Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Redaktoři LN za mřížemi

Česko

Psalo se před 20 lety – Za redigování Lidových novin hrozí redaktorům trest od jednoho do pěti let

SAMIZDAT

Vpátek 13. 10. byli obviněni z trestného činu pobuřování a posléze vzati do vazby redaktoři Lidových novin Jiří Ruml a Rudolf Zeman. Za redigování 19 čísel Lidových novin jim hrozí trest odnětí svobody od jednoho do pěti let.

Ve čtvrtek 12. října 1989 vykonala Státní bezpečnost domovní prohlídku u redaktorů Lidových novin. Poté oba zadržela. Podle usnesení vyšetřovatele Státní bezpečnosti kapitána JUDr. Josefa Počty bylo „dne 29. září 1989 vyšetřovatelem StB zahájeno trestní stíhání ve věci tr. činu pobuřování, neboť se dosud nezjištěné osoby spolčily za účelem vydávání nepovoleného měsíčníku tzv. Lidové noviny, ve kterých jsou nejméně od počátku 1988 publikovány protisocialisticky zaměřené články, útočící na vedoucí úlohu KSČ, současnou politickou linii státu a jeho představitelů, proti Bezpečnosti, ČSLA, základům marxismuleninismu a čs. zahraniční politice, přičemž uvedené útoky jsou plně způsobilé vyvolat nepřátelské nálady proti zájmům republiky“.

Redakční rada a redakce Lidových novin prohlašuje, že nezávislý měsíčník nevychází anonymně. Řídí jej redakční rada a jména jejích členů jsou uvedena v tiráži každého čísla. Jsou to: Jiří Dienstbier (předseda), Václav Havel, Ladislav Hejdánek, Miroslav Kusý, Petr Pithart, Jan Šabata, František Šamalík, Milan Uhde, Zdeněk Urbánek, Josef Zvěřina. Jména redaktorů Jiřího Rumla a Rudolfa Zemana jsou uvedena i s adresami. Většinu příspěvků podepisují autoři plným jménem. Za více než půldruhého roku existence novin jim poskytli rozhovory významní představitelé československé i mezinárodní veřejnosti. Lidové noviny od samotného počátku usilovaly o registraci.

Lidové noviny se zabývají vnitřní i zahraniční politikou, hospodářstvím, kulturou a dalšími stránkami veřejného života v souladu s posláním, které mají mít každé noviny. Není jejich vinou, že snaha o pravdivý obraz skutečnosti se může prosazovat úspěšně pouze v časopisech, které státní orgány odmítají registrovat.

Útok proti Lidovým novinám je dalším projevem úsilí současné moci zabránit občanům, aby hledali východiska z krize. Důkazů snahy zabránit jakékoliv debatě přibývá. Perzekuce nezávislých novinářů, návrh novely tiskového zákona i současný zásah proti Lidovým novinám jsou namířeny také proti rostoucí odvaze a odpovědnosti novinářů v mnohých oficiálně vycházejících novinách a časopisech.

Požadujeme okamžité propuštění Jiřího Rumla a Rudolfa Zemana, zastavení veškerých útoků proti nezávislému tisku a stažení návrhu represivních změn tiskového zákona.

Autor: