Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Ředitel ústavu pro kontrolu léčiv Blahuta rezignoval. Zodpovídal za kritizované eRecepty

Česko

  15:51
PRAHA - Ředitel Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) Zdeněk Blahuta rezignoval. Informovalo o tom na webu ministerstvo zdravotnictví. Lékový ústav zodpovídá za kritizovaný systém elektronických receptů eRecept, který má být povinný od ledna. Nový ministr Adam Vojtěch (za ANO) už dříve řekl, že systém je nepřipravený, nebude proto lékaře za jeho nevyužívání pokutovat.

Ředitel Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) Zdeněk Blahuta rezignoval na svou funkci. foto: ČTK

Blahuta podle ministerstva požádal státního tajemníka na ministerstvu zdravotnictví Ivo Benedu o odvolání ze služebního místa ředitele k pondělnímu dni z osobních důvodů.

Ministr zdravotnictví Blahutovo rozhodnutí respektuje. „Panu řediteli Blahutovi velice děkuji za odvedenou práci v čele lékového ústavu a přeji mu mnoho úspěchů v pracovním i osobním životě,“ uvedl ministr.

Řízením úřadu bude podle Vojtěcha pověřena náměstkyně ředitele Irena Storová. Na funkci ředitele bude vypsáno řádné výběrové řízení. Podle Vojtěcha nejspíš do konce ledna.

Lékový ústav má na starosti například povolování nových léků nebo jejich kontroly. Shromažďuje také údaje o nežádoucích účincích. Na starosti má také přípravu systému elektronických receptů. Systém ale kritizovala lékařská veřejnost, lékárníci i pacienti.

Blahuta v dopise adresovaném poslanci ANO a nyní už premiérovi Andreji Babišovi koncem listopadu napsal, že SÚKL je na systém elektronických předpisů připraven, i když odpůrci tvrdí opak.

„Zatím nikdo nebyl ochoten vyslovit ten jediný opravdový důvod, proč je odpor vůči eReceptu tak výrazný. Jde o rozkrytí černé díry v předepisování léčivých prostředků a různých vazeb mezi lékaři a lékárníky, respektive mezi lékaři a farmaceutickými společnostmi, a tak jednoznačně prokázat účelovost proskripce,“ uvedl v dopise.

Lékaři mají povinně evidovat všechny vydané recepty na léky od 1. ledna příštího roku, systém ale kritizují. Nový ministr zdravotnictví už před svým jmenování řekl, že státní správa nebyla schopna systém elektronických receptů připravit a následky by neměli nést lékaři. Pokud se proto nepodaří systém odložit, což vzhledem k času zřejmě není reálné, bude usilovat o to, aby první rok nebyly doktorům v souvislosti s touto povinností udělovány pokuty.

Elektronické recepty zavedl v Česku zákon už v roce 2007. Vytvoření nového systému, jeho čtyřletá podpora a rozvoj stál SÚKL 14 milionů korun, provoz 100.000 korun měsíčně. Systém eRecept počítá s odbavením až 130 milionů receptů za rok, nyní je to asi 70 milionů papírových receptů. Zastánci změny si od ní slibují úsporu výdajů na léky nejméně 400 milionů korun.

Vizitka Státního ústavu pro kontrolu léčiv:

  • Posláním ústavu je zajistit, aby v ČR byla dostupná pouze farmaceuticky jakostní, účinná a bezpečná humánní léčiva a funkční zdravotnické prostředky. Dále dohlíží na reklamu na humánní léčivé přípravky. Od počátku roku 2008 je pověřen stanovováním maximálních cen léčivých přípravků a stanovováním výše a podmínek jejich úhrady ze zdravotního pojištění.
  • Byl zřízen vyhláškou ministerstva zdravotnictví z dubna 1952. Předchůdcem dnešního SÚKL byl Ústav pro zkoumání léčiv, zřízený už roku 1918. Kromě pražského ústředí má regionální pracoviště v Brně, Českých Budějovicích, Hradci Králové, Olomouci, Ostravě a Plzni.
  • SÚKL je správním úřadem, který je podřízen ministerstvu zdravotnictví. V čele organizace stojí ředitel, jehož jmenuje a odvolává ministr zdravotnictví. Plní také úkoly Státní agentury pro konopí pro léčebné použití; uděluje licence k pěstování konopí pro léčebné použití a zajišťuje jeho výkup.
  • Podle výroční zprávy za rok 2016 měl SÚKL 446 zaměstnanců, ročně hospodaří s více než 600 miliony korun. Jen menší část svého rozpočtu přitom ústav čerpá ze státního rozpočtu (v roce 2016 to bylo 129 milionů korun), většinu prostředků SÚKL získává za odborné úkony pro výrobce, distributory, prodejce a za správní poplatky.
  • Zatím naposledy se vedení ústavu vyměnilo v únoru 2014, a to už popáté od roku 2006, když tehdejší ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD) odvolal ředitele Pavla Březovského (ve funkci byl od roku 2012) a nahradil jej Zdeňkem Blahutou. Následně zadaný audit pak zjistil údajné nevýhodné smlouvy a pronájmy, zbytečné výdaje na mzdy či změny v předmětu zakázek, zadaných za úřadování Březovského.
  • V poslední době Blahutou vedený SÚKL čelil kritice kvůli systému elektronických receptů eRecept, který má být povinný od ledna. Část lékařské veřejnosti i lékárníků jej označuje za nepřipravený. Blahuta ovšem v dopise adresovaném poslanci ANO a nyní už premiérovi Andreji Babišovi koncem listopadu napsal, že SÚKL je na systém elektronických předpisů připraven, i když odpůrci tvrdí opak. Přehled ředitelů SÚKL od roku 1993: Jan Mikeska (1993-1994), Milan Šmíd (1994-2006), Michal Sojka (červenec-září 2006), Jitka Šabartová (září-prosinec 2006), Martin Beneš (2007-2012), Pavel Březovský (2012-2014), Zdeněk Blahuta (2014-2017) 
Autor:

FOR KIDS by měl být zážitkem pro celou rodinu, říká Monika
FOR KIDS by měl být zážitkem pro celou rodinu, říká Monika

Monika Pavlíčková (35 let) je maminkou dvou dcer, sedmileté Terezy a čtyřleté Laury, a zároveň také manažerkou obchodního týmu společnosti ABF,...