Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Putování za zhřívanicí a kontrabášem

Česko

Je zemitá, nenáročná na množství surovin, ale má jiskru. To je důvod, proč se za valašskou kuchyní vydat do beskydských kopců

Kontrabáš, nadívaná husa, kyselica, štědračka, trnková omáčka, střapačky se zelím či brynzou, frgály, netyje čili sladký trhanec z jahelné kaše. Anebo medovníčky a dvojctihodné koláčky?

Srdce návštěvníků Rožnovských folklorních slavností, které se konaly v prvním červencovém týdnu, se nad voňavými talíři plnými valašských specialit jen tetelila. Tyto lahůdky, sofistikovaně vypiplané mistry kuchaři, bychom v tradičních chudých chalupách asi hledali marně. Na stolech se jednotvárně střídaly kaše polévaná mlékem, kyška, rozvařené ovoce či varmuža (zásmažka ředěná mlékem), bramborové variace se zelím či houby místo masa v oblíbené polévce kyselici, kterou nejchudší hospodyně vařily pouze z brambor, kmína a mléka v zelné vodě. Koneckonců i nejvěhlasnější kulinářský vyslanec Valašska – frgál, velký koláč s ovocnou náplní, pokapaný máslem a rumem, povstal z placky, leckdy i chlebové, potřené povidly, posypané cukrem, případně plněné dušeným zelím.

Prostotu výchozích surovin valašské kuchyně určila hornatá krajina, jiskru dodali obyvatelé valašské nížiny s rumunskou a maďarskou krví, kteří našli v Beskydech útočiště před Turky. Dali oblasti jméno, ducha a rozvinuli ovčáctví natolik, že se v 18. století stalo vzorem pro velkou část Evropy. Brynza, žinčica, brambory, zelí, pohanka, sušené ovoce, obilné kaše, to byl základ, na němž hospodyně v minulosti stavěly a který dnes objevují pro své jídelníčky vyznavači zdravého životního stylu. Taková pohanka zažívá renesanci. Nejenže skvěle zasytí, ale díky vysokému obsahu rutinu zpevňuje cévní stěny. Podstatnou výhodou pohanky je i fakt, že zmírňuje následky hojného popíjení, například místní vynikající slivovice. „Pohanka obsahuje vitaminy skupiny B, zejména cholin, který regeneruje jaterní buňky poškozené alkoholem a zároveň odbourává tuk v játrech,“ říká nutriční terapeutka Vítkovické nemocnice v Ostravě Monika Zvěřovičová,

Nenechte se odradit odérem, jejž tato obilnina vydává (po důkladném spaření před další tepelnou úpravou zmizí), a uvařte si třeba kontrabáš. Základ tohoto sytého pokrmu tvoří kromě pohanky brambory, srdce uzené maso a vrchol cibule s česnekem.

Jednoduchý trik potlačí i pach další typické suroviny valašské kuchyně – zelí. Stačí jej začít vařit bez pokličky. Zelí je nejen vynikající zásobárnou vitaminu C, ale v kysané podobě funguje jako perfektní probiotikum, které příznivě ovlivňuje zažívání. Za pár korun. Podobně lze brynzou vyráběnou z nepasterizovaného mléka nahradit probiotika z lékárny. Mikroorganismy v ní obsažené zlepšují trávení, rozkládají toxiny a podílejí se na výrobě důležitých látek. Naši předkové si blahodárnost brynzy uvědomovali, už v polovině 16. století o ní básnil olomoucký biskup Stanislav Pavlovský.

Z Makra do Rumunska

Cesta za původní poctivou valašskou kuchyní není ovšem tak snadná, jak se zdá. Staré skromné receptury do hospod a restaurací širokou klientelu chutěmi zatím nepřivedou, proto je objevíte většinou v jejich bohaté podobě – s klobásami, masem a slaninou.

Nejčastěji bohužel narazíte na všelijaké pastýřské řízky a valašské „kúsky“, které sice rychle mizejí z jídelních lístků, k tradici však mají daleko. Jednou mi na talíři přistály místo stryk (bramborové placky pečené bez tuku, ochucené špekem, škvarky nebo smetanou) placky z Makra. Vyprávět by mohla odbornice na lidovou stravu na Valašsku a vyhlášená kuchařka Milena Habustová, která vedla výzkum v Muzeu v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm – připomíná například osud vyhledávané místní speciality „zhřívanice“ vyráběné z pálenky, koření, karamelizovaného cukru a másla. „Podávala se při slavnostních příležitostech a nosila šestinedělkám jako nápoj posilující. Dnes se objevuje i v hospodách a na jarmarcích, ale často nemá s původním receptem moc společného.“ Že jsme nekoupili originál, poznáme bohužel většinou až ráno. „Z dobré zhřívanice vypité s mírou nám nikdy nemůže být špatně,“ vysvětluje paní Habustová a přidává poněkud skeptickou radu: Pokud si chcete pochutnat na tradičním nápoji či pokrmu, nejlepší je sehnat si recept a uvařit si vlastní. Případně si zajeďte do Dřevěného městečka v Rožnově pod Radhoštěm nebo do koliby Valaška na Pustevnách.

Ať už zapátráte po hospodských s láskou vyvařujících tradiční jídla, nebo v publikacích, jako je Tradiční pečivo, kterou Milena Habustová sepsala s Jiřinou Veselskou, nebudete zklamáni. A ještě jeden tip pro cestovatele: Původní valašskou kuchyni dnes můžete ochutnat i v pravlasti původních Valachů, v Rumunsku, zejména v pohostinných českých vesnicích Banátu. Pravda, kouřícími mísami se vzácným tučným vařeným vepřovým masem místní obyvatelé zřejmě každého neuctí, ovšem koláče, zelí, bramborový chléb či šípková marmeláda jsou léty prověřená kvalita. A protože skromné živobytí neumožňuje hospodářům popohánět půdu ani zvířata chemií, pochutnáme si na pokrmech v biokvalitě. A vůbec nevadí, že nemají certifikát se zebrou.

***

Z rodinného stříbra: netyje tety Olinky

Suroviny: 1 l plnotučného mléka, jáhly (nebo ovesné vločky), 200 g přepuštěného másla, 150 g cukru, sušené švestky bez pecek pokrájené na půlky, sůl, ovocná šťáva, strouhaný perník Do mléka přidejte špetku soli, přiveďte k varu a postupně zapracujte jáhly (vločky). Za stálého míchání vařte, dokud kaše nezhoustne – asi 15 minut. Přimíchejte máslo, švestky, cukr. Vymastěte velký pekáč nebo plech, rozetřete do něj kaši a vložte do středně vyhřáté trouby. Pečte asi 40 minut. Před podáváním netyje natrhejte vidličkou, vložte na talíře, polijte šťávou a posypte perníkem.

O autorovi| Jana Trundová, gastronomická novinářka

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!