Čtvrtek 9. července 2020svátek má Drahoslava 22 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Redakce

PLESKOT: Musí být jinak

Kdysi, ještě za minulého režimu, jsem poznal jednoho kolegu, který odešel do Německa a v Lübecku se přiženil do staré hanzovní rodiny. Cestovali jsme spolu autem ze Slovenska a on mně s nadšením vyprávěl o rozvážnosti a klidu svého tchána, který po svých předcích podědil nesmírně důležitou vlastnost hanzovních obchodníků: nikdy neztratit klid a rovnováhu a se stejnou vyrovnaností přijímat zprávy o úspěšných obchodech jako o neúspěšných. Má to však jedno důležité tajemství, či spíše předpoklad: neustávat v aktivní a vytrvalé práci.

Z tohoto pohledu je krize stejně normální jako konjunktura, ostatně známe to i z nápěvku "… jednou jsi dole, jednou nahoře…". Pokud ale v krizi polevíme s aktivitou, s prací a s úsilím, pokud rezignujeme, zůstaneme dlouho dole, a třeba i navždy. Krize by měla člověka co nejméně rozhodit, tím méně krize ekonomická, taková, jakou jsme v uplynulých létech zaznamenali. Rozhodit by neměla, ale varovat jistě ano.

Jsem přesvědčený o tom, že po krizi nemůže být stejně jako před krizí. Proto pociťuji zklamání z toho, že většina společnosti očekává, že brzy bude stejně (dobře), jako bylo nedávno. Ano, asi bude zase lépe, ale hlavně musí být JINAK. Nebude-li jinak, dost bychom promarnili. Rekonstrukce stavu před krizí by vedla k pouhému prodloužení trvání již vyčerpaného modelu.

Očekával jsem (stále očekávám) mnohé změny postojů jednotlivců, výrobních podniků, kulturních institucí, politických stran i církví, které v součtu vychýlí celou společnost k jinému, pozměněnému hodnotovému systému. Očekával jsem a stále očekávám chytřejší výrobu s lepšími produkty, moudré investování do kvalitnějších projektů a staveb, uvážlivé rozhodování o tom, co je opravdu důležité a co rozmařilé, zříkání se malicherností a hloupostí. Přál bych si více angažované kultury a méně zábavního průmyslu, rád bych slyšel více mluvit moudré lidi, o kterých vím, že jsou, bylo by také velmi dobré slyšet oslavovat práci (manuální i duševní) a utlumit stálé hlasité žvatlání o požitcích a o trávení neustále se prodlužujícího volného času atp. atd. Očekával jsem a stále očekávám přirozený (neromantický) vztah k přírodě, k půdě, k Zemi, tak přirozený, že jej nelze oddělit od přirozenosti člověka, kterou, jak očekávám, budeme lépe definovat, uvědomovat si ji a více na ní stavět. Očekával jsem a stále očekávám příklon k opravdovým kvalitám evropské a obecně západní kultury, se kterou jsme bytostně spojeni, a když ji opouštíme, ztrácíme pevnou půdu pod nohama. Také jsem očekával a stále ještě očekávám probuzení národní hrdosti, se kterou lze klidně vstoupit do evropského prostoru a nerozplynout se v něm, ale naopak jej obohatit.

Krize je příležitostí k zamyšlení, ke zklidnění, ke korekci cesty, k revizi dosavadního způsobu života. Mnozí se zamysleli, zklidnili, korigovali, revidovali… Mnozí jednotlivci ano, ale do společnosti toho mnoho neprosáklo. Podniky neprojevují příliš vůle změnit své zavedené výrobní programy, investoři stále neztratili pokušení investovat podle zaběhaných pofiderních marketingových zvyklostí a politici nezačali šířit zprávy o tom, že dobrá, užitečná práce je jedním z hlavních smyslů života, že se vyplácí, a navíc přináší radost i zadostiučinění v době konjunktury i v době krize.

Samozřejmě vím, že v době krize je méně práce a méně prostředků k jejímu odměňování. Vysoká nezaměstnanost je jistě devastujícím činitelem celé společnosti. Jde ale především o změnu životního kurzu. V naší bohaté společnosti by možná stačila jen nepatrná korekce. Ilustrativně. Pouhým snížením teploty v našich příbytcích o jeden jediný stupeň lze v celkovém součtu ušetřit obrovské množství energie a přitom nestrádat, možná naopak. Myslím, že i změna kurzu ve směřování naší společnosti o pouhý jediný stupeň by přinesla mnoho dobrého pro všechny a příští krize by nemusela být vnímána jako jev, který do života zdravé společnosti nepatří.

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Molekulární bioložka a genetička Soňa Peková. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Vlci útočí. Rodina z Beskyd se bojí o dcery i o turisty

Smečka vlčích mláďat v Javorníkách (7. 8. 2019) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Klidný život rodiny žijící v beskydské obci Hrádek blízko Jablunkova, změnil útok vlků. „Sedmiletá dcera ráda chodí se...