22. prosince 2008 19:02 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Rakušané asi prošetří provize okolo gripenů

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 6Diskuse
Stíhačka Jas-39 Gripen při odletu.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Stíhačka Jas-39 Gripen při odletu. | foto: Mlejnková AlexandraČTK

VÍDEŇ  V kauze kolem dodávky letounů JAS-39 Gripen od švédsko-britského konsorcia SAAB/BAE Systems české armádě, kterou údajně provázela korupce, se objevila nová významná svědectví. Ta podle aktuálního vydání rakouského týdeníku Profil vyplývají ze žaloby, kterou u vídeňského soudu podal Michael Piatti-Fünfkirchen na rakouského obchodníka a údajného zprostředkovatele kontraktu Alfonse Mensdorff-Pouillyho.

Obviňuje ho v ní z podvodu za nedodržení dohody o vyplacení provize za pomoc se získáním kontaktů na české politiky, kteří měli o miliardové zakázce rozhodnout.

Piatti-Fünfkirchen, rakouský podnikatel v zemědělství s údajnými kontakty na českou vládu a současně i vzdálený příbuzný Mensdorffa-Pouillyho, podle Profilu tvrdí, že ho Mensdorff-Pouilly v devadesátých letech najal, aby mu zajistil přístup k zástupcům české vlády odpovědným za rozhodování kolem nákupu stíhaček. Za to mu údajně Mensdorff-Pouilly slíbil jménem svým a BAE Systems, za jejíhož zástupce se označoval, provizi jednoho milionu dolarů (asi 18,7 milionu Kč) pod podmínkou, že gripeny skutečně na české půdě přistanou.

Letouny přistály, provizi nedostal
V létě 1998 se prý uskutečnilo několik schůzek, mimo jiné i s tehdejším ministrem financí Ivem Svobodou, manažerem BAE Systems Julianem Scopesem a Theodorem Dvořákem, tehdejším místostarostou Znojma a údajnou spojkou na Svobodu. Na konci srpna 1998 se podle Piattiho-Fünfkirchena setkání v Praze zúčastnil i tehdejší premiér Miloš Zeman.

Ačkoliv Česká republika v roce 2004 uzavřela smlouvu na pronájem 14 gripenů, Piatti-Fünfkirchen prý nedostal žádnou provizi. Z tohoto důvodu podal u vídeňského státního zastupitelství žalobu. Právní zástupci Mensdorffa-Pouillyho nicméně označují informace Profilu za zcela nepravdivé. "Mensdorff nic nezaplatil právě proto, že žádné provize nedostal," prohlásil obchodníkův právník Harald Schuster.

Kavan korupci potvrdil, ale pak ji popřel
Švédská televize STV v roce 2007 přišla s podezřením, že rozhodnutí o pronájmu gripenů Česku a také Maďarsku je spojeno s korupcí. Média uváděla v souvislosti s údajnými úplatky jméno Mensdorffa-Pouillyho, který měl působit jako prostředník. Mensdorf-Pouilly ale veškerá obvinění označil za nepodložená.

Česká vláda si gripeny pronajala na deset let v roce 2004 za 19,65 miliardy korun. V souvislosti s obchodem se hovořilo o podezření z korupce, které se ale nikdy nepodařilo prokázat. Bývalý český ministr zahraničí Jan Kavan novinářům švédské televize vydávajícím se za britské agenty v roce 2007 v rozhovoru natáčeném skrytou kamerou řekl, že při obchodu s gripeny dostala úplatky řada vysokých českých politiků. Později ale vše popřel.

ČTK, Lidovky.cz
  • 6Diskuse