Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Radar v Česku nebude. USA plánují systém obrany na válečných lodích

Česko

  12:27aktualizováno  17:58
PRAHA - Premiér Jan Fischer oznámil, že Spojené státy upustily od záměru postavit v Česku a v Polsku protiraketový štít. Fischera o tom v noci telefonicky informoval americký prezident Barack Obama. Česko to vzalo na vědomí. Americký prezident Barack Obama dnes tuto informaci potvrdil. Uvedl, že Spojené státy zaujmou nový přístup k protiraketové obraně, která se lépe vyrovná s hrozbami Íránu.

Ilustrační foto. foto: ČTK

V ČR měla být umístěna radarová základna, v Polsku protiraketové střely.

Grafika -  radar v Brdech.
Pro zvětšení rozklikněte

Podle AP mluvčí Pentagonu potvrdil, že došlo k "výrazným úpravám" v plánu USA na vybudování protiraketového deštníku v Evropě.

Články k tématu

USA ale nezmění přístup k doprovodným dohodám o vědecké spolupráci s Českem, přestože ustoupily od umístění radaru v ČR. Premiér Jan Fischer řekl, že mu to slíbil americký prezident Barack Obama.


Obama v rozhovoru s Fischerem podle českého premiéra americké rozhodnutí zdůvodnil jen v obecné rovině. "Byla to návěšť ze strany amerického prezidenta směrem k premiérovi. Totéž se stalo vůči Polsku, stejným způsobem bylo informováno Polsko o tomto záměru. S ujištěním, že strategická spolupráce pokračuje, že Spojené státy považují ČR za jednoho z nejbližších spojenců," řekl předseda české vlády.

Vyjádření Baracka Obamy ke zrušení plánovaného vybudování systému protiraketové obrany

Nový program

USA místo plánovaného protiraketového štítu v ČR a v Polsku rozmístí v Evropě lodě s protiraketovým systémem Aegis.

Oznámil to dnes americký ministr obrany Robert Gates. Pozemní obranný systém začnou rozmisťovat ve druhé fázi okolo roku 2015 a podle Gatese o jeho umístění Washington nyní jedná s Prahou a Varšavou.

Šéf Pentagonu zdůraznil, že výhodou nové strategie bude její pružnost a možnost rychleji reagovat na případné bezpečnostní hrozby.

"Máme nyní příležitost rozmístit nové senzory a protirakety v severní a jižní Evropě, které mohou v blízké budoucnosti zajistit obranu proti bezprostřední hrozbě z Íránu nebo odjinud," prohlásil Gates.

USA se podle něj nevzdávají možnosti vybudovat pozemní radar, který měl stát v Brdech. Generál James Cartwright z Pentagonu však doplnil, že určitě nebude stát v Česku, ale uvažuje se o Kavkaze.

"Možnosti, že američtí spojenci od záměru vybudovat protiraketový štít ve střední Evropě mohou ustoupit, jsme si byli vědomi stejně jako skutečnosti, že důkladné analýzy vojenskopolitických odborníků ve Spojených státech pro účely tohoto rozhodnutí probíhají," podotkl Fischer.

Fischerova slova potvrzuje i prezident Václav Klaus. Krok americké administrativy ho prý nepřekvapil, protože pro něj byly náznaky. Klaus je také přesvědčen, že rozhodnutí USA ustoupit od umístění protiraketového radaru v ČR neznamená ochlazení vztahů mezi oběma zeměmi.

V ČR měla být umístěna radarová základna, v Polsku protiraketové střely.

Polsko rozhodnutí nezveřejnilo, Varšava prý počká na oznámení prezidenta Obamy.

Noční rozhovor v angličtině a z mobilního telefonu
Fischer připomněl, že NATO na svém dubnovém summitu přijalo rozhodnutí zaměřené primárně na budování obrany proti reálným a existujícím hrozbám, tedy raketám krátkého a středního doletu.

V rozhovoru, který se uskutečnil krátce po půlnoci v angličtině a z mobilního telefonu, požádal Fischer Obamu, aby USA dostály svým závazkům z doprovodných smluv o vědeckotechnické a vojenské spolupráci včetně financování konkrétních projektů. "Prezident Obama mne ujistil o tom, že Spojené státy v této věci svůj přístup nezmění," podotkl Fischer.

O podrobnostech amerického rozhodnutí bude jednat český ministr zahraničí Jan Kohout s americkou delegací. Dopoledne vedla rozhovory ve Varšavě. V jejím čele stojí náměstkyně ministra obrany USA pro politické záležitosti Michele Flournoyová a náměstkyně ministryně zahraničí Ellen Tauscherová. Český ministr obrany Martin Barták je v tyto dny v USA.

Kohout: Bezpečnostní kotvou ČR je především NATO
Ministr zahraničí Jan Kohout zdůraznil, že bezpečnostní kotvou ČR je především Severoatlantická aliance. "Opatření, o nichž budeme

Spolupráce s USA bude pokračovat, řekl ministr

Spolupráci mezi Českem a USA v zahraničních vojenských misích a při výměně informací nijak neovlivní rozhodnutí americké administrativy nepostavit v Brdech protiraketový radar. V České televizi to prohlásil vicepremiér a ministr obrany Martin Barták.

Řekl také, že Česko je připraveno zvážit "rozumnou nabídku" na jiné zapojení do budování protiraketové obrany.

jednat by měla vést k tomu, aby bezpečnost členů aliance byla větší a v tomto smyslu by měla být větší i bezpečnost České republiky," poznamenal ministr zahraničí.

Dohodu o radaru uzavřeli před více než rokem tehdejší ministři zahraničí USA a ČR Condoleezza Riceová a Karel Schwarzenberg, český parlament ji ale dosud neratifikoval. Podle ministra zahraničí se nyní ratifikační proces zastaví. "Myslím, že pro tuto chvíli je absolutně ukončen," uvedl.

Původně měl být štít dokončen do roku 2012 a jeho náklady se odhadovaly na jednu miliardu dolarů (asi 17 miliard korun).

Ne základnám nekončí

Rozhodnutí USA nebudovat prvky svého protiraketového systému v Česku a Polsku dnes na Palachově náměstí v Praze slavila asi desítka členů iniciativy Ne základnám. Hnutí svou činnost ale nekončí, podle mluvčího Jana Májíčka bude další vývoj kolem amerických základen ve střední Evropě sledovat.

Autoři: ,