Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Radioaktivní odpad brázdí Evropu, odpůrci jádra ho chtějí zastavit

Svět

  15:45aktualizováno  17:49
PRAHA - Vlak vezoucí kontejnery s radioaktivním odpadem z Francie do úložiště na severu Německa přejel v sobotu po poledni hranice. Na trase do meziskladu v Gorlebenu v Dolním Sasku ho čekají tisíce odpůrců jaderné energetiky, stejně jako početné policejní síly.

Demonstrace na protest proti transportu radioaktivního odpadu foto: ČTK

Vlak se 123 tunami vysoce radioaktivního jaderného odpadu přejel těsně před druhou odpolední hranici z Francie do Německa v Kehlu ve spolkové zemi Bádensko-Württembersko. Na transport dohlížejí početní policisté, protože radikální aktivisté se ho chtějí pokusit zadržet tím, že se připoutají řetězy k železničním kolejím. Podobné akce se odehrávaly už v minulosti.

Čtěte také

V Dannenbergu v Dolním Sasku mají být kontejnery s odpadem přeloženy z vlaku na nákladní vozy k převozu v posledním úseku cesty do Gorlebenu. V jeho okolí už podle agentury DPA začala patrně největší protijaderná demonstrace v historii kraje Wendland. Policie odhaduje počet účastníků z celého Německa na 20.000, organizátoři na 50.000. Na 600 demonstrantů přijelo do Dannenbergu s traktory.

Snímky za pomoci termokamery ve francouzském Valognes ukazují uložení jaderného odpadu ve vagonech, které se vypravily do německého Gorlebenu

Policisté u Dannenbergu zakročili proti asi 150 protestujícím, kteří se pokoušeli podkopat cestu, po níž má být náklad převážen. Demonstranti, částečně radikálně levicoví autonomové, po policistech házeli kameny.

Protestující sice na vedlejší silnici mezi obcemi Dannenberg a Splietau vyhloubili jámu, ale podhrabat se jim cestu nepodařilo. V minulosti pod jednou z přístupových silnic vykopali tunel, čímž cestu učinili pro transport nesjízdnou. Křižovatku ve Splietau, kudy by měl transport rovněž projet, zablokovali svými traktory zemědělci.

Merkelová protesty kritizuje
Nejnovější transport jaderného odpadu a nevyřešená otázka jeho konečného úložiště vyvolala ostrý spor mezi vládou a opozicí. Německá kancléřka Angela Merkelová (CDU) kritizovala výstřelky při jaderných protestech. Šéf sociálních demokratů (SPD) Sigmar Gabriel ji zase vyzval, aby přijela do Gorlebenu a osobně předstoupila před demonstranty.

Merkelová kritizovala konkrétně akci skupiny "Vyštěrkování Castoru", jejíž členové ohlásili záměr ve velkém odstraňovat kameny z kolejového lože, a zastavit tak vlak s jaderným odpadem. "To přece není pokojná demonstrace, nýbrž skutková podstata trestného činu," řekla předsedkyně CDU v Bonnu na stranickém sjezdu zemské organizace CDU Severního Porýní-Vestfálska.

Křesťanští demokraté (CDU) spolu se svobodnými demokraty (FDP) kritizují hlavně účast Zelených a jejich nejvyšších představitelů na protestech. Někdejší vládní strany dlouhá léta nepracovaly na hledání konečného úložiště odpadu z jaderných elektráren, řekla Merkelová.

Demonstrace proti jadernému odpadu

Šéf vládní FDP Guido Westerwelle soudí, že Zelení by se protijaderných demonstrací vlastně vůbec neměli účastnit. Předseda jejich parlamentní frakce Jürgen Trittin prý svého času jako spolkový ministr životního prostředí opakovaně zdůrazňoval, že transporty jaderného odpadu jsou kvůli právním závazkům nevyhnutelné. A na této situaci se nic nezměnilo, zdůraznil Westerwelle.

Kam s odpadem
Opozice naléhá na celoněmecké hledání místa pro konečné úložiště jaderného odpadu a požaduje zastavení prodloužené životnosti jaderných elektráren. Vedení Zelených kromě toho připisuje spolkové vládě odpovědnost za možnou násilnou eskalaci při protijaderných protestech.

"Vláda už nemluví s obyvatelstvem, nýbrž chce konflikty řešit za pomoci vodních děl," řekl spolupředseda Spojenectví 90/Zelených Cem Özdemir listu Bild am Sonntag. Oba spolupředsedové Zelených - Özdemir i Claudia Rothová se podle DPA účastní hlavní protestní akce v Dannenbergu.

Odpad z německých jaderných elektráren byl zpracováván ve specializovaném průmyslovém komplexu v La Hague v Normandii. Odtud se v pátek vypravil zpátky do země původu. Němečtí odpůrci jádra chtějí svými protesty vyjádřit také nesouhlas s prodloužením životnosti německých jaderných elektráren, které nedávno schválil německý Spolkový sněm, tedy dolní komora německého parlamentu.

Autoři: ,