23. prosince 2008 9:33 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Rakušanky nabízejí sex v Česku

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 33Diskuse
Ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto | foto: CARL DE SOUZAAFP

KAPLICE Většina zákazníků prostitutek v jižních Čechách a na jižní Moravě jsou Rakušané. Sexuální služby jim už v této oblasti začaly nabízet i rakouské ženy. Tvrdí to autor rozsáhlé studie „Rakousko-české pomezí. Skrytá cesta“, jejíž předběžné závěry zveřejnil rakouský deník Die Presse.

Sociolog Rainer König-Hollerwöger z vídeňského Institutu pro psychosociální otázky dva roky sbíral veškeré informace o tom, jak pracují prostitutky v jižních Čechách a na jižní Moravě a z jakého prostředí se rekrutují jejich zákazníci. A mezi ženami, se kterými sociolog mluvil přímo u silnice či v nevěstincích, se překvapivě objevily i Rakušanky.

„Jedná se o ženy, většinou matky samoživitelky, které k prostituci v Česku donutila náhlá nepřízeň osudu nebo špatná finanční situace,“ řekl König-Hollerwöger. České prostředí takovým ženám, toužícím po krátkodobém výdělku, nabízí pro ně důležité anonymní prostředí navíc nedaleko rakouských hranic. „Kolik takových Rakušanek jezdí do Česka za prostitucí, je těžké odhadovat. Mohu jen potvrdit, že jsem se s některými setkal,“ uvedl König-Hollerwöger.

Studie zároveň potvrdila, že 90%zákazníků pouličních prostitutek u českých silnic, stejně jako prostitutek v nevěstincích, tvoří Rakušané, z velké části obyvatelé přilehlých rakouských vesnic. Také oni využívají lákadla anonymity. „Na druhé straně hranic už se mravními a morálními zásadami neřídí,“ píše se v závěrech rakouské studie. Česko údajně tito Rakušané vnímají jako sexuální „eldorádo“, v němž je všechno možné a které slouží k ukojení jejich nejtajnějších sexuálních potřeb, včetně násilných praktik a sexu s nezletilými. „Jen ve Znojmě, městě s 35 000 obyvateli, funguje zároveň 40 nevěstinců, v nichž pracuje 300 až 400 prostitutek,“ píše König-Hollerwöger.

I když i čeští policisté potvrzují, že většinu zákazníků českých prostitutek tvoří Rakušané zejména z přilehlých vesnic, skeptičtí jsou k tvrzení, že u českých silnic pracují ve větším počtu i prostitutky původem z Rakouska. „Nevylučuji to, ale s žádnou Rakušankou přímo u silnice jsme se ještě nesetkali,“ řekl LN mluvčí městské policie v jihočeské Kaplici Václav Klimeš.

Rakušanky? Ne, spíše české studentky
Na druhou stranu je podle něj pravda, že řada žen si na jih Čech skutečně jezdí jen jednorázově přivydělat a pak se vrací do běžného zaměstnání. Jedná se ale o Češky. „Poměrně často se setkáváme i se studentkami vysokých škol, zejména ze severu,“ řekl Klimeš. Jen v posledních dnech podle něj kapličtí policisté kontrolovali u silnice například studentky práv a lékařské fakulty. „Už na první pohled poznáte, že se nejedná o běžné prostitutky. Ony se navíc k tomu, že jim jde jen o krátkodobý výdělek, klidně přiznají,“ řekl Klimeš. Podobnou zkušenost mají i občanská sdružení, která se zabývají prevencí proti negativním následkům prostituce. „Studentky z brněnských vysokých škol si jezdí přivydělávat jednorázovou prostitucí třeba do Znojma. Skutečně se to stává, i když to není nějaký masový jev,“ řekla LN Tereza Gorgoňová z brněnské pobočky organizace Rozkoš bez rizika.

  • 33Diskuse