Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Reakce na ukradené e-maily? Nepoužívejte banální hesla, varovali ‚ajťáci‘ poslance

Česko

  6:06
PRAHA - Chraňte si své e-maily, vzkázali sněmovní „ajťáci“ poslancům poté, co neonacisté zveřejnili korespondenci premiéra Bohuslava Sobotky. Zákonodárci tak dostali krátký manuál, jak se před případnými útoky ochránit. V budoucnu prý parlament plánuje ještě více zpřísnit bezpečností opatření.

Hackeři v Rakousku protestují proti chystanému zákoně o telekomunikacích. foto: Shutterstock

Používejte delší heslo, v určitých intervalech ho měňte a vyvarujte se v něm banálních slov, takové rady dostali všichni poslanci od sněmovních specialistů na IT bezprostředně po úniku premiérových e-mailů. „Není to úplně manuál. Jsou to stručné bezpečností informace,“ prozradil Pavel Smolek, ředitel odboru informatiky v Poslanecké sněmovně.

Vyvarovat se prosáknutí citlivých informací mohou poslanci ale i používáním služebního mailu a notebooku. „Zásadní výhoda poslaneckých e-mailů je, že si bezpečnost upravíme podle sebe,“ vysvětlil Smolek.

Bez služebních počítačů se navíc politici nedostanou do uzavřené sítě Poslanecké sněmovny. „Soukromými notebooky se mohou připojit pouze do veřejné části,“ tvrdí Smolek. Nedostanou se tak dál, než obyčejný návštěvník, co se připojí na parlamentní Wi-Fi.

Školení pro poslance

Každý nový poslanec navíc musí projít speciálním bezpečnostním školením. „Poslanecká sněmovna je v tomto směru zabezpečena velmi dobře. Každý poslanec, když vyfasoval pracovní notebook, absolvoval školení o bezpečnosti. Učil se, jak používat pracovní e-mail a intranet ve sněmovně,“ popsal poslanec Petr Gazdík (STAN).

Mailová korespondence Bohuslava Sobotky se dostala na veřejnost.

Někteří politici se také snaží přes internet nepsat o ničem, co nechtějí, aby se dostalo na veřejnost. „Předpokládám, že to, co píši do telefonu či posílám e-mailem, je v podstatě veřejné,“ tvrdí například Jeroným Tejc (ČSSD).

V budoucnu pravděpodobně v parlamentu dojde k ještě dalšímu zpřísnění bezpečnostních opatření. Ke sněmovním e-mailům se například plánuje přidat i dvojitá autorizace při přihlašování. To znamená, že by nestačilo pouze heslo, ale uživatel by musel například zadat ještě kód, který mu bude zaslán na mobilní telefon. Takovou funkci totiž současný systém ve sněmovně postrádá. „Počítáme s tím a do budoucna to připravíme a budeme to nabízet,“ míní Smolek.

Autor: