Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

'Radarový' dokument Remundy a Klusáka bodoval v Koreji

Kultura

  14:03
PAJU - Dokumentární komedie Víta Klusáka a Filipa Remundy o americkém radaru v Čechách nazvaná Český mír získala na Mezinárodním festivalu dokumentů DMZ v Jižní Koreji hlavní cenu mezinárodní poroty Bílou husu. Dnes to sdělil Jiří Sedlák z Arts Marketing, Promotion and Public Relations.

Český mír. „Proradaristé“ budou asi skřípat zuby. foto: Bontonfilm

Podle programové koordinátorky festivalu ve městě Paju šlo o jednomyslné rozhodnutí poroty. Český mír zvítězil v konkurenci 13 soutěžních snímků, které byly vybrány z více než 250 dokumentů zaslaných z celého světa.

Témata filmů sahají od politiky přes rodinné otázky, menšiny, místní kultury až po války či nemoci.

Čtěte také

Autoři filmu zaujali korejské publikum už svým předchozím filmem. Český sen zvítězil v roce 2005 na Mezinárodním filmovém festivalu v jihokorejském Čondžu. Na závěr přehlídky, na níž bylo představeno 170 filmů ze 30 zemí, tehdy převzali Klusák s Remundou cenu JJ Star Award, která se uděluje za "novátorské dílo, překračující dosavadní hranice a objevující nové možnosti digitální filmové tvorby".

Festival se koná ve městě Paju, které leží v demilitarizovaném pásmu blízko od 38. rovnoběžky, jež tvoří hranici se Severní Koreou. Američtí vojáci z přilehlých základen měli na festival výrazně snížené vstupné.

Dokument chválí i provokativní Moore

Český mír byl ve světové premiéře uveden ve Spojených státech, kde mu pochvalu vyslovil i americký režisér Michael Moore. Ten by rád český film příští rok uváděl v amerických kinech v rámci svého nového projektu na podporu distribuce celovečerních dokumentů určených pro velké plátno - "Michael Moore uvádí".

Český mír. „Proradaristé“ budou asi skřípat zuby.

Dokument bude na konci října uveden na festivalu dokumentárních filmů v Jihlavě. Od listopadu by měl být znovu uveden do kin v celé ČR. Do tuzemských kin byl uveden letos v květnu, šest let po provokativním dokumentu Český sen o otevření neexistujícího hypermarketu.

Stejná pointa

Oba filmy nespojuje pouze slovo v názvu. "Jsou si až komicky podobné pointou: tolik humbuku, potištěného novinového papíru, křiku a vášní kvůli chiméře. V Českém snu se dav hnal k plachtě v domnění, že se za ní skrývá nákupní ráj. A v Českém míru se oba dva tábory vášnivě hádaly o něco, co Obama v kratičkém půlnočním telefonátu jako mávnutím prezidentského proutku zrušil. Kafka i Hašek by se podle nás náramně bavili, kdyby to mohli zažít," prohlašují oba tvůrci.

"Všichni o radaru četli nebo slyšeli, my jsme ale u toho byli a s kamerou zaznamenali nevídané!" Ve filmu diváci sledují Baracka Obamu, George Bushe, Mirka Topolánka i Tomáše Klvaňu, Jana Neorala, Ivana M. Jirouse, mírové aktivisty, obyvatele Brd a také ochočeného divočáka Jonáše. Navštíví Oválnou pracovnu Bílého domu, Pentagon i paseky v okolí brdské kóty 718.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!