Neděle 5. února 2023, svátek má Dobromila
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Diskuse k článku

Pustí se Němci do kontroverzní těžby břidlicového plynu?

Německým politikům schází odvaha k úplnému zákazu hydraulického frakování, které se používá při získávání plynu ze země.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Výpis zvoleného vlákna.
Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Foto

J.L.M.

Plyn na dvě desetiletí
Zásoby břidličného plynu v Německu se odhadují až na 22 biliónů m3, alespoň to tvrdí deník Frankfurter Allgemeine Zeitung. Ložiska předpokládají geologové v severní polovině země, především v Dolním Sasku, Šlesvicku-Holštýnsku a Meklenbursku-Předním Pomořansku. Těžitelná je desetina tohoto množství – takže při současné německé spotřebě kolem 100 miliard m3 zemního plynu dováženého z Norska a Ruska by břidličný mohl vystačit na dvě desetiletí.Pokud by Německo vsadilo na plynovou soběstačnost, muselo by se zřídit alespoň tisíc plynových polí, každé o rozloze nejméně 100 km2, vyplývá z analýzy Ústavu aplikované ekologie a Mezinárodního ústavu pro analýzy a strategie udržitelného rozvoje (IINAS) v Darmstadtu. Plynaři by v takovém případě zabrali čtvrtinu německého území. Plynonosné horniny se nacházejí v hloubce od tisíce do 2,5 tisíce metrů. Podle prvních poznatků z průzkumu společnosti ExxonMobil obsahuje německý plyn 90 procent, ve větších hloubkách dokonce 95 procent metanu.Darmstadtští vědci přitom naznačují, že o přijatelnosti těžby břidličného plynu rozhodnou spíše konečná cena a dopady na životní prostředí, v první řadě na klima. Už dnes je cenově, energeticky i z hlediska ochrany klimatu podstatně výhodnější vyrábět elektřinu z dovážených paliv než využívat obdobná z domácích obnovitelných zdrojů. Tento stav bude platit ještě v roce 2030 dokonce i za předpokladu, že cena emisní povolenky na tunu oxidu uhličitého dosáhne 50 eur; dnes se prodává za méně než pět eur.Nejmenší kumulovanou energetickou spotřebu primární energie na výrobu jedné kilowatthodiny elektřiny budou nadále podle darmstadtských analytiků vykazovat norský zemní plyn a celkový energetický mix následované ruským a břidličným plynem; nejhůř tu vychází proud z dováženého uhlí. Nejmenší emise skleníkových plynů vznikají při výrobě elektřiny z bioplynu a v celkovém energetickém mixu. Podstatně větší pocházejí ze spalování dováženého i břidličného plynu a importovaného uhlí.
0/0
15.4.2013 13:22
Foto

L26a47d73i30s77l47a19v 92N76o63v64á63k 2557313124263

Otázkou je, kde chcete ten "bioplyn" brát, aby jeho podíl výroby
stál alespoň za řeč. O výši nákladů ani nemluvě. Ostatně, zemní plyn je taky "BIO", jenom s poněkud déle odloženou spotřebou. ;-)
0/0
16.4.2013 16:20