Úterý 16. dubna 2024, svátek má Irena
130 let

Lidovky.cz

Ramadán v době horka i záplav

Česko

První týden postního měsíce se na věži v Mekce spustí nové hodiny ukazující islámský čas

MEKKA Ve většině muslimských zemí včera začal postní měsíc ramadán. Věřící za denního světla nebudou jíst, pít, kouřit ani se oddávat požitkům. Půst přeruší až se západem slunce. O zahájení ramadánu rozhodli muslimští duchovní, jelikož spatřili na úterním nočním nebi srpek nového měsíce.

Postní měsíc začal nejen v kolébce islámu Saúdské Arábii, ale také v Bahrajnu, Egyptě, Jordánsku, Libanonu, Kataru, Sýrii, Libyi, Spojených arabských emirátech, Jemenu a na palestinských územích. V Iráku už se postí tamní menšinoví sunnité, tamní šíité stejně jako vyznavači šíitské větve islámu v jiných zemích začnou ramadán slavit ve čtvrtek. Až ve čtvrtek ramadán začne i ve většinově sunnitském Ománu. V blízkovýchodních zemích budou letos nesnáze spojené s postem umocněny úmorným horkem – v Mekce se teploty šplhají ke 40 stupňům, v Rijádu je 42 stupňů Celsia. Saúdskoarabské úřady se snaží připravit dobré podmínky pro všechny. Kvůli dopravním náporům bylo otevřeno nových 18 jízdních pruhů na dálnici spojující Saúdskou Arábii s Bahrajnem. U mešit vyrostly ohromné klimatizované stany, v nichž se bude podávat večerní jídlo iftár.

Král Abdalláh v poselství vyzval věřící, aby ramadán pojali jako soutěž v konání správných skutků, aby nasávali duch islámu jakožto „náboženství lásky, milosrdenství, tolerance a šíření dobra“. Duchovní zase vyzdvihují pravé poslání postu, o němž se v Koránu říká, že má být především obdobím zdrženlivosti v širším slova smyslu.

Protipól světovému času Chmurný ramadán čeká mnohé pákistánské muslimy, postižené katastrofálními povodněmi. Přeživší, z nichž mnozí přišli o veškeré zásoby jídla i dobytek a jsou odkázáni na dary, však nehodlají ramadánový půst vynechat. „Budeme se postit, ale nevíme, zda pro přerušení půstu najdeme dost jídla. To ví jedině Alláh,“ řekla Nusrat Šáhová, která svou rodinu uložila u mostu v jihopákistánském Sukkuru. Postižený je ale i sever Pákistánu. Na dotaz, zda se přes starosti hodlá postit, odpověděl obchodní Fakhar Zaman z údolí Svát: „Co to je za otázku? Copak neznáte lidi ze Svátu? Ti půst nikdy nevynechají.“ Většina ze 165 milionů Pákistánců vyznává islám, povodněmi jsou postiženy dva miliony lidí.

Muslimové celého světa s napětím očekávají spuštění nových hodin na věži v Mekce. Mají ukazovat islámský čas a provoz na jednom z dostavěných obřích ciferníků má začít v prvním ramadánovém týdnu. Saúdská Arábie chce, aby se mekský čas stal protipólem světového času (GMT).

Ciferník o průměru skoro 40 metrů bude vidět na skoro 20 kilometrů, protože bude na vrcholu téměř 600 metrů vysoké věže. Velikostí šestkrát předčí londýnský Big Ben a je vyzdoben 98 miliony kousků skleněné mozaiky.

Autor:

Pylová sezóna: Jak poznat alergii u svých dětí?
Pylová sezóna: Jak poznat alergii u svých dětí?

Alergie je nepřiměřená reakce imunitního systému na běžné, obecně neškodné látky v okolním prostředí. Taková látka, která vyvolává alergickou...