Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

Rakušan dva měsíce bojuje o dítě, které matka unesla do Česka

Česko

  22:33
LINEC/ČESKÉ BUDĚJOVICE - Rakušan Harald Fröhlich si stěžuje na liknavost českých úřadů. Kvůli ní prý už dva měsíce neviděl svého pětiletého syna. Toho totiž jeho bývalá manželka odvezla z Lince do Česka. Bez otcova vědomí a souhlasu, když byla za dítětem 22. prosince na domluvené návštěvě.
Ilustrační foto

Ilustrační foto foto: Shutterstock

Ačkoliv má Fröhlich v ruce pravomocné rozhodnutí rakouského soudu, který dítě po rozvodu rodičů svěřil do péče otce, ani po více než 60 dnech od únosu nedokázal chlapce dostat zpět. Fröhlichův příběh plný emocí plní stránky rakouských novin a vytváří dojem, že české zákony jsou na únosce dětí krátké.

Rakušan získal rozhodnutí tamního soudu, který už v lednu nařídil matce syna vrátit, o čemž rakouské ministerstvo spravedlnosti informovalo Úřad pro mezinárodně právní ochranu dětí v Brně.

"Úřad ale žádost nepředal příslušnému brněnskému soudu, který měl do šesti týdnů rozhodnout o vydání dítěte. A zdůvodnil to tím, že takový postup už v Česku kvůli změně legislativy není možný," řekl Fröhlichův právník Günter Tews.

Tuto informaci však podle něj dostala rakouská strana s měsíčním zpožděním. "To je k zlosti. I rakouské ministerstvo spravedlnosti tím bylo velmi překvapeno," tvrdí Tews.

Kontak pouze po telefonu
 Nyní tedy podal Fröhlich prostřednictvím právníků žalobu u českých soudů sám a znovu musí čekat na rozhodnutí. Matka přitom otci s dítětem umožnila jen několikrát telefonický kontakt, setkání s Fröhlichem navrhované úřady údajně odmítá.

Úřad pro mezinárodně právní ochranu dětí v Brně ale tvrdí, že nic nezanedbal. "Já ze zákona nemohu nic sdělovat ke konkrétním případům. Pokud ale budu mluvit obecně, naším hlavním úkolem je v případě mezinárodního únosu ochránit práva dítěte," řekla LN zástupkyně ředitele úřadu Markéta Nováková.

V první fázi se proto podle ní úřad snaží oba rodiče zkontaktovat, aby se dohodli smírně, bez soudních tahanic, které dětem mohou ublížit.

"Teprve když tato snaha zkrachuje, doporučíme žadateli, aby se obrátil na soud," uvedla Nováková. Prodleva, způsobená snahou o smírné řešení sporu, se podle ní v mnoha případech vyplácí, není tedy zbytečná. "Když k dohodě nedojde, rozhoduje o vydání dítěte Městský soud v Brně," uvedla Nováková.

Nic jsme nezanedbali, tvrdí úředníci
Změna české legislativy, o které mluví Rakušané, podle ní spočívá pouze v tom, že cizinec se dnes u takového soudu musí zastupovat sám, případně si najmout právníka.

"Ještě před čtyřmi lety jsme žadatele o vydání dítěte před soudem zastupovali přímo my. Po velké společenské kritice, že pomáháme za státní peníze vydávat české děti do zahraničí, se však od této praxe ustoupilo," uvedla Nováková. Nemá přitom údajně žádnou obavu z toho, že by publicita, jaké se těší případ Haralda Fröhlicha v Rakousku, poškodila mezinárodní pověst Česka. "V členských zemích Haagské úmluvy o občanskoprávních aspektech mezinárodních únosů, ke které se Česko připojilo v roce 1998, trvá vyřízení žádosti o návrat dítěte v průměru tři měsíce," řekla Nováková.

To by se podle některých rakouských komentátorů mohlo Česku vymstít v případech, kdy budou naopak Češi usilovat o návrat unesených dětí z ciziny. Čeští úředníci však jakékoliv pochybení odmítají.

"Je to katastrofa. Po dvou měsících snahy o získání Samuela zpět začínám znovu od začátku," tvrdí Fröhlich.

Autor:

Svatý grál na suchou kůží na nohou. Přečtěte si, co vám pomůže!
Svatý grál na suchou kůží na nohou. Přečtěte si, co vám pomůže!

30 uživatelů eMimina mělo možnost otestovat krém na nohy od Manufaktury z kolekce Louka. Pomohl vám na suchou a hrubou pokožku chodidel? Přečtěte...