Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Řecko má nový plán tvrdého šetření

Česko

Zvýšení daní nebo zmrazení důchodů. To je řecká strategie boje proti bankrotu.

Evropská unie slíbila zadlužené zemi solidaritu.

ATÉNY/PRAHA Řecko má před sebou těžké časy. Tamní vláda včera schválila přísná úsporná opatření. Daně se zvýší, důchody zmrazí a zaměstnancům ve veřejném sektoru klesnou bonusy téměř o třetinu. Vyšší zdanění má zasáhnout také majitele luxusních jachet, nemovitostí či vozů.

Těmito kroky chce řecký premiér Jorgos Papandreu zachránit zemi před bankrotem. „Dny, týdny a měsíce, které nyní přijdou, nebudou lehké,“ varoval Papandreu Řeky s tím, že tato opatření jsou nutná pro přežití země a její ekonomiky. Plán má ale především fungovat jako signál vůči Evropské unii, že zadlužené Řecko je připravené šetřit. Jak uvedl Papandreu, Řecko nyní výměnou očekává solidaritu ze strany Evropské unie. Pokud by mu nechtěla pomoci, obrátí se na Mezinárodní měnový fond.

Reakce v Evropské unii jsou příznivé. Její přední politici plán chválí. „Oznámení potvrzuje připravenost řecké vlády přijmout všechna potřebná opatření, aby se deficit v tomto roce snížil o čtyři procenta,“ řekl včera šéf Evropské komise José Manuel Barroso s tím, že Řecko může počítat s pomocí od EU.

Podobně reagoval také předseda takzvané euroskupiny Jean-Claude Juncker. „Nejdůležitější je, aby fiskální opatření byla zavedena v plné míře a včas, a to spolu s přesvědčivými strukturálními reformami,“ řekl Juncker. A zdůraznil, že stabilita Řecka je důležitá i pro celkovou finanční stabilitu celé eurozóny. Zadlužené Řecko by se ale nejspíš nemělo spoléhat na to, že mu pomůže Německo. Spolková kancléřka Angela Merkelová sice včera řecký úsporný plán pochválila, zároveň ale zdůraznila, že během své zítřejší schůzky s řeckým premiérem nebude projednávat žádná pomocná opatření. Řecko se tak bude zřejmě muset spíše zaměřit na Francii, o které se také hovoří jako o možném zachránci.

Podle odhadů by úsporná opatření, která nyní řecký premiér představil, měla přinést do tamního státního rozpočtu zhruba 4,8 miliardy eur (zhruba 124 miliard korun).

Tím by se mělo Řecku podařit splnit cíl snížení rozpočtového schodku v letošním roce na úroveň 8,7 procenta hrubého domácího produktu. Loni dosáhl deficit 12,7 procenta výkonu řecké ekonomiky. To je přibližně dvakrát tolik, než se původně předpokládalo, a více než čtyřikrát tolik, než povolují pravidla EU. Do roku 2012 má řecký deficit klesnout pod tři procenta. Celkový dluh země dosahuje 300 miliard eur.

Řekové budou protestovat Řecká vláda se sice může radovat, že se její úsporný plán zamlouvá představitelům Evropské unie, na druhou stranu ale doma hrozí rozsáhlé občanské nepokoje. Například největší řecký odborový svaz zaměstnanců veřejného sektoru již oznámil, že se v polovině března uskuteční celostátní stávka.

***

Záchranný plán

Úspory

Řecká vláda rozhodla zvýšit daň z přidané hodnoty o dva procentní body na 21 procent. Porostou rovněž daně z pohonných hmot, tabáku a alkoholu. Vyšší daň bude i na luxusní jachty či auta. Platy zaměstnanců ve veřejném sektoru mají klesnout o desetinu a bonusy o 30 procent. Důchody neporostou. Podle plánu mají zamrznout na nynější úrovni.

Autor:

Kdy dát dětem první kapesné a kolik?
Kdy dát dětem první kapesné a kolik?

Kdy je vhodný čas dávat dětem kapesné a v jaké výši? To jsou otázky, které řeší snad každý rodič. Univerzální odpověď však neexistuje. Je ale...