15. července 2008 12:48 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Rakouský vrah se možná skrývá na Slovensku

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce

VÍDEŇ/BRATISLAVA Rakušan Josef Branis, který měl počátkem července zastřelit ve městě Strasshof nedaleko Vídně čtyři své příbuzné, prý utekl na Slovensko. V noci na dnešek to uvedla rakouská rozhlasová stanice ORF. Dolnorakouská policie však tuto informaci podle agentury APA odmítla potvrdit. Nepotvrdili ji, ale ani nevyvrátili, také ministři vnitra Slovenska a Rakouska, kteří dnes jednali v rámci již dříve plánované dvoustranné schůzky.

Na šestašedesátiletého Branise, který mluví dobře slovensky a má na Slovensku známé, vydalo Rakousko mezinárodní zatykač. Rakouští policisté podle ORF také informovali slovenské kolegy, že podezřelý se nachází na jejich straně hranice. Podle rozhlasové stanice jsou rovněž připraveni Branise zatknout, pokud by se pokusil vrátit do Rakouska.

Klaus Preining z dolnorakouského kriminálního úřadu to však odmítl
potvrdit. Uvedl pouze, že vyšetřování pokračuje. Současně kritizoval média za zveřejňování takových informací k tomuto případu. "Protichůdné zprávy nejsou pro práci policie moc prospěšné," postěžoval si podle agentury APA.

Podobně se ke kauze vyjádřili na dnešní společné tiskové konferenci ministři vnitra Slovenska a Rakouska Robert Kaliňák a Maria Fekterová. "Na případu se pracuje," poznamenal Kaliňák.
Jeho kolegyně dodala, že výměna informací mezi oběma stranami je úzká, tudíž očekává, že se tento případ podaří brzy vyřešit. Skutečnost, zda se Branis na Slovensku skutečně nachází, však ani jeden výslovně nepotvrdil, ale ani nevyloučil.

V dolnorakouském Strasshofu, který leží asi 20 kilometrů od slovenských hranic, Branis podle rakouské policie zavraždil svou sestru, jejího manžela, svého bratra a jeho manželku. Oběti byly ve věku 59 až 67 let. Motivem zločinu byl zřejmě rodinný spor.

Strasshof se dostal shodou okolností do centra světové pozornosti již před dvěma roky. Právě tam totiž bydlel a více než osm let ukrýval školačku Nataschu Kampuschovou její únosce Wolfgang Priklopil.

Lidovky.cz, ČTK
Najdete na Lidovky.cz