Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Rakousko prý tají temelínský proud

Česko

Greenpeace obviňují Rakousko z falšování údajů o původu elektřiny. Distributoři to odmítají

V Rakousku se strhl boj o doložení původu dovážené elektřiny.

ČESKÉ BUDĚJOVICE Rakouští protiatomoví aktivisté včera v Linci předčítali obecenstvu seznam poruch na Temelíně. Podle jejich názoru měli Rakušané posledních deset let neuvěřitelné štěstí, že žádná z odhalených závad nezpůsobila radioaktivní zamoření Rakouska. Deník Der Standard ale ve stejný den zveřejnil informace, které obviňují Rakušany z toho, že při svém boji proti jaderné energetice kážou vodu, a přitom pijí víno. Podle rakouských Greenpeace totiž antijaderné Rakousko nakupuje mnohem více proudu z atomových elektráren, než oficiálně deklaruje.

„Distributor například nakoupí proud od českého provozovatele Temelína, společnosti ČEZ. Současně si pak třeba od švédského producenta opatří laciné vodní certifikáty na stejné množství elektřiny,“ řekl energetický expert Greenpeace Jurrien Westerhof. Elektřinu pak deklaruje na základě „falešných certifikátů“ jako ryze bezatomovou a s tímto označením ji prodává zákazníkům. Greenpeace tvrdí, že se jedná o poměrně běžnou praxi. „Podvody se značkováním se tu provozují ve velkém,“ uvedl Westerhof. Aktivisté údajně k tomuto závěru dospěli poté, co porovnali veřejná data distributorů o importu elektrické energie s daty o původu elektřiny v nabízeném energetickém mixu. Rakouský energetický regulační úřad E-control tak na základě hlášení distributorů oficiálně uvádí, že elektřina z jaderných elektráren se na rakouské spotřebě podílí jen zhruba šesti procenty. Jenže podle výpočtu Greenpeace je tento podíl v průměru minimálně čtrnáctiprocentní, a u některých distribučních společností dokonce přesahuje dvacet procent. V takovém případě už by bezjaderné Rakousko kvůli dovozům ze zahraničí spotřebovávalo takřka tolik „atomového“ proudu jako Česko s dvěma jadernými elektrárnami.

Distribuční společnosti však obvinění Greenpeace z falšování certifikátů odmítají. „Můžeme vyloučit, že bychom tyto certifikáty nakupovali,“ napsala v tiskové zprávě například společnost EVN. Její mluvčí ale zároveň uvedl, že nemůže hovořit za všechny distributory. Nabídka „bezatomového“ proudu může v Rakousku představovat určitou konkurenční výhodu. Část Rakušanů je totiž za takový proud ochotna platit víc než za běžnou elektřinu a vybírá si obchodníky, kteří garantují pouze dodávky „čisté“ energie. Problém „bezjaderného“ Rakouska ale spočívá především v tom, že zatímco vodní elektrárny zejména na jaře vyrábějí tolik elektřiny, že ji země vyváží, při nižších stavech proud naopak dováží. A sousední země, které se na dovozu podílejí, vyrábějí velkou část energie v jaderných elektrárnách.

***

Největší exportéři elektřiny

v Evropě

(čistý export /kladné saldo mezi

vývozem a dovozem/ za rok 2009

v milionech kWh)

Francie 24 321

Česká republika 13 645

Německo 11 986

Norsko 8795

Španělsko 8042

Polsko 2212

Švýcarsko 1876

Belgie 1834

Zdroj: Mezinárodní energetická agentura (IEA)

VÝVOZ ELEKTŘINY Z ČESKA Kdo kupuje českou elektřinu (v miliardách korun)

Polsko 0,33

Německo 19,47

Británie 3,05

Nizozemsko 1,10

Rakousko 1,75

Itálie 0,35

Srbsko 0,18

Slovensko 7,77

o 49,6 % na 34,47 miliard kč

Autor:

Kdy dát dětem první kapesné a kolik?
Kdy dát dětem první kapesné a kolik?

Kdy je vhodný čas dávat dětem kapesné a v jaké výši? To jsou otázky, které řeší snad každý rodič. Univerzální odpověď však neexistuje. Je ale...