Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Pět otázek a odpovědí kolem Ratha a jeho úplatku

Česko

  16:45aktualizováno  21:47
PRAHA - Takhle rychlý konec politické kariéry si David Rath patrně nepředstavoval. Ještě v pondělí v podvečer se mohl cítit jako jeden z lídrů levice, o 24 hodin později už měl za sebou celodenní pobyt na policii a před sebou návrh státní zástupkyně na uvalení vazby. Podívejte se na přehled toho, co se vlastně stalo i na základní otázky a odpovědi celé kauzy.

Policisté z domu šéfky kladenské nemocnice Kateřiny Pancové odvezli jednu osobu. Není však jasné, zda se jednalo o ni. Osoba (na snímu) se kryla černým kabátem a na hlavě měla černou čepici. foto:  Jan Zatorsky, Lidové noviny

1) Proč policie zasáhla?

V pondělí večer proběhla policejní akce, při které policie zadržela poslance ČSSD a středočeského hejtmana Davida Ratha. "U pana doktora Ratha bylo přímo v jeho rukách nalezeno sedm milionů korun při tom, když opouštěl určitý prostor, kde k páchání trestné činnosti došlo," popsala později akci ústecká krajská zástupkyně Lenka Bradáčová. Do pondělního zátahu byla podle ředitele protikorupční policie Tomáše Martince zapojena stovka policistů, zakázky ve Středočeském kraji prověřovali kriminalisté již v průběhu loňského roku.

2) S čím souvisí úplatek?

Předmětem zájmu detektivů jsou podle zjištění serveru Lidovky.cz tendry ve středočeských nemocnicích; skupina ale údajně organizovala i podvody s eurodotacemi při rekonstrukci Buštěhradského zámku. Ministerstvo financí kvůli Rathovu zadržení pozastavilo certifikaci výdajů pro Regionální operační program Střední Čechy. Bradáčová však naznačila, že se kauza týká i severních Čech.

3) Proč poslanci nepomohla imunita?

Poslance obvykle chrání před policejním stíháním imunita, ale v tomto případě se Ratha netýkala, protože byl zadržen přímo při spáchání trestného činu. "Ústava této země umožňuje, aby tomu tak bylo, pokud se situace vyhodnotí jako situace, kdy policie musí zasáhnout, zamezit páchání další trestné činnosti," vysvětlila státní zástupkyně Bradáčová.

Vše o úplatkářské aféře

Policie ihned po zadržení informovala předsedkyni Poslanecké sněmovny Miroslavu Němcovou, které dala souhlas s postavením Ratha před soud. "Tento souhlas nahrazuje podle Ústavy České republiky souhlas Poslanecké sněmovny s trestním stíháním a tudíž mohlo být panu doktoru Rathovi sděleno obvinění a proti jeho osobě zahájeno trestní stíhání," popsala zástupkyně. Kriminalisté Ratha vyslechli už jako obviněného. O samotném vydání poslance k trestnímu stíhání však bude ještě rozhodovat Poslanecká sněmovna na své nejbližší schůzi.

4) Kriminální čin, nebo policejní šikana?

David Rath nejprve ráno přes svou mluvčí označil své zadržení za politický útok, policie podle něj zneužívá svou pravomoc k zastrašování a likvidaci politických odpůrců. Také špičky ČSSD žádaly dopoledne policejního prezidenta Petra Lessyho a ministra vnitra Jana Kubiceho, aby vysvětlili postup policie. V průběhu dne se však postoj vedení ČSSD změnil. Předseda strany Bohuslav Sobotka oznámil, že sociálnědemokratičtí poslanci budou ve sněmovně hlasovat pro vydání svého kolegy Davida Ratha obviněného z přijetí úplatku trestnímu stíhání. Sobotka v Brně prohlásil, že v případě takto vážného obvinění a korupčního podezření si nedokáže představit jiný postup.

Politické pozadí popřel i policejní prezident Petr Lessy. "Policie ČR pod mým vedením tady není od toho, aby zasahovala do soutěže politických stran a aby kriminalizovala nebo dekriminalizovala nějaké jednání," uvedl a vyzval politiky, aby "neočerňovali a nedehonestovali policisty".

5) Koho dále policie stíhá?

 V případu figurují kromě Davida Ratha čtyři muži a tři ženy. Policie zatím nechce, s výjimkou poslance Ratha říct, kdo patří mezi další zadržené. "Přípravné řízení je neveřejné, ale situace je tak závažná, že musíme informace podat," uvedla státní zástupkyně Bradáčová. Nikoho dalšího však nejmenovala. Podle informací serveru Lidovky.cz patří mezi další zadržené bývalý poslanec ODS Petr Kott, ředitelka kladenské nemocnice Kateřina Pancová a Pavel Drážďanský - ředitel stavební firmy Konstruktiva Branko.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!