Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Rakouským bankám chybí kapitál

Česko

Kapitálová přiměřenost rakouských bank v nejčernějším scénáři vývoje klesne až na 8,7 procenta.

PRAHA/VÍDEŇ Rakouský bankovní systém zaznamenal proti loňskému podzimu zlepšení, přesto zůstává kapitalizace bank na nízké úrovni. Podle jarních zátěžových testů by však rakouské banky přežily i dvojnásobný propad rakouské ekonomiky a hospodářství východní Evropy. Uvedla to rakouská centrální banka.

„I nejčernější scénář, jehož uskutečnění není pravděpodobné, by bankovní systém přežil, protože velká část dodatečných rizikových nákladů by byla pokryta provozním příjmem bank,“ cituje agentura Reuters zprávu rakouské centrální banky.

Nejtvrdší zkoušku by pro rakouské banky, z nichž mnoho má své dceřiné instituce i v České republice, znamenalo zvýšení míry nesplácených úvěrů střední a východní Evropy na zhruba 23 procent.

To je o necelých 15 procentních bodů více, než očekává základní scénář, tedy nejpravděpodobnější vývoj ekonomické situace. Podíl špatných úvěrů u rakouských bankovních domů by se tak v nejhorším případě zvýšil na 11 procent.

„Výsledky posledního zátěžového testu provedeného rakouskou centrální bankou na jaře 2010 ukazují zlepšení proti výsledkům z podzimu 2009, nicméně kapitalizace rakouských bank zůstává relativně nízká. Je třeba pokračovat ve strukturálních opatřeních,“ hodnotí testy zpráva o finanční stabilitě rakouského bankovního sektoru. V základním scénáři totiž rakouská centrální banka počítá se zvýšením kapitálové přiměřenosti bank na 10,3 procenta, u šestice největších bank pak na 10,2 procenta. Mezi nejvýznamnější rakouské banky patří Unicredit's Bank Austria, RZB, Erste Group Bank, Volksbanken, BAWAG P. S. K. a Hypo Group Alpe Adria.

Pokud by se však naplnil nejhorší scénář, snížil by se kapitálový polštář tamních bank na 8,7 procenta do konce roku 2011. U šestice největších rakouských bank by pak kapitálová přiměřenost, tedy poměr základního kapitálu banky vůči celkovým aktivům, klesla dokonce na pouhých osm procent.

„Z agregovaných údajů je obtížné posuzovat situaci jednotlivých bank. V případě Erste Bank a Raiffeisen International souhlasíme s výše zmíněnými závěry,“ komentoval výsledky rakouských zátěžových testů Milan Lávička, analytik makléřské firmy Atlantik FT.

Dobrou zprávou pro rakouské banky je fakt, že jsou poměrně málo exponované v zemích eurozóny, které právě prožívají velmi obtížné ekonomické období. Proto negativní vývoj v Řecku, Španělsku, Portugalsku, Irsku či Itálii nebude pro rakouský bankovní sektor představovat další významné riziko.

Naopak velmi pozorně budou muset rakouské banky sledovat vývoj v zemích bývalého komunistického bloku, které budou i nadále představovat zvýšené riziko. Rakouské banky a jejich dceřiné společnosti jsou totiž největšími poskytovateli úvěrů v tomto regionu.

„To, zda budou banky nuceny navyšovat kapitál, závisí především na rychlosti zotavení ekonomik zemí střední a východní Evropy a načasování implementace přísnějších pravidel regulace bank,“ shrnul situaci Lávička. Právě zavedení nových regulací včetně připravovaných kapitálových pravidel Basel III si může vyžádat dodatečný kapitál.

To přiznává i rakouská centrální banka. „Ve světle právě probíhajících regulativních iniciativ se dá očekávat, že rakouský bankovní sektor bude nucen ve střednědobém horizontu doplnit kapitál,“ uvedl Andreas Ittner, ředitel rakouské centrální banky pro bankovní dozor a regulaci.

***

Ve světle probíhajících regulativních iniciativ se dá očekávat, že rakouské banky budou nuceny ve střednědobém výhledu doplnit kapitál

Autor: