26. srpna 2011 16:40, aktualizováno  20:54 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Rasové napětí na severu: vzduchem létaly větve i kameny

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
Demonstrace ve Varnsdorfu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Demonstrace ve Varnsdorfu. | foto:  Jan Zatorsky, Lidové noviny

VARNSDORF Demonstrace, které se v pátek konala v Rumburku, se v podvečer vyostřila. Při pochodu demonstrantů kolem romského gheta dokonce vzduchem létaly i kameny. Policie poté nejaktivnější část davu rozehnala a situaci zklidnila.

Demonstrace se ve Šluknovském výběžku konaly dokonce dvě. Ve Varnsdorfu se sešlo asi 200 lidí, v Rumburku asi 1500. Zatímco Varnsdorfští se po asi hodině a půl rozešli, v Rumburce se stovky lidí vydaly na pochod městem k domům obývaným Romy.

Krátce před devatenáctou hodinou začala policie brzdit dav asi pěti set lidí, který stále pochodoval Rumburkem a provokoval Romy. Dav jednomu z domů rozbil plot a hodil větev do okna. Z davu zněla hesla jako Romové do práce, nebo Vraťe, co jste nakradli. Podle České televize dokonce vzduchem létaly kameny. 

Protest v Rumburku.

Po chvíli začali těžkooděnci nejaktivnější demonstranty rozhánět a čtyři z nich zatkli. Pochodující přitom chvíli sledoval jen policejní vrtulník. Jednoho demonstranta policisté zatkli, další předvedli kvůli různým přestupkům. Krátce po 20:30 policie ukončila oficiálně zásah.

V davu byli i extremisté

Mítink v Rumburku trval jen 17 minut, během kterých nejdříve zkoušeli mluvit politici pořádající ČSSD, kteří sklidili silný pískot, pak se na pódium postavil jeden z původních organizátorů, zastupující sdružení Občanský odpor. Holohlavý a svalnatý muž, vystupující jako Josef Mašín, v emotivním projevu k zaplněnému náměstí
vyzýval k umravnění nepřizpůsobivých, za což sklidil značný aplaus.
Mašín po projevu opakovaně zdůraznil, že není extremista. Současně přijímal gratulace od holohlavých mladíků, oblečených v tričkách značek, které jsou velmi populární mezi pravicovými radikály. "Myslím, že po dnešní demonstraci nás vezme radnice konečně na vědomí a začne s námi jednat," řekl Mašín. Většinu v publiku ale měli na pohled obyčejní lidé.

My problémy neděláme, říká Milan S.

Milan bydlí na ubytovně v Centru sociálních služeb a pyšní se ukázkovou mačetou. Podobně vyzbrojení jsou i jeho soukmenovci - většina sází na mačety, někomu vyhovuje železná tyč, další si případně vystačí s boxerem. Horké odpoledne tráví se svými blízkými venku před ubytovnou a společně čekají, jak se dnes situace ve Varnsdorfu vyvine.

Kdo dělá ve Varnsdorfu největší problémy?
Já se tady narodil. Místní lidé vám všichni potvrdí, že s námi, co už tu žijeme dlouho, nejsou problémy. Potíže dělají ti, kteří se sem přistěhovali. Ze Slovenska, z Chomutova...

Co dělají ti přistěhovalci?
Přepadávají lidi, kradou, a tyhlety blbosti. Lidé nás pak házejí do jednoho pytle!

A nemůžete si i "ty nové" nějak srovnat?
Od toho je přece policie. A co já jim budu říkat? Nemůžu říct "proč to děláš", když je někdo třeba starší než já. On to uslyší jedním uchem a druhým to stejně pustí ven. My ty nové ani neznáme. Ale co si tady starosta nadělal, to má!

Ale jak říkáte, místní vás potom nebudou rozlišovat na "ty dobré" a "ty špatné". Tohle přece může vyústit v konflikt hlubšího rázu.
My problémy fakt neděláme. Ale když nás někdo napadne, tak se budeme bránit. Tady si každý hlavně chrání svoje děti. Teď se říká, že tu bude demonstrace skinů a budou napadat romskou komunitu. Takže my se taky dáme dohromady.

Máte nějaké signály, že po vás půjdou extremisté?
Žádný signály nemáme, ale člověk musí bejt připravenej. Skini se třeba svolávají přes internet a pak někam jedou autobusem, to Romové ne. Ale lidi si to řeknou.

(Do rozhovoru vstupuje další Rom) Můžu říct na to taky názor? Když tenkrát upálili tu holčičku (Natálku Sivákovou na Vítkově, pozn.red.), tak my se jim taky pomstíme. Ta holčička bude do smrti mrzák.

(pokračuje Milan S.)... ale to bylo to samý teď nedávno s těma mačetama, ti by měli dostat stejný tresty! To přece nejde rozlišovat jestli černej nebo bílej. Proč nám cikánům pořád vyhrožujou, že nás pozabíjej?

Vám někdo vyhrožuje?
No skini. Že sem do Varnsdorfu přijedou a napadnou nás. Ale my jsme na ně připravený! Nás je tady hrstka, ale určitě by nám přijeli pomoct i z okolí. Tak padesát, stovka by nás určitě byla.

Varnsdorfská domobrana z místní ubytovny zapózovala fotografovi LN. Respekt budí hned na první pohled. Její členové tvrdí, že v obci žijí už řadu let a nejsou těmi, kdo tropí násilí. To mají prý na svědomí výhradně noví přistěhovalci.

RASOVÉ NAPĚTÍ NA SEVERU NEPOLEVUJE:

Ve Varnsdorfu se i přes nepovolení demonstrace vedením města na náměstí sešly asi dvě stovky lidí. Nejprve se místní obořili na členy Dělnické strany sociální spravedlnosti, ať z jejich shromáždění nedělají politickou věc. Většinu davu tvořili místní, kteří na začátku mítinku zdůrazňovali, že jim nejde o nenávist k Romům, ale o snahu řešit kriminalitu.

Policie kvůli rostoucímu počtu násilností na severu Čech vyslala do oblasti 50 těžkooděnců, aby pomohli situaci uklidnit. Násilnosti nejsou příliš pravděpodobné, tvrdí policie. 

DO OBLASTI DORAZILY POSILY:

Členové místní domobrany jsou připraveni své rodiny ochránit.

VYHROCENÍ SITUACE

Ve městech Šluknovského výběžku na severu Čech v uplynulých měsících výrazně vzrostlo násilí. Místní tvrdí, že za to mohou realitní kanceláře, které do oblasti sestěhovávají takzvané nepřizpůsobivé občany z jiných částí Česka.

Pohár přetekl, když v srpnu došlo hned ke dvěma ostrým konfliktům: nejdřív zaútočila skupina pěti Romů mačetami na osazenstvo herny v Novém Boru na Českolipsku, o 14 dnů později potom v Rumburku zaútočila skupina až 20 Romů na mnohem menší skupinku místních starousedlíků. Celkem čtyři napadení z obou útoků skončili se zraněními v nemocnici. Záhy poté se objevily obavy z možné odvety místních či nacionalistů.

Jan Martinek, Lidovky.cz