Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Radost v Redzikowě trvala týden

Česko

VARŠAVA/PRAHA Když v polovině září americký prezident Barack Obama oznámil ukončení projektu protiraketové obrany s radarem v Brdech a s antiraketami v Polsku, bouchaly v Redzikowě u Slupska lahve šampaňského. „Děkujeme Američanům. A zveme je k nám. Jako turisty,“ říkal s úsměvem šéf slupského okresu Mariusz Chmiel. „Konečně jsme přestali být terčem. Ruská raketa by sem z Kaliningradu doletěla za minutu a půl,“ radoval se Tadeusz Krajnik, penzista a bývalý voják na zdejší základně.

Letiště v Redzikowě bylo až do roku 1999 základnou 28. stíhacího pluku polské armády a když polští letci odcházeli, byli obyvatelé Redzikowa i Slupska smutní. Mnoho z nich mělo v 500 hektarovém areálu vojenského letiště práci. Z toho, že by po deseti letech, kdy letiště pustlo, přišli na místo Poláků Američané a místo stíhaček by byly v Redzikowě antirakety, neměli ale obyvatelé ani nejmenší radost. Právě naopak. Místní začali prodávat domy, ceny nemovitostí prudce klesaly a i ti, co původně žádné obavy neměli, začali váhat. Vláda sice slíbila urychlení výstavby silnic a další investice, ale místní chtěli víc – aquapark a univerzitu. Aquapark a dálnice se skutečně už začaly stavět. Když pak plány na sila s antiraketami padly, slibovali si místní, že jim armáda předá areál letiště, které budou moci přebudovat na civilní dopravu.

Po týdnu přišla ale nová zpráva. Američané chtějí dát do Polska sice jiné rakety, ale na stejné místo – do Redzikowa. „Redzikowo bylo určeno jako místo pro americkou základnu ve smlouvě, kterou Polsko a USA podepsaly před rokem. A na tom se nic nezměnilo,“ říká starosta Slupska Slawomir Ziemianowicz. „Od státu ale budeme chtít víc než předtím,“ tvrdí ale šéf okresu Mariusz Chmiel.

Autor: