Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Rathovy vězeňské expertizy? Sněmovna tají, komu za ně platí

Česko

  7:00
PRAHA - Ač David Rath strávil většinu loňského roku ve vazební věznici, dokázal do poslední koruny vyčerpat balík peněz, které má coby poslanec k dispozici na expertizy. Jaké posudky si nechal vypracovat a kdo za ně inkasoval desítky tisíc korun, se ovšem snaží Sněmovna stůj co stůj utajit.

"Je to Kubiceho předvolební akce," řekl Rath novinářům foto: Ondřej Němec, Lidové noviny

"Částky lze poskytnout pouze v celkové výši, jedná se o 155 184 korun," odpověděla Kancelář Poslanecké sněmovny serveru Lidovky.cz, který o údaje žádal s odvoláním na zákon o svobodném přístupu k informacím.

Přitom: kdyby sněmovní aparát data odtajnil, předešel by například spekulacím, že David Rath využil expertné nikoliv pro práci zákonodárce, ale pro potřeby obhajoby ve vlastním kriminálním případu.

Jaké náhrady loni inkasoval David Rath, najdete ZDE:

Zneužívání náhrad není ryze českým fenoménem. Když před lety britští novináři získali detaily o náhradách tamních politiků, ukázalo se kupříkladu, že si nechávali proplácet pornofilmy či stavbu tenisových kurtů.

Česká Sněmovna ovšem zveřejnění detailů o expertném tvrdošíjně odmítá. "Objednavatelem služby musí být poslanec. Poslanec je odpovědný za dodržení podmínek dodání a za řádné vyúčtování. Kancelář Poslanecké sněmovny tedy není v tomto případě povinným subjektem dle zákona o poskytování informací," tvrdí Roman Žamboch, ředitel tiskového odboru Sněmovny.

Máme, ale nedáme

Jenže sněmovní kancelář údaji disponuje, což sám Žamboch přiznává. "Kancelář proplácí prokázané výdaje za odborné práce na základě předložené faktury. Kopie faktur lze v souladu se zákonem o ochraně osobních údajů poskytnout třetí osobě pouze se souhlasem fyzické osoby, k níž se osobní údaje vztahují," uvádí Žamboch.

Soudy přitom v minulosti už několikrát v obdobných situacích nařídily úřadům, aby data poskytly. "Má-li kterýkoliv povinný subjekt požadovanou informaci, musí ji poskytnout. Kdo je zadavatel, nehraje roli," říká Oldřich Kužílek, spoluautor zákona o svobodném přístupu k informacím. "Považuji to za chybný postup. Měli by tuto informaci poskytnout," dodává Kužílek, jinak poradce pro otevřenost veřejné správy z neziskové organizace Otevřená společnost.

Spor o expertné má ještě jeden rozměr: poslanci mohou pro svou práci zdarma využívat služeb Parlamentního institutu, který pro zákonodárce podle jejich požadavků zpracovává například srovnávací studie konkrétních právních úprav.

Co je tzv. expertné 

Jde o náhradu, kterou poslancům určil zákon na „administrativní a odbornou práci“. Peníze mohou použít nejen na posudky k zákonům, ale třeba na monitoring tisku či správu webových stránek. Pro fakturaci postačuje jediné: podpis poslance. Měsíčně může jeden poslanec vyúčtovat 12 932 korun, částku však mohou zákonodárci vyčerpat i jednorázově.

Část poslanců čerpá expertné průběžně, někteří poslanci využívají jen zlomek částky. Někteří z politiků vyfakturovává celou částku v prosinci - jinak by zůstala ve státní pokladně.

Autor:

Měsíc bez starostí s BEBELO® Milk 2: Vyhrajte zásobu mléka pro miminko
Měsíc bez starostí s BEBELO® Milk 2: Vyhrajte zásobu mléka pro miminko

Zajistěte svému miminku to nejlepší hned od začátku s BEBELO® Milk 2, které je pečlivě vyvinuté pro harmonický růst a vývoj vašeho dítěte. Mléko...