více o jejich produkci. Určitě je fajn, když se můžete na farmu dojet podívat, a také se hodně ptejte. 

Jan Punčochář

Jan Punčochář se vyučil se v hotelu Ambassador a hned po škole pracoval v několika vyhlášených pražských restauracích. Deset let byl šefkuchařem v restauraci Le terroir, nyní působí jako šéfkuchař v Grand Cru.

Prodejce by vám měl umět odpovědět na otázky ohledně pěstování a objemu produkce a třeba vám i do rukou vložit vizitku, kam se můžete obrátit v případě, že chcete nakupovat i v jiné dny. Ve velkých městech na vůni a opravdovou chuť nejsme u zeleniny, ovoce či vajíček příliš zvyklí. Možná jsme dokonce někdy i překvapení, ale je dobré kvalitu nejen vyhledávat, ale v tomto případě i dobře rozpoznat.

Dnešní farmářské trhy slouží spíše jako místo setkávání. Na trzích si můžete dát super snídani, skvělé víno, mošty, výbornou kávu a domácí dorty. Často si poslechnete i parádní muziku a se spokojeným žaludkem jdete domů. Myslím, že ač na farmářské trhy chodí stále více lidí, nejde o potraviny jako takové ani o bio kvalitu.

Spíš jde zkrátka o trend, na kterém se bohužel přiživují i ti, kteří s farmářskými produkty nemají pranic společného. V rádoby bio marmeládách najdete tunu bílého cukru, v domácím medu pak náhražky a v chlebu děr jak do ementálu. Jen se děsím, co bude dál, u nás totiž člověk nikdy neví, co se stane hitem příštích dní.

Jídlo pod palbou

Nová rubrika serveru Lidovky.cz. O své názory, zážitky a dojmy z gastronomie se se čtenáři podělí šéf Pražského kulinářského institutu Roman Vaněk, šéfkuchař restaurace Grand Cru Jan Punčochář a nove také nejlepší český sommeliér Jakub Přibyl. 

Autor:

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...