Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Recese, nebo rasový útok?

Česko

Google se omluvil za obrázek Michelle Obamové s „opičími“ rysy. Kvůli svobodě projevu ho ale neodstranil

WASHINGTON/PRAHA Internetová společnost Google se omluvila za obrázek první dámy Spojených států s dokreslenými rysy opičí tváře. Ten se až do včerejšího dne objevoval na prvním místě nalezených portrétů, pakliže si kdokoliv zadal do internetového vyhledávače obrázků jméno Michelle Obamové. Incident, který společnost Google označila za „nepříjemnou náhodu“, vyvolal po celém světě otázky po hranicích mezi vtipnou recesí a rasistickým útokem.

„Výsledky našeho vyhledávání mohou být někdy urážlivé. Souhlasíme.“ Tak zněl přípis, který se jako reakce Googlu na stížnosti objevil vedle nalezeného obrázku. „Omlouváme se, pokud jste měli s používáním vyhledávače Google nepříjemné zkušenosti,“ vyjádřili se oficiálně zástupci společnosti.

Zablokovat upřednostněné vyhledávání „opičího“ portrétu Obamové však nezamýšleli. „Především musíme podporovat svobodu projevu,“ citovaly Los Angeles Times mluvčího Googlu Scotta Rubina, „Fakt, že by obrázek mohl někoho urazit, ještě není důvodem k jeho odstranění,“ prohlásil také.

Právě kvůli těmto výrokům se ovšem v minulých dnech strhla ve světových médiích a na internetových blozích debata o tom, kdy překračuje svobodný projev hranice zákona a kdy je tedy možné recesivistickou fotomontáž považovat za projev rasismu. Samotný obrázek zesměšňující manželku amerického prezidenta přitom nikoho tolik nezarážel jako skutečnost, že jeho zveřejnění muselo být záměrně podpořeno nastavením přednostního umístění na první příčku internetového vyhledávače.

Zástupci Googlu však jakékoliv přímé prosazování obrázku Michelle Obamové s „opičím“ obličejem popřeli. „Ujišťujeme vás, že společnost Google se neztotožňuje s názory webových serverů, které obrázky zveřejňují, a ani je záměrně nepropaguje,“ stálo také v záhlaví zobrazované stránky vyhledávače. Obrázek, jež způsobil pozdvižení, byl zveřejněn internetovým blogem Hot Girls (Žhavé dívky).

Tvůrce blogu, který měl být podle Googlu také iniciátorem přednostního vyhledávání, se nakonec včera odpoledne - poté, co se na internetu a v médiích objevila ze strany Googlu vysvětlující stanoviska - rozhodl obrázek vymazat. Na svou stránku pak umístil omluvu (nejprve v čínštině, poté i v angličtině), jež říká, že dokument byl sám vygenerován automatickým programem, a ujišťuje, že jeho zveřejnění nemělo být vyjádřením žádných rasistických či politických názorů.

Přes všechny omluvy a vysvětlení nicméně zůstává zajímavostí, že webová stránka Hot Girls je provozována hostícím serverem Blogger, jenž nepatří nikomu jinému, než internetovému gigantu Google. Mluvčí společnosti Rubin dodal, že uživatelé Bloggeru jsou zavázáni svým souhlasem s podmínkami provozování stránek, jež vylučují obsah, který by propagoval jakoukoliv diskriminaci určitých skupin lidí. Zda ovšem podle Googlu došlo k porušení podmínek v případě webu Hot Girls, už neuvedl.

***

„Fakt, že by obrázek mohl někoho urazit, ještě není důvodem k jeho odstranění.“

Autor: