19. října 2008 15:06 Lidovky.cz > Zprávy > Volby

Rath chce krajské referendum o radaru

Jiří Paroubek a David Rath se radují z vítězství  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jiří Paroubek a David Rath se radují z vítězství | foto: ČTK

PRAHA Středočeský volební lídr ČSSD a kandidát na hejtmana David Rath hodlá vyhlásit krajské referendum o americkém radaru, který má stát v Brdech. Řekl to novinářům po zasedání předsednictva sociální demokracie v Lidovém domě.

"Já jsem připraven, pokud to bude aktuální, navrhnout krajské referendum o umístění nebo neumístění radaru na území Středočeského kraje," uvedl Rath. Je totiž přesvědčen, že by bylo pro vládu "hodně zavazující", třebaže by mělo jen doporučující či orientační charakter.

Důležité podle Ratha také je, jak dopadne druhé kolo senátních voleb, které se bude konat v pátek a v sobotu 24. a 25. října. Kdyby se sociální demokracii podařilo zvrátit nynější většinu ODS v Senátu, kde má 41 senátorů z celkových 81, "pak by se stal osud radaru bez referenda velmi pochybný, problematický a nejistý", soudí Rath.

Česká vláda podepsala se Spojenými státy smlouvy o radaru letos v létě. Nyní je čeká ratifikace v parlamentu. Sociální demokraté jsou proti stavbě radaru, který má být spolu se základnou v Polsku součástí protiraketového amerického deštníku. Vadí jim, že není součástí obranného systému NATO. Chtějí také, aby mohli občané o radaru rozhodnout v referendu.

ČSSD dvakrát uspořádala vnitrostranickou anketu, ve které zjišťovala, zda členové strany chtějí radar a zda by podle nich o něm měli občané sami rozhodnout v referendu. V obou případech se drtivá většina sociálních demokratů vyjádřila proti radaru a pro referendum.

Lidovky.cz, ČTK

ROZHODNUTO: Obědy zdarma budou jen pro některé děti
ROZHODNUTO: Obědy zdarma budou jen pro některé děti

Několikaměsíční dohady jsou u konce. Vláda rozhodla, že obědy ve školách zdarma se nebudou týkat každého. Kdo na ně dosáhne a kolik to bude stát?

Najdete na Lidovky.cz