Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Radovan Krejčíř zůstává ve vazbě, soud kauci zamítl

Svět

  10:19aktualizováno  11:12
JOHANNNESBURG - Jihoafrický soud v pátek zamítl propuštění Radovana Krejčíře na kauci. Informoval o tom na svém twitterovém účtu jihoafrický deník Beeld. Krejčíř spolu se třemi Jihoafričany čelí obvinění z pokusu o vraždu a z únosu. Ostatním třem obžalovaným soud propuštění na kauci povolil.

Radovan Krejčíř u soudu foto: Reuters

Krejčířovi právníci nepřesvědčili soud o tom, že v Česku pravomocně odsouzený podnikatel nebude zastrašovat svědky a neuprchne z Jihoafrické republiky. Podle novinářů přítomných v soudní síni Krejčíř ani jeho manželka po verdiktu nedali najevo žádné emoce. Krejčíře jihoafrická policie zatkla koncem listopadu.

VŠE O PŘÍPADU KREJČÍŘ

Vyšetřovatelé ho viní, že s trojicí spoluobviněných v červnu unesl a mučil bratra údajného Krejčířova drogového kurýra, který měl do Austrálie dopravit 25 kilogramů pervitinu za 24 milionů randů (48 milionů Kč). Kurýr i s drogami ale zmizel a podnikatel ho prý chtěl přes jeho bratra vypátrat.

PRÁVNÍ EXPERTI KE KAUZE KREJČÍŘ:

Klíčové události

  • 12. listopadu 2013 - V Krejčířově podniku Money Point v Johannesburgu zahynuli při výbuchu dva jeho údajní společníci - uprchlý český podnikatel Jan Charvát a Jihoafričan Ronny Bvuma. Podle jedné z verzí měl být terčem útoku Krejčíř v odplatě za předchozí vraždy zosnované možná právě jím. Krejčíř později připustil, že se ho v JAR snaží zabít, netuší prý ale kdo.
  • 15. listopadu 2013 - Jihoafrické úřady obstavily veškerý majetek Krejčíře a jeho rodiny; lhůta pro odvolání je do února. Jihoafrickému státu Krejčíř dluží 59 milionů randů na daních.
  • 17. listopadu 2013 - Jihoafrický list Sunday Times přinesl informace údajného nájemného vraha, podle něhož chtěl Krejčíř v dubnu 2009 zabít svého rivala v Praze. Na Krejčířově seznamu osob "k likvidaci v zahraničí" prý bylo šest lidí, kteří žili v ČR, Německu a na Seychelách.
  • 22. listopadu 2013 - Krejčíře a jeho údajného spolupracovníka Desaie Luponda zadržela jihoafrická policie; viní je z únosu a pokusu o vraždu bratra drogové kurýra.
  • 26. listopadu 2013 - Zatčeni byli dva příslušníci speciální jihoafrické policejní jednotky pro boj s organizovaným zločinem Samuel Maropeng a Jeff Nthoroane; jsou obviněni s Krejčířem a Lupondem z únosu a pokusu o vraždu.
  • 2. prosince 2013 - Soud v Johannesburgu odložil rozhodnutí o případném propuštění Krejčíře z vazby. Krejčíř soudu nabídl kauci 50 000 randů (téměř 100 000 Kč). Soud své rozhodnutí poté odložil ještě několikrát.
  • 4. prosince 2013 - Krejčíř u soudu odmítl tvrzení obžaloby, že byl zapleten do únosu a pokusu o vraždu. Prostřednictvím svého právníka také zdůraznil, že s drogami neobchoduje.
  • 6. prosince 2013 - V tisku se objevilo údajné místopřísežné prohlášení nového svědka obžaloby, podle kterého Krejčíř věnoval v JAR milion randů (dva miliony korun) Africkému národnímu kongresu (ANC) na kampaň za znovuzvolení prezidenta Jacoba Zumy a díky svým kontaktům v nejsilnější jihoafrické straně se cítil nedotknutelný.
  • 13. prosince 2013 - Jihoafrický soud zamítl propuštění Krejčíře na kauci. Ostatním třem obžalovaným soud propuštění na kauci povolil.
Autoři: ,