Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Ransdorf byl člověk svého druhu, ale určitě osobnost, vzpomíná Cyril Svoboda

Zprávy z EU

  16:39
PRAHA - S Miloslavem Ransdorfem se Cyril Svoboda potkával celou dobu, co seděl v Poslanecké sněmovně. Měli společné zájmy a komunistický europoslanec mu často půjčoval knihy. „Budu na něj vzpomínat v dobrém,“ říká diplomat Svoboda. Kondolenci poslal i premiér Bohuslav Sobotka.

Miloslav Ransdorf s Cyrilem Svobodou v roce 2003. foto: Luboš Palata, MAFRA

Cyril Svoboda v Lidových novinách

Cyril Svoboda, diplomat, člen KDU-ČSL

„Byl člověk svérázný, svého druhu. Zajímavé na něm bylo to, že uměl mnoho jazyků, měl velmi dobrý smysl pro humor. Vzpomínám na naše debaty o knihách a na to, jak mi jako marxista půjčoval mystickou literaturu, tedy křesťanskou filosofii. Samozřejmě jsme spolu nemohli nikdy souhlasit v pohledu na svět, ale určitě byl osobností. Nemůžu soudit jeho jednotlivé kroky, ale osobností byl. Naposledy jsme se viděli v jedné restauraci, je to asi tři čtvrtě roku zpátky. Měl jsem ale pocit, že byl pod velkým tlakem. Coby výrazná osobnost musel narážet a asi i narážel, ale budu na něj vzpomínat v dobrém.“

Jaromír Štětina, europoslanec za TOP 09

„Budiž mu země lehká.“

Bohuslav Sobotka

Bohuslav Sobotka, předseda vlády ČR

„Je mi to líto, vyjadřuji upřímnou soustrast jeho rodině a přátelům. I když jsem s řadou názorů pana Ransdorfa nesouhlasil, respektoval jsem ho jako velmi vzdělaného člověka, jako politika s širokým rozhledem.“

Miloš Zeman, prezident

„Je mi to líto. Byl to jeden z nejbystřejších intelektuálů, kterého jsem poznal.“

Jan Zahradil, europoslanec za ODS

„Právě jsem se dozvěděl, že zemřel můj EP kolega Miloslav Ransdorf. Je mi to líto. Byť z opačného pólu spektra, byl to chytrý a vzdělaný, ač poněkud nepraktický člověk. Rád jsem se s ním v debatách utkával. Upřímnou soustrast pozůstalým.“

Libor Rouček, bývalý europoslanec

Rouček Libor

„Miloslav Ransdorf ani komunisté nikdy nebyli můj šálek čaje. Přesto vyjadřuji Ransdorfově rodině upřímnou soustrast.“

Jiří Dolejš, KSČM

Jiří Dolejš

„Víme to už od odpoledne. Našli ho doma v bezvědomí, odvezli ho, ale už ho nedali dohromady. Je to člověk, který mě provázel 30 let. Kolega, se kterým jsme působili ve vědě, v Prognostickém ústavu. Spolu jsme zakládali KSČM. Byl to velmi blizký člověk, intelektuál. I když byl kontroverzní, odešel velký mozek,“ uvedl Dolejš pro Aktuálně.cz.

Kateřina Konečná, Jiří Maštálka, KSČM

Europoslankyně Kateřina Konečná (KSČM).

„Ztráta každého člověka je tragédií. Česká delegace europoslanců za KSČM ztratila svého dlouholetého kolegu a blízkého spolupracovníka, který oplýval mimořádnými znalostmi, jazykovými schopnostmi a zkušenostmi. Jako takového ho budeme velmi postrádat a bude nás mrzet každá chvíle, kdy nám nepřispěje radou a odbornou pomocí. Za svou dlouhou politickou kariéru dokázal mnoho dobrého a doufáme, že se na něj a jeho práci nezapomene. S těžkým srdcem se s ním loučíme a jeho rodině a nejbližším přejeme pevné nervy v těžkých dobách.“

„Ještě jsme společně večer seděli a rozebírali další postupy naší práce v Evropském parlamentu. Dnes nastal šok. Po informaci, že je Míla v nemocnici a následně o jeho úmrtí. Stále to nemůžeme pochopit. Kamarád, spolustraník, spolubojovník Míla. Znali jsme se příliš dlouho na to, aby každé slovo navíc nebylo příliš laciné. Budou nám chybět jeho pohotové slovní obraty, bonmoty, citáty klasiků i jeho jazykové znalosti. Nechce se uvěřit, ale i takový život je a musíme se s touto skutečností smířit. Mílo, děkujeme ti za všechnu práci. Čest Tvé památce!

Vizitka europoslance za KSČM Miloslava Ransdorfa:

  • Vzdělání: Absolvoval Filozofickou fakultu Univerzity Karlovy (1977).
  • Zaměstnání: Přednášel dějiny filozofie, v letech 1984 až 1990 byl zaměstnancem Prognostického ústavu Československé akademie věd (ČSAV); do politiky vstoupil jako poslanec Federálního shromáždění ČSFR, v němž působil od června 1990 do konce roku 1992, v dolní komoře českého Parlamentu pak zasedal v letech 1996 až 2004, kdy získal mandát v Evropském parlamentu (EP); křeslo v EP Ransdorf obhájil v předloňských volbách, byl místopředsedou výboru pro průmyslu, výzkum a energii EP.
  • Členství a funkce v politických stranách: Členem komunistické strany byl od roku 1972 (od roku 1990 KSČM); v letech 1993 až 2004 zastával funkci místopředsedy; v květnu 2004 neúspěšně kandidoval na předsedu strany; v EP pozastavil členství ve Skupině konfederace Evropské sjednocené levice a Severské zelené levice (GUE/NGL).
  • Ostatní:
  • - Loni v prosinci Ransdorfa a tři Slováky zadržela švýcarská policie v curyšské bance. Švýcarské státní zastupitelství proti nim vede trestní řízení kvůli majetkovým deliktům. Ransdorf, který kvůli případu pozastavil členství v levicové frakci Evropského parlamentu, odmítal, že se dopustil čehokoli nezákonného.
  • - Ransdorfovo jméno se dříve objevovalo v souvislosti s jeho milionovými dluhy, byla na něj dokonce uvalena exekuce. Své závazky prý ale v roce 2013 splatil. Pozornost poutaly i jeho dopravní nehody.
  • - Podle médií Ransdorf figuroval jako svědek (poškozený) v rozsáhlé kauze obchodníků s padělky děl světoznámých malířů. Poškozených v případu je více než desítka z ČR i ze zahraničí.
  • - Byl autorem několika publikací, například Nové čtení Marxe (1996).
  • - Byl ženatý, s manželkou Vlastou měl dceru Anetu.
  • Zdroj: ČTK
Autoři: ,

Kdy dát dětem první kapesné a kolik?
Kdy dát dětem první kapesné a kolik?

Kdy je vhodný čas dávat dětem kapesné a v jaké výši? To jsou otázky, které řeší snad každý rodič. Univerzální odpověď však neexistuje. Je ale...