Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Ransdorf strávil noc ve vězení, obvinění z podvodu odmítá a míří domů

Zprávy z EU

  8:46aktualizováno  15:15
CURYCH/PRAHA - Europoslanec KSČM Miloslav Ransdorf strávil noc ve vězení, propuštěn byl v sobotu dopoledne. Podle vedoucí své kanceláře Heleny Suché už je na cestě zpět do České republiky a k situaci se po návratu vyjádří na svém facebookovém účtu. Podle slov Suché Ransdorf odmítá, že by účet s 350 miliony euro na jeho jméno existoval.

Miloslav Ransdorf na archivním snímku z roku 2008. foto: Jan StrouhalMAFRA

Europoslance za KSČM zatkla švýcarská policie spolu se třemi Slováky. Údajně se v bance v Curychu pokusili neoprávněně vybrat 350 milionů eur, což odpovídá přibližně 9,5 miliardě korun. V sobotu dopoledne ho Švýcaři propustili. „Pan Ransdorf mi volal okamžitě po svém propuštění. Noc ve vězení strávil proto, že imigrační úřad, který se touto agendou zabývá už večer nepropustil, takže ho propustili už ráno,“ uvedla pro Lidovky.cz Suchá.

Ransdorf chtěl získat ze švýcarské banky 350 milionů eur, nesedělo datum narození

Dva ze tří zadržených Slováků, jakož i europoslanec Miloslav Ransdorf (KSČM) byli podle slovenského ministra vnitra Robert Kaliňák propuštěni. Podle slovenského Denníku N tři zadržení slováci byli Attila D., Juraj H. a Peter G. Juraj H. a Peter G. podle obchodního registru figurují v jedné investiční firmě. Informaci o zatčených slovenských občanem potvrdil i slovenský ministr vnitra Robert Kaliňák. “Máme informace, že byli zadržení policií při úkonech v bance, které neodpovídali skutečnostem, podali jsme pomocnou ruku a dále je to v rukách švýcarských orgánů,” citoval denník N. ministra.

Slovenský deník rovněž přišel se zprávou, že poté, co banka odhalila nesrovnanosti, se čtveřice mužů začala chovat agresivně. Poté zasáhla městská policie.

Ransdorf se k celé situaci podle Suché vyjádří po návratu na svém oficiálním facebookovém účtu. Ransdorf ale cestuje autem, proto je možné, že návrat do České republiky bude trvat déle. Vyjádření na Facebooku by se mohlo objevit kolem sobotní půlnoci.

KSČM nebude případ komentovat až do doby, kdy Miloslav Ransdorf podá vedení strany vysvětlení, a strana bude znát i vyjádření orgánů činných v trestním řízení, uvedlo v pátek tiskové oddělení komunistické strany.

Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) v pátek novinářům řekl, že v případu jde s největší pravděpodobností o pokus o finanční podvod.

Vyšetřování podle LN pracuje s několika verzemi. Jednou z nich je, že nešlo o první podobný pokus. Další možností je, že se skupina snažila dostat k takzvaným mrtvým penězům po židovských klientech švýcarských bank. Podle neoficiálních informací Respektu se o případ velmi intenzivně zajímá slovenská strana a kauza se tu již řeší na úrovni vlády.

Vyjádření na Twitteru bylo falešné

Po poslancově zadržení se na twitteru objevil účet s jeho jménem a s vyjádřením, kde sliboval tiskovou konferenci a popíral všechna obvinění, které považoval za cílenou diskreditaci. Suchá pro Lidovky.cz uvedla, že Ransdorf má telefon staršího typu, který nemá připojení na internet. „Twitterový účet na kterém měl učinit prohlášení je den starý, pochybuji, že by si ho pan Ransdorf sám založil. Kdyby o to měl zájem, požádal by o zřízení a spravování účtu svou kancelář,“ řekla. Účet byl později označen za falešný a v sobotu odpoledne z Twitteru zmizel úplně.

Podobně se pro ČTK vyjádřili jeho straničtí kolegové. Také oni pochybují, že by se vyjadřoval přes twitter. Europoslankyně za KSČM Kateřina Konečná čeká na skutečné Ransdorfovo vyjádření, sociální sítě podle ní nevyužíval. „Pochybuji, že první, co by udělal po propuštění, by bylo, že si založí účet na twitteru,“ řekla ČTK Konečná. Uvedla, že Ransdorf se zatím neozval ani předsedovi KSČM Vojtěchu Filipovi, který mu opakovaně volal a posílal SMS zprávy. „Čekáme, že se nám co nejdříve ozve a vše vysvětlí,“ uvedla.

Vojtěch Filip v pátek pozdě večer v České televizi řekl, že zjišťoval, zda některý z výborů Evropského parlamentu, jejichž členem je i Ransdorf, neřeší otázku takzvaných spících kont ve švýcarských bankách patřících obětem holocaustu. Ransdorf ale podle Filipa žádný úkol řešit tento problém v Curychu neměl.

Komunista měl problémy už dříve

FINANČNÍ POTÍŽE MIROSLAVA RANSDORFA

Imunita europoslanců platí pouze pro politické aktivity spojené s jejich mandátem, sdělil mluvčí Evropského parlamentu Jaume Duch-Guillot. „V tomto konkrétním případě, pokud by to byl ́zjevný trestný čin ́, je obtížné si představit, že by mohl být chráněn imunitou,“ dodal. Zdůraznil ale, že je to věc švýcarského žalobce.

Kromě politiky se Ransdorfovo jméno v českých médiích objevovalo již dříve kvůli milionovým dluhům, které mu vznikly z půjčky na stavbu vily. Byla na něj uvalena exekuce a hrozila mu dražba jak vily, tak i bytu. V roce 2013 prý závazky po deseti letech splatil. V roce 2013 měl Ransdorf incident s nizozemským televizním reportérem, kterého slovně i fyzicky napadl poté, co jej novinář obvinil z údajně klamavého vykazování přítomnosti v Evropském parlamentu. Podle médií Ransdorf figuruje jako svědek a poškozený v rozsáhlé kauze obchodníků s padělky děl světoznámých malířů. Poškozených v případu je více než desítka z ČR i ze zahraničí.

Autoři: ,