25. listopadu 2008 10:55 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Rath už začal měnit vedení nemocnic

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 177Diskuse
Hejtman Středočeského kraje David Rath při projevu. (v pozadí jeho předchůdce Petr Bendl) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Hejtman Středočeského kraje David Rath při projevu. (v pozadí jeho předchůdce Petr Bendl) | foto: Eva KořínkováČTK

PRAHA Několik hodin po nástupu do funkce středočeského hejtmana začal David Rath provádět personální změny. Vyměnil představenstvo nemocnic v Benešově, Kolíně, Kladně, Mladé Boleslavi a Příbrami a očekává se, že v úterý budou odvoláni ředitelé těchto zařízení.

Rath v pondělním pořadu České televize Události komentáře řekl, že se nejedná o politickou pomstu, i když podle něj byla představenstva nemocnic doposud sestavena jen z prominentů a exponentů ODS.

"Museli jsme odvolat stávající členy představenstva, aby mohla ČSSD plnit své předvolební sliby a zrušit poplatky v nemocnicích," uvedl Rath. Podle něj jsou nová představenstva na rozdíl od předchozích "zcela apolitická".

Připustil, že v úterý nová představenstva odvolají dosavadní ředitele nemocnic. "Většina těchto ředitelů je podepsána pod velmi problematickými privatizačními smlouvami jak na jednotlivé provozy, tak na celé části těchto nemocnic, a myslím si, že to ještě bude mít další dohry," řekl Rath.

Noví ředitelé pěti středočeských krajských nemocnic by měli být jmenováni ještě během dneška a středy, řekl Rath (ČSSD). Radní podle Ratha také jmenovali advokáta Aleše Buriánka do funkce předsedy představenstev všech pěti oblastních zdravotnických zařízení. "Je to takzvaný koncern, který umožňuje, aby byl jeden předseda představenstva pro všechny členy koncernu," vysvětlil Rath. 

Nový hejtman také vyměnil zástupce kraje v Bruselu. Středočeský kraj v Bruselu zastupuje Petr Hnízdo. Místo něj chce nový hejtman svého spolustraníka Marka Semeráda. Ten vede radnici v Cerhenicích na Kolínsku a sedí ve středočeském zastupitelstvu.

Rath ve funkci středočeského hejtmana vystřídal místopředsedu ODS Petra Bendla, který vedl kraj uplynulých osm let. Ratha dnes podpořilo 36 z celkového počtu 65 krajských zastupitelů. Vedle sociálních demokratů pro něj hlasovali také všichni komunisté.

Lidovky.cz
  • 177Diskuse